Υπερήφανος για το τέκνο σου Μαραντόνα, το άγιο δισκοπότηρο του Μουντιάλ στην Αργεντινή του Μέσι

Ο Λιονέλ Μέσι σηκώνει στην πλάτη του την Αργεντινή και παίρνει το Παγκόσμιο Κύπελλο

36 χρόνια φαγούρας… τελείωσαν και μένουν στο παρελθόν. Η Αλμπισελέστε με ηγέτη της τον Λιονέλ Μέσι να σκοράρει δις και να σηκώνει στους ώμους του ένα ολόκληρο έθνος, επιστρέφει στον θρόνο της, στην κορυφή του κόσμου. Ο Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα χαμογελά από εκεί ψηλά και σίγουρα είναι υπερήφανος. Με τον Σκαλόνι στην τεχνική ηγεσία, οι Αργεντινοί κάνουν το καθήκον τους και παίρνουν το Παγκόσμιο Κύπελλο στο Κατάρ.

Η Αργεντινή με δύο γρήγορα γκολ πήρε κεφάλι στο σκορ από πολύ νωρίς. Οι δύο πιο μπαρουτοκαπνισμένοι ποδοσφαιριστές και δυο τεράστιες προσωπικότητες, Ντι Μαρία και Μέσι έβαλαν τη χώρα τους σε θέση οδηγού. Αυτό οδήγησε τον Ντεσάμπ να κάνει δύο αλλαγές νωρίς στο πρώτο ημίχρονο, βγάζοντας τον Ντεμπελέ και τον Ζιρού. Οι παίκτες του Σκαλόνι συνέχισαν όμως την πολύ καλή παρουσία στο υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Με την εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου, οι Γάλλοι παρόλο που έμειναν πίσω στο σκορ δεν έδειξαν βελτίωση μέχρι τι στιγμή που κέρδισαν το πέναλτι. Και πάλι η Αλμπισελέστε είχε τον έλεγχο και προσπάθησε να βρει και τρίτο τέρμα. Ωστόσο, η Γαλλία κέρδισε πέναλτι με το οποίο μείωσε σε 2-1 με σκόρερ τον Μπαπέ. Λίγα λεπτά αργότερα το ματς ήρθε σε απόλυτη ισορροπία, καθώς ο σταρ της Παρί χτύπησε… ξανά και έκανε το 2-2 και το ματς πήγε στην παράταση.

Οι δύο ομάδες προσηλωμένες στον στόχο τους, προσέφεραν θέαμα και στον έξτρα χρόνο. Ο Μέσι σκόραρε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και έβαλε ξανά μπροστά την Αργεντινή. Έπειτα, κέρδισαν ξανά πέναλτι οι Γάλλοι όπου ευστόχησε για ακόμη μια φορά ο Μπαπέ. Με αυτόν τον επεισοδιακό τρόπο, το παιχνίδι οδηγήθηκε στην διαδικασία των πέναλτι.

Ο σπεσιαλίστας Εμιλιάνο Μαρτίνεζ έβαλε ξανά τη υπογραφή του σε διαδικασία πέναλτι. Ο Αργεντινός keeper απέκρουσε την εκτέλεση του Κομάν και σε συνδυασμό με το χαμένο πέναλτι του Τσουαμενί, οι Γάλλοι έχασαν το πλεονέκτημα. Ο Μοντιέλ ανέλαβε την κομβική εκτέλεση και ευστόχησε, χαρίζοντας στην Αργεντινή το Παγκόσμιο Κύπελλο μετά από 36 χρόνια.

Ακολουθήστε το Paopantou.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα πράσινα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Κάνετε follow στο YOUTUBE του Paopantou, για να δείτε on camera τους πρωταγωνιστές με το “τριφύλλι”. Ακολουθήστε το paopantou στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μαθαίνετε σε χρόνο dt όλα τα νέα.