Ξαναθύμισε…Panathinaikos! Διέλυσε με 77-58 την Βιλερμπάν

Επιτέλους ο "Εξάστερος" έκανε εμφάνιση που θύμισε τα παλιό καλό του εαυτό

Παπαγιάννης

Οι Πράσινοι έδιναν κρίσιμο ματς στην έδρα τους κόντρα στη Βιλερμπάν. Με το ρεκόρ τους στο 3-6 η νίκη ήταν μονόδρομος και έτσι έγινε. Το Τριφύλλι μπήκε στο ματς σαν να παίζει σε τελικό και δεν επέτρεψε στη Βιλερμπάν να τον κοιτάξει στα μάτια ούτε στιγμή. Τη διαφορά έκανε και πάλι ο Μπέικον.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Πράσινοι μπορεί να μην ήταν τόσο αποτελεσματικοί στην επίθεση, ωστόσο κατάφεραν να κρατήσουν την Βιλερμπάν πολύ χαμηλά στο σκορ. Η σκληρή “πράσινη” άμυνα επέτρεψε μόλις 11 πόντους σε 10 λεπτά στους Γάλλους και έτσι το δεκάλεπτο έληξε με 15-11 υπέρ του Τριφυλλιού.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η καλή άμυνα συνεχίστηκε, ενώ μπήκαν και τα σουτ με αποτέλεσμα η διαφορά να εκτοξευτεί στους 15 πόντους στο ημίχρονο. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα οι Πράσινοι να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός αντί να ηρεμήσει το παιχνίδι , ανέβασε ρυθμούς και μαζί και τη διαφορά, η οποία πλέον ήταν μη αναστρέψιμη. Η τρίτη περίοδος έληξε με το σκορ στο 66-37 και το τελευταίο δεκάλεπτο αναμενόταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Πράσινοι έριξαν ρυθμούς, αλλά ήταν ήδη πολύ αργά, καθώς ο δρόμος για τη νίκη ήταν αναπόφευκτος.

Η συνέχεια στην Ευρώπη τον θέλει να ταξιδεύει στο Κάουνας για να αντιμετωπίσει την Ζαλγκίρις Κάουνας, σε ένα ακόμα παιχνίδι-τελικό, όπου πρέπει να αποδράσει με το διπλό.

Ακολουθήστε το Paopantou.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα πράσινα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Κάνετε follow στο YOUTUBE του Paopantou, για να δείτε on camera τους πρωταγωνιστές με το “τριφύλλι”. Ακολουθήστε το paopantou στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μαθαίνετε σε χρόνο dt όλα τα νέα.