Βαθμολογία: Παραμένει “πράσινη” η κορυφή, δείτε τις καλύτερες φάσεις από το ντέρμπι (highlights)

Ολοκληρώθηκε η πρώτη αγωνιστική των playoffs της Super League. Δείτε τα highlights και πως έχει διαμορφωθεί η βαθμολογία.

Super League

Τα playoffs του πιο ενδιαφέροντος πρωταθλήματος Super League των τελευταίων χρόνων ξεκίνησαν με την ολοκλήρωση της πρώτης αγωνιστικής σήμερα. Άλλες 9 μένουν για να δούμε ποια ομάδα θα στεφθεί στο τέλος αυτού του “μαραθωνίου” πρωταθλήτρια.

Τα παιχνίδια της Super League

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 0-0

Η ΑΕΚ υποδέχτηκε τον Παναθηναϊκό για το ντέρμπι της… κορυφής. Ο Παναθηναϊκός είχε πολλά παράπονα από την διαιτησία στο πρώτο ημίχρονο και δικαιολογημένα. Ο διαιτητής δεν έδωσε πέναλτι στον Παναθηναϊκό ενώ δεν τιμώρησε και ποτέ με 2η κίτρινη τον Άμραμπατ… Το τριφύλλι είχε καλές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος με το 0-0 να είναι το σκορ του ημιχρόνου. Με την αρχή του 2ου οι “πράσινοι” έχασαν μοναδική τριπλή ευκαιρία στο 46ο λεπτό! Ο Παναθηναϊκός μάλιστα έμεινε και με 10 παίκτες στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης… Εν τέλη το 0-0 θα παραμείνει και έτσι το τριφύλλι διατηρείτε στην κορυφή με 62 βαθμούς. 60 η ΑΕΚ στην 2η θέση. Μείωσαν Ολυμπιακός (59) και ΠΑΟΚ (57)

ΝΠΣ Βόλος – Ολυμπιακός 0-3

Ο Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα του Βόλου με 0-3 στο πρώτο χρονικά παιχνίδι της αγωνιστικής των playoffs της Super League. Οι Πειραιώτες άνοιξαν νωρίς το σκορ απέναντι στην ομάδα του Βόλου με τον Κασάμι στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Φορτούνης εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, η άμυνα του Βόλου δεν κατάφερε να απομακρύνει και έτσι ο Κασάμι έκανε το σουτ με το αριστερό και έκανε το 1-0. Ο Μπακαμπού θα διπλασιάσει τα τέρματα για τους “ερυθρόλευκους” στο 36ο λεπτό ξανά από στατική φάση με τον Φορτούνη να εκτελεί φάουλ από τα αριστερά, ο Χάμες πήρε πρώτη κεφαλιά, ο Μπακαμπού την δεύτερη και πέτυχε το 14ο γκολ του στη Stoiximan Super League. Το τρίτο γκολ του Ολυμπιακού θα έρθει στο 81ο λεπτό από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη από πλάγια θέση.

Άρης – ΠΑΟΚ 1-2

Ο Άρης μπήκε πολύ καλά στην αναμέτρηση. Στο πρώτο τέταρτο οι “κίτρινοι” είχαν 67% κατοχή μπάλας και την μετουσίωσαν και σε γκολ. Ο Πάλμα στο 12ο λεπτό θα κάνει το 1-0 με ένα πολύ ωραίο φαλτσαριστό σουτ στην αριστερή γωνία του Κοτάρσκι. Ο ΠΑΟΚ βελτίωσε σημαντικά την απόδοσή του στο 2ο ημίχρονο και έκανε μια πολύ μεγάλη ανατροπή μέσα στο Βικελίδης. Ο Στέφαν Σβαμπ κέρδισε το πέναλτι από τον Μπράμπτες και ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση για να φέρει ξανά το παιχνίδι στα ίσια , 1-1. Πέντε λεπτά αργότερα ο Αντίγια Ζίβκοβιτς θα κάνει το 1-2 και θα υπογράψει την μεγάλη ανατροπή του ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης. Προς το τέλος της αναμέτρησης αποβλήθηκε και ο προπονητής του δικέφαλου του βορρά με απευθείας κόκκινη καθώς φαίνεται πως “επέστρεψε” ένα αντικείμενο στους οπαδούς του Άρη.