Το στραβοπάτημα με ΑΕΚ 0-2, σκίασε ο τραυματισμός του Σένκεφελντ

Ο Παναθηναϊκός Β' για την 2η αγωνιστική της Betsson Super League 2 γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 0-2 από την ΑΕΚ Β'

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα, πίεζε ψηλά τους «πράσινους», οι οποίοι δεν μπορούσαν να βγάλουν την μπάλα από την περιοχή τους και επιχειρούσαν συνέχεια μακρινές μπαλιές.

Στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης το «τριφύλλι» δημιούργησε την πρώτη καλή ευκαιρία της αναμέτρησης. Καθώς έπειτα από μια μακρινή μπαλιά του Σιδερά, ο Βαγιαννίδης μπήκε μέσα στην περιοχή της ΑΕΚ από τα δεξιά, γύρισε τη μπάλα στο ύψος του πέναλντι, με τον Μπούση να απομακρύνει λίγο πριν η μπάλα πάει στον Σέχου όπου βρισκόταν μόνος του με το τέρμα.

Στη συνέχεια οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να κερδίσουν τη μάχη του κέντρου, μέχρι το 34ο λεπτό όπου ο Σένκεφελντ προσπάθησε να ακολουθήσει σε ένα σπριντ τον Γιούση, έδειξε να πονάει στον αστράγαλο, ζήτησε αλλαγή, έβγαλε το περιβραχιόνιο και πήγε απευθείας στα αποδυτήρια.

Κάπου εκεί και συγκεκριμένα στο 35ο λεπτό η ΑΕΚ είχε την καλύτερη στιγμή της, με τον Γιέβτιτς να κάνει το σουτ έξω από την περιοχή και τον Ξενόπουλο να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο και οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να πετύχουν το πολυπόθητο γκολ, με την Ένωση να φτάνει πολύ κοντά στο 67ο λεπτό με τον Γιέβτιτς να σουτάρει και τον Ξενόπουλο να διώχνει σε κόρνερ.

Λίγα λεπτά αργότερα, στο 70ο λεπτό η ΑΕΚ έκανε το 1-0, καθώς ο Μπακάκης από τα δεξιά μπήκε στη περιοχή του «τριφυλλιού», γύρισε παράλληλα στον Κοσίδη ο οποίος εκτέλεσε με τη μια και έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Ο Παναθηναϊκός επιτέθηκε, προσπάθησε να ισοφαρίσει, όμως δεν το κατάφερε.

Μάλιστα, η Ένωση στο τελευταίο λεπτό τον καθυστερήσεων έκανε το 0-2 με τον Μπούση να βγάζει τη σέντρα από τα αριστερά, τον Γιούση να πετάγεται στο πρώτο δοκάρι να πιάνει το σουτ και να στέλνει τη μπάλα στην εστία του Ξενόπουλου που δεν κατάφερε να αντιδράσει.