«Στρατηγός» Ιβάν «υπέγραψε» την πρώτη ανατροπή της σεζόν

Οι κινήσεις του Ιβάν Γιοβάνοβιτς που βοήθησαν τον Παναθηναϊκό να κάνει την ανατροπή.

Ο Παναθηναϊκός είχε 4 χρόνια να κάνει ανατροπή εκτός έδρας και την πέτυχε απόψε στο Πανθεσσαλικό εναντίον της Λαμίας.

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς αφήνει το αγαπημένο του σύστημα 4-2-3-1 στην άκρη και ξεκινάει στην αναμέτρηση με την Λαμία το 4-3-3. Ο Αλεξανδρόπουλος με τον Παλάσιος κάθονται στον πάγκο και την θέση τους στην ενδεκάδα παίρνουν ο Βιγιαφάνες και ο Λούντκβιστ.

Σε όλο το διάστημα της εβδομάδας ο Σέρβος προπονητής μιλούσε συνέχεια με τον Σουηδό και τον προετοίμαζε για τον συγκεκριμένο αγώνα.ο Λούντκβιστ μέχρι να αντικατασταθεί ήταν από τους κορυφαίους του Παναθηναϊκού. Και αν δεν υπήρχε η αναγκαστική αλλαγή του ίσως να μην έβγαινε πότε. Ο Παναθηναϊκός στο πρώτο ημίχρονο είχε την κατοχή του παιχνιδιού. Όμως δεν μπορούσε να ξεκλειδώσει την καλοστημένη άμυνα της Λαμίας από τον Γρηγορίου. Στο πρώτο μισάωρο χάνει τον πρώτο του σκόρερ Καρλίτος και στην πρώτη οργανωμένη επίθεση της Λαμίας βρίσκεται πίσω στο σκορ με 1-0.

Ο εφιάλτης για μία ακόμη ανατροπή που δεν θα έρθει αρχίζει και στριφογυρίζει στο μυαλό των ”πράσινων” παικτών και φιλάθλων. Ολοι πιστέψαμε ότι ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς θα προβεί σε αλλαγές στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Σέρβος προπονητής όμως που σίγουρα ξέρει καλύτερα από όλους μας δεν κάνει αλλαγές αλλά δίνει εντολή να αυξήσει την πίεση το ”τριφύλλι” στην άμυνα της Λαμίας.

Η πίεση φέρνει καρπούς και ο Παναθηναϊκός ισοφαρίζει γρήγορα σε 1-1 με τον Λούντκβιστ. Η δεύτερη κίνηση από τον «στρατηγό» Ιβάν που έπαιξε ρόλο στην έκβαση του αγώνα ήταν να αποσύρει τον κακό Τάσο Χατζηγιοβάνη και να περάσει στον αγώνα τον δραστήριο Παλάσιος. Ο τραυματισμός του Λούντκβιστ φέρνει στον αγώνα τον Μαουρίτσιο. Επίσης ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς στο ίδιο λεπτό βγάζει και τον Βιτάλ και περνάει στον αγώνα τον ξεχασμένο Αιτόρ.

Ο Παναθηναϊκός αυξάνει την πίεση του στο τελευταίο δεκάλεπτο και έχει φορτώσει παίκτες την περιοχή της Λαμίας. Ο Γιοβάνοβιτς δίνει εντολή στον Μαουρίτσιο να πατάει περισσότερο στην περιοχή . Ο Βραζιλιάνος τον δικαιώνει κερδίζοντας το πέναλτι. Ο Φεντερίκο Μακέντα εκτελεί εύστοχα και ο Παναθηναϊκός προηγείται με 2-1. Ο Ιταλός γίνεται δημιουργός και ο Μαουρίτσιο εκτελεστής και το ”τριφύλλι” κάνει την ανατροπή με 3-1.

Οι αλλαγές του Γιοβάνοβιτς έφεραν την ανατροπή. Γκολ και ασσίστ ο Μακέντα. Γκολ και κερδισμένο πέναλτι ο Μαουρίτσιο. Γκολ ο Λούντκβιστ στην αλλαγή του συστήματος από τον Σέρβο. Προπονητής που βλέπει το πρόβλημα και το αλλάζει μην τον φοβάστε!

ΥΓ1.. Τέσσερις νίκες, τέσσερις ήττες και δύο ισοπαλίες στα πρώτα δέκα παιχνίδια είχε και το ”τριφύλλι” την σεζόν 2013-14 που τον οδήγησε στον τελευταίο του τίτλο το κύπελλο!

ΥΓ2.. Μέχρι τα Χριστούγεννα ο Παναθηναϊκός έχει να παίξει με Παναιτωλικό εντός, ΑΕΚ εκτός, Ατρόμητο εντός, Απόλλωνα εκτός και Γιάννενα εντός για το πρωτάθλημα και την πρόκριση με τον Βόλο για το κύπελλο στους 8. Η πρόκριση επί του Βόλου και το απόλυτο με τις μεσαίες ομάδες του πρωταθλήματος θα φέρουν τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς και τους παίκτες του να κάνουν καλές γιορτές και να κοιτούν με αισιοδοξία το 2022!

Επιμέλεια : Σερβέτης Νίκος

Διαβάστε όλες τις ειδήσεις από την google news και διάβασε το paopantou και μπες στο παιχνίδι.