“Σκότωσε” τον Ερυθρό Αστέρα ο Καββαδάς!

Με εξαιρετικούς του Νέντοβιτς και Καββαδά, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα στο ΟΑΚΑ με 79-73

Σε ένα ματς που ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια του ο μισός Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πήρε σημαντική νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα με 79-73, παίζοντας “ψυχωμένα” στο καίριο σημείο του αγώνα.

Μπορεί ο Νεμάνια Νέντοβιτς να ήταν ο πρώτος σκόρερ με 25 πόντους, αλλά τα εύσημα τα παίρνει ο Βασίλης Καββαδάς ήταν εξαιρετικός και κάλυψε επάξια το κενό του Γιώργου Παπαγιάννη. Ο Έλληνας σέντερ σημείωσε 19 πόντους, παίρνοντας πολλές μάχες μέσα στο ζωγραφιστό!

Το ματς

Με τους Μποχωρίδη, Νέντοβιτς, Σαντ Ρος, Κασελάκη και Έβανς ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ την αναμέτρηση με τον Ερυθρό Αστέρα και οι Σέρβοι ήταν αυτοί που είχαν τον έλεγχο. Στο 3’ το σκορ ήταν 2-8, αλλά είχαν πάρει 5 ριμπάουντ, με τα 3 επιθετικά.

Παρόλα αυτά οι “πράσινοι” κατάφεραν και μείωσαν στα μισά του δεκαλέπτου (9-10), αλλά οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν την πρωτοκαθεδρία του σκορ και έτσι η πρώτη περίοδος έληξε με το σκορ στο 17-23, με τους Μιτροβιτς και Ντόμπριτς να κάνουν “ζημιά”.

Από κει και μετά ο Πρίφτης επιστράτευσε τους Χουγκάς και Καββαδά και ο Έλληνας σέντερ ήταν πολύ καλός. Στα πρώτα λεπτά του 2ου δεκαλέπτου έδειχνε να μην έχει αντίπαλο στο ζωγραφιστό και μαζί με τον Νέντοβιτς έκαναν το 25-28 στο 14’.

Μάλιστα ο Μαντζούκας έφερε το ματς στα ίσα (30-30) στο 17’ και το Τριφύλλι έδειχνε αρκετά ανεβασμένο στο ματς και ο Χουγκάζ, με βολές, έβαλε για πρώτη φορά τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ. Έτσι το πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά με 42-41 με buzzer τρίποντο του Νέντοβιτς.

Με την έναρξη της 3ης περιόδου ο Ερυθρός Αστέρας πήρε εν νέου τα ηνία του ματς. Με οδηγό τον Χόλινς οι Σέρβοι ήταν μπροστά με 6 (44-50) στο 23’ και σε συνδυασμό με τα εύκολα φάουλ που έδιναν στον Παναθηναϊκό, έφερε νευρικότητα στο Τριφύλλι.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν επιμέρους 4-14 στα πρώτα 26 λεπτά, όπου το “έσπασε” ο Καββαδάς, με τον Έλληνα σέντερ να μειώνει σε 51-57 στο 27’. Από κει και μετά το ματς είχε εξαιρετικό σασπένς και με τη λήξη του γ’ δεκαλέπτου οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 59-59.

Το ματς ήταν πραγματικό ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο. Οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να ξεφύγουν στο σκορ, μιας και στο 34′ το σκορ ήταν 67-67 και τα πάντα θα κρινόντουσαν από τις προσωπικότητες των παικτών.

Ο Ερυθρός Αστέρας κατάφερε να παίρνει δεύτερες επιθέσεις, όπου εκεί ήταν η “αχίλλειος πτέρνα” των “πρασίνων”, αλλά έχαναν τις ευκαιρίες. Ο Παναθηναϊκός ήταν ψύχραιμος στις βολές και έτσι πήρε τη νίκη με 79-73.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 42-41, 59-59, 79-73

Ακολουθήστε το Paopantou.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα πράσινα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Κάνετε follow στο YOUTUBE του Paopantou, για να δείτε on camera τους πρωταγωνιστές με το “τριφύλλι”. Ακολουθήστε το paopantou στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μαθαίνετε σε χρόνο dt όλα τα νέα.