Μέγα… χαρακίρι στο Μόναχο!

Αυτά μόνο ο Παναθηναϊκός μπορεί να τα κάνει! Οι "πράσινοι" ήταν για 39 λεπτά μπροστά στο σκορ στο Μόναχο αλλά ηττήθηκαν από τη Μπάγερν με 81-78

Μόναχο

Αυτά μόνο ο Παναθηναϊκός μπορεί να τα κάνει! Οι “πράσινοι” ήταν για 39 λεπτά μπροστά στο σκορ στο Μόναχο και ήταν μια… ανάσα από τη νίκη, αλλά στο τελευταίο λεπτό τα έκαναν ΟΛΑ λάθος και ηττήθηκαν από τη Μπάγερν με 81-78 και κλείνει στη “διαβολοβδομάδα” της Euroleague με αρνητικό πρόσημο

Μοιραίοι παίκτες του Τριφυλλιού ήταν οι Μέικον, Ουάιτ και Νέντοβιτς. Ο Αμερικανός γκαρντ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 12 πόντους, αλλά έδινε εύκολα φάουλ. Από την άλλη ο φόργουορντ του Παναθηναϊκού είχε 0/2 βολές και επέτρεψε στους Γερμανούς να πάρουν κεφάλι και από την άλλη ο Σέρβος έχασε το κρίσιμο τελευταίο σουτ. Κορυφαίος ήταν ο Παπαπέτρου με 17 πόντους, αλλά δεν είχε βοήθεια από τους συμπαίκτες του σε καίριο σημείο.

Το ματς

Με τους Πέρι, Μέικον, Παπαπέτρου, Ουάιτ και Παπαγιάννη ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ την αναμέτρηση με τη Μπάγερν και τα πρώτα λεπτά ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες (8-8).

Όμως από τα μισά της περιόδου οι Γερμανοί κατάφεραν να ξεφύγουν, μιας και οι Ουόλντεν και Τόμας έκαναν το 16-10 στο 5’, αλλά οι “πράσινοι” αντέδρασαν άμεσα και μείωσαν αρχικά τη διαφορά και τα σουτ του Παπαπέτρου έδωσαν ώθηση και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο με 22-22.

Ο Παπαπέτρου έδειξε το δρόμο στο Μόναχο!

Το ματς συνέχιζε να είναι ντέρμπι και στη δεύτερη περίοδο (26-26), αλλά το Τριφύλλι από την άμυνα βρήκε σκορ. Έτσι στο 13’ πήρε προβάδισμα 3 πόντων (28-31), με τους Κασελάκη και Μέικον να δίνουν πολλές βοήθειες.

Για πρώτη φορά, σε εκτός έδρας αγώνα, ο Παναθηναϊκός έβγαζε πείσμα στην άμυνα και απελευθέρωσε και όλους τους παίκτες, με χαρακτηριστικό τον Παπαπέτρου (12π) και στο 17’ η διαφορά ανέβηκε στους 6 (32-38) και το ημίχρονο έληξε με τον Εξάστερο να προηγείται με 37-44.

Μόναχο

Τα πράγματα πήγαιναν… ρολόι για το Τριφύλλι, με την έναρξη της τρίτης περιόδου. Στο 22’ κατάφεραν να πάρουν διψήφια διαφορά (39-49), δείχνοντας απόλυτη συνέπεια του πλάνου, ενώ δεν υπήρξε κάποιος παίκτης που υστερούσε.

Μείωσε η Μπάγερν και έγινε ντέρμπι!

Όμως η Μπάγερν δεν το έβαλε κάτω και ροκάνισε τη διαφορά. Στο 24’ ο Ρούμπιτ έκανε το 47-53 και προσπάθησε να δώσει ώθηση στους Βαυαρούς. Παρόλα αυτά Παπαπέτρου και Μέικον διατηρούσαν για τον Παναθηναϊκό το μικρό προβάδισμα (51-59) στο 26’, αλλά οι Γερμανοί απάντησαν με ένα 8-1 και το ματς μετατράπηκε σε ντέρμπι (59-60).

Πλέον η κατάσταση πήγε στην κόψη του ξυραφιού και τα πάντα ήταν ανοιχτά. Στο 33′ Παπαγιάννης και Μέικον έκαναν το 61-67, ενώ οι Νταμπλούχοι κατάφερναν να βγάλουν σημαντικές άμυνες σε κρίσιμα σημεία. Όμως ένα επιμέρους 6-3 των Βαυαρών, επέτρεψε να πλησιάσουν στο σκορ.

Έκανε… χαρακίρι!

Το ματς ήταν αρκετά σκληρό, με πολλά και συνεχόμενα φάουλ και από τις δύο ομάδες. Μέικον και Ουόλντεν διαμόρφωσαν το 72-74 στο 37′. Όμως οι άστοχες βολές του Ουάιτ και δύο τρίποντα του Λούτσιτς έδωσαν το προβάδισμα με  77-76 και έμεναν 28” για το τέλος του αγώνα. Από κει και μετά το τελευταίο σουτ το πήρε ο Νέντοβιτς, αλλά αστόχησε και η Μπάγερν επικράτησε με 81-78.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 37-44, 59-60, 81-78