Σπόραρ: Ντέρμπι ο Παναθηναϊκός, ο Σλοβένος είναι εδώ

On fire ο Σλοβένος φορ.

Σπόραρ

Ο Παναθηναϊκός για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος υποδέχθηκε τον Ολυμπιακό. Το «τριφύλλι» βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 84ο λεπτό μετά το γκολ του Μπιέλ αλλά δεν τα παράτησε και κατάφερε να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας. Μετά το πέναλτι που κέρδισε ο Ιωαννίδης από τον Άβιλα στην καθυστερήσεις του ματς ο Σπόραρ πήρε την μπάλα και πήγε στην άσπρη βούλα. Σε ένα σημείο που η «στρογγυλή θεά»…έκαιγε ο Σλοβένος ήταν κρύο αίμα. Με μία αριστουργηματική εκτέλεση, που άφησε στήλη άλατος τον Πασχαλάκη ο 28χρονος φορ έφερε το ματς στα ίσα (1-1) και χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας στο «τριφύλλι».

Ο Σπόραρ φαίνεται πως του αρέσουν πολύ τα ντέρμπι. Δεν είναι η πρώτη φορά που σκοράρει ή συμμετέχει στο να έρθει κάποιο γκολ για τον Παναθηναϊκό. Στο ματς κόντρα στην ΑΕΚ και ενώ οι «πράσινοι» βρίσκονται πίσω στο σκορ (0-1) στο 41ο λεπτό ο Σλοβένος επιθετικός μετά την εκτέλεση του Τσέριν παίρνει την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και η μπάλα καταλήγει στο χέρι του Χατζισαφί. Από αυτή την ενέργεια του 28χρονου φορ ο Παναθηναϊκός κερδίζει πέναλτι, του οποίου την εκτέλεση αναλαμβάνει ο Αϊτόρ. Ο Ισπανός εξτρέμ είναι εύστοχος και το «τριφύλλι« ισοφαρίζει στο 43ο λεπτό.

Ο Σπόραρ δεν έμεινε μόνο σε αυτό. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ήταν η σειρά του Τσέριν να κερδίσει πέναλτι. Την εκτέλεση αυτή τη φορά ανέλαβε ο Σλοβένος επιθετικός. Ευστόχησε, ο Παναθηναϊκός έκανε την ανατροπή και τελικά πανηγύρισε την νίκη κόντρα στην «Ένωση. Στην αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ πάλι ο 28χρονος φορ…έβαλε το χεράκι του. Με τον αγώνα στο 1-1 στο 69ο λεπτό ο Σπόραρ προλαβαίνει τον Κοτάρσκι, παίρνει την κεφαλιά μέσα στην περιοχή και ο τερματοφύλακας του «Δικεφάλου» τον γκρεμίζει. Ο διαιτητής Βάινμπεργκερ δείχνει την άσπρη βούλα. Αϊτόρ στην εκτέλεση και άλλη μία ανατροπή για τον Παναθηναϊκό.

Μετά από τη σύγκρουση ο Σλοβένος επιθετικός τραυματίστηκε και έμεινε εκτός αγωνιστικής δράσης για περίπου 3 εβδομάδες. Στο ματς με τον Άρη επιστρέφει και ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς τον περνά ως αλλαγή στο 63ο λεπτό στη θέση του Ιωαννίδη. Στο 90+2′ και μετά από την εκτέλεση φάουλ του Βέρμπιτς ο Σπόραρ θα πάρει την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, θα την στείλει στα αντίπαλα δίχτυα και θα χαρίσει την νίκη στον Παναθηναϊκό (1-0). 4 ματς κόντρα στους μεγάλους έχει δώσει ως τώρα το «τριφύλλι» και σε όλα ο 28χρονος επιθετικός των «πράσινων» ήταν καθοριστικός.

Ακολουθήστε το Paopantou.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα πράσινα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Κάνετε follow στο YOUTUBE του Paopantou, για να δείτε on camera τους πρωταγωνιστές με το “τριφύλλι”. Ακολουθήστε το paopantou στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μαθαίνετε σε χρόνο dt όλα τα νέα.