Βόλεϊ Ανδρών: Παρ’ ολίγον επική «πράσινη» ανατροπή

Τρομερή προσπάθεια από τον Παναθηναϊκό αλλά δεν τα κατάφερε στο τέλος.

Παναθηναϊκός και ΠΑΟΚ βρέθηκαν αντιμέτωποι στον πρώτο τελικό του Λιγκ Καπ που έγινε στην Πυλαία. Γνωρίζαμε εκ των προτέρων πως πρόκειται για συναρπαστικά παιχνίδια και οι προσδοκίες μας επιβεβαιώθηκαν. Κάθε σετ (πλην του δευτέρου) ήταν πραγματικά ντέρμπι και οι δύο ομάδες έδειξαν πόσο πολύ το ήθελαν. Οι «πράσινοι» ισοφάρισαν σε 2-2 από 2-0 τα σετ αλλά στο tie break «λύγισαν» και όλα θα κριθούν στο Μαρούσι.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν χέρι-χέρι στην αναμέτρηση, με καμία να μην ξεφεύγει πέραν των δύο πόντων. Το σετ εξελίχθηκε σε… θρίλερ, ωστόσο το μπλοκ του ΠΑΟΚ αποδείχθηκε καθοριστικό με το σετ να βάφεται «ασπρόμαυρο» (28-26). Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να παλέψει το δεύτερο σετ, αλλά ο ΠΑΟΚ, «έκλεισε» χωρίς δυσκολία το σετ (25-20, 2-0).

Καλύτερο ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό στο 3ο σετ, που ήθελε να αποδείξει πως τίποτα δεν τελείωσε και πήρε από νωρίς προβάδισμα ασφαλείας. Ο Παναθηναϊκός δεν αγχώθηκε σε κανένα σημείο του σετ και μείωσε εν τέλει (22-25, 2-1). Υποσχόμενη αρχή από τους πράσινους στο 4ο σετ. Ο Παναθηναϊκός κρατούσε καλά σε άμυνα και υποδοχή. Η ομάδα του Ανδρεόπουλου, είχε το μομέντουμ, τη θέληση και τις δυνάμεις και πήραν στο τέλος το σετ με 22-25 και οδήγησε το ματς σε τάι-μπρέικ.

Εκεί ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε. Λύγισε κι άφησε τον ΠΑΟΚ να ξεφύγει, οι «πράσινοι» δεν το έκαναν εύκολο, μαζεύοντας τη διαφορά. Εν τέλει, ο ΠΑΟΚ ήταν ανώτερος στο τέλος και πήρε τη νίκη με 3-2 σετ.

Ακολουθήστε το Paopantou.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα πράσινα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Κάνετε follow στο YOUTUBE του Paopantou, για να δείτε on camera τους πρωταγωνιστές με το “τριφύλλι”. Ακολουθήστε το paopantou στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μαθαίνετε σε χρόνο dt όλα τα νέα.