Ξεκούραστη επικράτηση επί του Πανναξιακού

Ο Παναθηναϊκός πήρε ξεκούραστη νίκη με 3-1 σετ απέναντι στον Πανναξιακό στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής για την Volleyleague γυναικών.

Με 3-1 σετ επικράτησαν οι πράσινες κόντρα στον Πανναξιακό στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Οι πράσινες ξεκίνησαν νωχελικά κόντρα στην ομάδα της Νάξου, ωστόσο στη συνέχεια πάτησαν γκάζι και απέκτησαν προβάδισμα με 13-8 αρχικά και 20-13 στη συνέχεια.

Εκεί που όλοι περίμεναν ότι το σετ είχε τελειώσει ο Πανναξιακός έκανε ένα σερί 1-7 για να επανέλθει στο σετ με το σκορ στο 21-20. Ωστόσο, οι πράσινες έδειξαν ψυχραιμία και κέρδισαν το σετ με 25-21.

Στο δεύτερο σετ οι παίκτριες του Παναθηναϊκού χαλάρωσαν και η ομάδα της Νάξου το εκμεταλλεύτηκε και κέρδισε το σετ στις λεπτομέρειες με 22-25.

Εύκολα κατέκτησε το τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός με 25-19, χωρίς να αφήσει περιθώριο στον Πανναξιακό να κάνει παιχνίδι.

Το 4ο σετ αποδείχτηκε αγώνας για γερά νεύρα με τις δύο ομάδες να ανατρέπουν το σκορ διαρκώς, με τον Παναθηναϊκό να είναι αυτός που έδειξε ότι το ήθελε περισσότερο, επικρατώντας με 26-24.

Έτσι, τα “φίνα κορίτσια” έκαναν το 2/2 και συνεχίζουν χωρίς απώλειες βαθμών ενόψει συνέχειας