Υποκλίθηκε στη «Βασίλισσα»

Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε σε καμία στιγμή του παιχνιδιού να βάλει δύσκολα στη Ρεάλ Μαδρίτης και γνώρισε φυσιολογικά την ήττα με 88-65 . Στο 1-3 υποχώρησαν οι “πράσινοι”.

Την ήττα με 88-65 γνώρισε ο Παναθηναϊκός από την Ρεάλ Μαδρίτης, για την 4η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Με το αποτέλεσμα αυτό οι “πράσινοι» ολοκληρώνουν την “διαβολοβδομάδα” με δύο ήττες, υποχωρώντας στο 1-3 στη φετινή Ευρωλίγκα. Στο 3-1 “ανέβηκαν” οι νικητές.

Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη έμειναν μακριά από το καλό αγωνιστικό τους πρόσωπο και δεν κατάφεραν σε καμία στιγμή του αγώνα να φανούν πραγματικά απειλητικοί για την “βασίλισσα”. Κορυφαίος για το «τριφύλλι» ο Μέικον με 18 πόντους (6/10 σουτ), ενώ Πέρι και Παπαγιάννης σταμάτησαν στους 10.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι Σαντ Ρος και Μποχωρίδης αποχώρισαν με ενοχλήσεις στον μηρό από γονατιές των αντιπάλων τους και η κατάστασή τους θα εξεταστεί ξανά αύριο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν από την αρχή δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκαν νωρίς-νωρίς με 10-3, αναγκάζοντας τον προπονητή του Παναθηναϊκού να καλέσει γρήγορα το πρώτο του τάιμ άουτ. Η κίνηση αυτή δεν ήταν αρκετή για να κόψει τον ρυθμό της Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία, εκμεταλλευόμενη το σουτ έξω από τα 6,75 ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο έχοντας το προβάδισμα με 30-18.

Μάλιστα, το σκορ αυτό διαμορφώθηκε με τρομερό τρίποντο του Γιουλ, ο οποίος σκόραρε με ταμπλό, ενώ η μπάλα έφυγε από τα χέρια του ακριβώς με τον ήχο της κόρνας της γραμματείας.

Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ξεκίνησαν χωρίς καθαρό μυαλό και με αρκετές λανθασμένες επιλογές στην επίθεση. Το πρόβλημα ήταν μεγαλύτερο για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος σκόραρε τους πρώτους του πόντους στη δεύτερη περίοδο μετά από έξι λεπτά (!), με τρίποντο του Παπαπέτρου, ο οποίος μείωσε σε 35-21, ενώ νωρίτερα η διαφορά είχε φτάσει και τους 17 πόντους.

Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου οι “πράσινοι” είχαν ορισμένες καλές άμυνες και καλύτερη κυκλοφορία στην επίθεση, μειώνοντας στους 12 πόντους, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 42-30. Στο γεγονός αυτό σημαντικό ρόλο διαδραμάτισε το πολύ κακό ποσοστό των παικτών του Δημήτρη Πρίφτη στα σουτ 2 πόντων, ευστοχώντας μόλις σε 5, σε σύνολο 17 προσπαθειών.

“Μουδιασμένο” ξεκίνημα και πάλι

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον “εξάστερο” να κάνει τρία λάθη σε ισάριθμες επιθέσεις, ενώ και οι γηπεδούχοι δε μπορούσαν να εκμεταλλευτούν στο έπακρο το γεγονός αυτό, σημειώνοντας μόνο 3 πόντους στο συγκεκριμένο διάστημα. Η διαφορά πάντως ήταν σταθερά σε διψήφιο νούμερο, με τον Μέικον να μειώνει με σουτ τριών πόντων σε 55-46. Τελικά, το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες στο επιμέρους σκορ, με την διαφορά να παραμένει στους 12 πόντους, όση δηλαδή ήταν κι όταν ξεκίνησε (62-50).

Στο 4ο δεκάλεπτο η κατάσταση ήταν πολύ δύσκολη, αφού παρά το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε κερδίζοντας αντιαθλητικό φάουλ, μειώνοντας στους 10 πόντους και έχοντας και την κατοχή της μπάλας, στη συνέχεια κατέρρευσε.

Οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο έκαναν πραγματικά ό,τι ήθελαν μέσα στο παρκέ, με την διαφορά να αυξάνεται συνεχώς και τελικά να φτάνει τους 23 πόντους, με το ταμπλό να γράφει ως τελικό σκορ το 88-65.

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 30-18, 42-30, 62-50, 88-65