Τελευταία νέα & ειδήσεις για τον Παναθηναϊκό μας

Πρέπει να… ανεβάσει στροφές στην επίθεση

Το PAOPANTOU σας αναλύει το ντέρμπι ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Παναθηναϊκό

Οι «πράσινοι» έχουν αγωνιστεί σε τρία εκτός έδρας ντέρμπι (Με Άρη, Ολυμπιακό και ΑΕΚ) και δεν έχουν πετύχει ούτε ένα γκολ. Το φοβερό είναι πως το «τριφύλλι» σε τρία ντέρμπι έχει δεχτεί μόλις δύο γκολ (ένα από την ΑΕΚ και ένα από τον Άρη). Τι να το κάνεις όμως αυτό, όταν επιθετικά είσαι άσφαιρος; Είναι μοιραίο πως θα υποστείς την ήττα.

Το χειρότερο απ’ όλα είναι το γεγονός πως ο Παναθηναϊκός δεν σκόραρε εναντίον της συγκεκριμένης ΑΕΚ. Η οποία επί πέντε σερί παιχνίδια για την Super League, η Ένωση δεχόταν γκολ (ένα με τον Βόλο, ένα με τον Άρη, δύο με τον Απόλλων Σμύρνης, τρία με τον Ολυμπιακό και ένα με τον ΠΑΣ Γιάννενα). Οι «πράσινοι» λοιπόν, απέναντι σε αυτή την ΑΕΚ ( η οποία μέχρι χθες είχε δεχθεί όσα γκολ ο Ιωνικός και η Λαμία) δεν τα κατάφερε.

Το γκολ της Ένωσης ήρθε με τον… κλασσικό τρόπο. Τραγικό λάθος του Κώτσιρα στο κέντρο του γηπέδου. Ταχύτατη ανάπτυξη της Ένωσης, με τον Σιμάνσκι ο οποίος ήταν αφύλαχτος στην καρδιά της περιοχής να κάνει το 1-0 μόλις στο 2ο λεπτό.

Είχαμε πει πριν από την έναρξη του ντέρμπι ότι η Ένωση μπαίνει δυνατά στις αναμετρήσεις της. Και αυτό έγινε, καθώς η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη απείλησε με τον Λιβάι Γκαρσία στο 8ο λεπτό και με μία κεφαλιά του Βράνιες στο 9ο λεπτό. Σε ένα διάστημα όπου οι «κίτρινοι» είχαν ένα κρεσέντο ευκαιριών, και με τον Πέτρο Μάνταλο να βρίσκεται σε ρόλο… δημιουργού.

Ο Παναθηναϊκός στο 38ο λεπτό γλίτωσε ακόμα ένα τέρμα ίδιο με αυτό που δέχτηκε, καθώς ο Γκαρσία έκανε ένα γέμισα από τα δεξιά, ο Αραούχο σούταρε και ο Μπρινιόλι μπλόκαρε την μπάλα.

Ότι καλύτερο είχε να επιδείξει το «τριφύλλι» στο πρώτο ημίχρονο ήταν μια κατά μέτωπο επίθεση του Αιτόρ στο 45ο λεπτό. Σε γενικές γραμμές, οι «πράσινοι» δεν είχαν καμία δημιουργία και καμία έμπνευση. Την ίδια στιγμή που οι Χουάνκαρ, Βιγιαφάνιες, Πέρεζ και Μακέντα ήταν εξαφανισμένοι.

Η… έμπνευση να μην βρίσκεται στο αρχικό σχήμα ο Αλεξανδρόπουλος απ’ ότι φάνηκε ήταν ατυχής. Ενώ στα άκρα δεν υπήρχε ούτε ίχνος δημιουργίας.

Στο δεύτερος μέρος, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε πολύ κοντά στο να δεχτεί ένα ακόμη τέρμα. Με ποιον τρόπο; Με έναν από τους αγαπημένους του. Ο Στάνκοβιτς έκανε ένα βολέ, η άμυνα του «τριφυλλιού» πιάστηκε στον ύπνο και ο Μπρινιόλι σταμάτησε την τελευταία στιγμή τον Αραούχο.

Και κάπου εκεί ήρθε η ώρα του Παναθηναϊκού να βγει μπροστά, με απίστευτη χαμένη ευκαιρία… (τι άλλο θα δούμε φέτος). Έπειτα από μια γρήγορη συνεργασία του Αιτόρ με τον Κώτσιρα, ο Έλληνας μπακ έκανε μια ωραία σέντρα και οι Παλάσιος και Αιτόρ είδαν τον Στάνκοβιτς και το δοκάρι να τους λένε όχι! Και ο Παναθηναϊκός -για μια ακόμη φορά- δεν είχε την τύχη με το μέρος του!

Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς άσκησε ασφυκτική πίεση στην Ένωση, με πολλές φάσεις στην περιοχή της μετά το 50ο λεπτό, ενώ ειδικά ο Παλάσιος χαράμισε μια απίστευτη ευκαιρία στο 57ο λεπτό, έπειτα από ένα εκπληκτικό κάθετο γέμισμα του Αιτόρ.

Συμπέρασμα: Οι δύο ομάδες είχαν πολύ μεγάλα νεκρά διαστήματα. Η ΑΕΚ, μετά τη φάση του Αραούχο στην αρχή του δεύτερου μέρους, δεν έκανε άλλη σοβαρή ευκαιρία (πλην των γκολ οφσάιντ), βέβαια είχε το ελαφρυντικό του 1-0.

Ο Παναθηναϊκός από την μεριά του, ήταν απών σε μεγάλα διαστήματα τόσο στο πρώτο μέρος, όσο και από το κρίσιμο τρίτο ημίωρο (60′-90′). Η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε το καλό της πρώτο δεκαπεντάλεπτο, το «τριφύλλι» δεν μπόρεσε να σκοράρει στο δικό του καλό διάστημα. Το Αθηναϊκό ντέρμπι έληξε με μεγάλο χαμένο τον Παναθηναϊκό!

Υ. Γ.: Ναι Παναθηναϊκός είχε την κατοχή της μπάλας (33%-67%) και συνολικές πάσες διπλάσιες (279-564) από την ΑΕΚ. Αλλά με μόλις τρείς τελικές στην εστία, σε αγώνα που κρίνεται στις λεπτομέρειες, δείχνει ότι η υπέροχη του ήταν άκαρπη!

Ακολουθήστε το paopantou στο Youtube και διαβάστε όλη την επικαιρότητα στο paopantou και το google news.