Super League: Στην κορυφή ο Παναθηναϊκός – τα highlights όλης της αγωνιστικής και η βαθμολογία

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 2-0 του Παναιτωλικού και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Παναθηναϊκός - Παναιτωλικός Super League

Ο Παναθηναϊκός πήρε σήμερα ένα σημαντικό τρίποντο στην Λεωφόρο και έτσι παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας με 58 βαθμούς. Ακολουθεί από κοντά η ΑΕΚ με 56 βαθμούς (και παιχνίδι λιγότερο), ενώ 53 έχει ο Ολυμπιακός και 51 ο ΠΑΟΚ. Με μια αγωνιστική να απομένει για την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος όλα τα αποτελέσματα έχουν την αξία τους. Ταυτόχρονα έχουν κλειδώσει την θέση τους στα play off της Super League και οι Άρης και Βόλος.

Τα παιχνίδια της αγωνιστικής

Αστέρας Τρίπολης – Ατρόμητος Αθηνών 1-1

Οι Περιστεριώτες άνοιξαν το σκορ στο 21ο λεπτό με τον Ρομπάλι στο 21ο λεπτό. Οι Αρκάδες θα απαντήσουν στις αρχές του 2ου ημιχρόνου. Εκεί ο Ζουκάνοβιτς θα ισοφαρίσει την αναμέτρηση με το 1-1 να είναι και το τελικό σκορ της αναμέτρησης στο πρώτο ματς της αγωνιστικής της Super League.

Ολυμπιακός – Λεβαδειακός 6-0

Ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα τον Λεβαδειακό με 6-0 στο Γεώργιος Καραϊσκάκης. Οι ερυθρόλευκοι άνοιξαν το σκορ πολύ νωρίς, μόλις στο 2ο λεπτό με τον Πεπ Μπίελ. Στο 38ο λεπτό ο Χουάγνκ θα διπλασιάσει τα τέρματα του “αιώνιου” πριν το ημίχρονο. Στο 49, ξανά με τον Μπίελ, θα γίνει το 3-0 ενώ και 9 λεπτά αργότερα ο Μπακαμπού θα ευστοχήσει από την άσπρη βούλα για το 4-0. Σειρά είχε ο Κανός που με 2 τέρματα στο 86 και 88 διαμόρφωσε το τελικό 6-0 για την 25η αγωνιστική της Super League.

ΠΑΣ Γιάννινα – Βόλος 0-1

Πολύ σημαντική νίκη πήρε ο Βόλος καθώς ανέβηκε στην 5η θέση της Super League και άφησε 6ο τον Άρη. Θυμίζουμε πως οι πρώτες 5 ομάδες θα πάρουν θέση στις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Το γκόλ του Ταχάτου στο 83ο λεπτό ήταν αυτό που έκρινε την αναμέτρηση και έδωσε σημαντικό τρίποντο στον Βόλο.

ΠΑΣ Λαμία – Άρης 2-1

Ο Άρης ηττήθηκε από την ουραγό Λαμία και είδε τον Βόλο να ανεβαίνει στην 5η θέση. Οι Λαμιώτες προηγήθηκαν με τον Σλίβκα στο 15 ενώ ο Βέργος στο 26 διπλασίασε τα τέρματά τους. Ο Άρης μείωσε με τον Μπράμπετς στο 44 αλλά δεν κατάφερε να ανατρέψει το παιχνίδι.

ΟΦΗ – ΑΕΚ 0-3

Η Ένωση δεν δυσκολεύτηκε να πάρει το τρίποντο στην Κρήτη. Το 0-1 έγινε με αυτογκόλ του Πασαλίδη λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου (43). Ο Άμραμπατ θα κάνει το 0-2 στο 49 ενώ ο Γκατσίνοβιτς θα πετύχει και 3ο τέρμα στο 62 για να κλειδώσει την αναμέτρηση.

ΠΑΟΚ – Ιωνικός 6-0

Καταιγιστικός ήταν και ο ΠΑΟΚ που πέτυχε 6 τέρματα απέναντι στον Ιωνικό. Το αυτογκόλ του Ρομάο μόλις στο 2ο λεπτό έβαλε μπροστά τους Θεσσαλονικείς. Στο 24 ο Κωνσταντέλιας θα διπλασιάσει τα τέρματα των γηπεδούχων ενώ μέχρι το ημίχρονο το σκορ θα γράφει 4-0 (Μπράντον και Ζίβκοβιτς). Ο Κεντζιόρα θα γράψει το 5-0 στο 54 ενώ ο Τζίμας με το 6ο γκολ θα γράψει ιστορία μιας και θα γίνει ο νεότερος σκόρερ του ΠΑΟΚ.

Παναθηναϊκός – Παναιτωλικός

Το τριφύλλι έκανε το καθήκον του, πήρε το τρίποντο και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας της Super League. Ο Παναθηναϊκός είχε και 3 δοκάρια πριν “σπάσει το ρόδι” ο Μαντσίνι και κάνει το 1-0 στο 62ο λεπτό. Ο Παλάσιος στο 84 θα πετύχει και 2ο τέρμα και θα σφραγίσει την αναμέτρηση για τους “πράσινους”.