Πόλο: Αποκλεισμός στο κύπελλο με βαρύ σκορ από τον Πανιώνιο

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε βαριά ήττα από τον Πανιώνιο στον τέταρτο προημιτελικό του Final 8 του Κυπέλλου Ανδρών.

Βαριά ήττα από τον Πανιώνιο με 16-6 γνώρισε ο Παναθηναϊκός στον τέταρτο προημιτελικό του Final 8 του Κυπέλλου Ανδρών που διεξάγεται στο κολυμβητήριο του Λαιμού στη Βουλιαγμένη.

Οι «πράσινοι» είχαν να διαχειριστούν τη σημαντική απώλεια του Νίκου Παπανικολάου που δεν αγωνίστηκε λόγω τραυματισμού. Ξεκίνησαν δυνατά στην πρώτη περίοδο αλλά δε μπόρεσαν να έχουν ανάλογη συνέχεια. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Σγουρίδης με 3 γκολ. Πλέον, κοιτάζουν τα ημιτελικά του πρωταθλήματος όπου θα αντιμετωπίσουν τον Ολυμπιακό.

Πολύ καλό ήταν το ξεκίνημα για τους «πράσινους» που προηγήθηκαν με 0-1 από γκολ του Σγουρίδη. Ο Πανιώνιος ισοφάρισε σε 1-1 στο 5:39 και πέρασε μπροστά περίπου τρία λεπτά αργότερα (2-1). Με τον Χατζηγούλα να βρίσκει δίχτυα ο ΠΑΟ ισοφάρισε σε 2-2 και με πολύ μακρινό του Στίβενσον διαμορφώθηκε το 2-3 στο 1.20’. Με γκολ του Αλβέρτη στα 28’’ γράφτηκε το 2-4 της πρώτης περιόδου.

Ο Πανιώνιος μείωσε σε 3-4, ισοφάρισε σε 4-4 στα μισά του οκταλέπτου και προηγήθηκε με 5-4 ένα λεπτό αργότερα. Το «τριφύλλι» κατάφερε να φέρει στα ίσα το σκορ (5-5) με το Σγουρίδη στο 2:55 αλλά οι Νεοσμυρνιώτες με δύο γρήγορα τέρματα έκλεισαν το ημίχρονο με 7-5.

Οι «πράσινοι» δυσκολεύτηκαν να βρουν σκορ στο δεύτερο ημίχρονο και με επιμέρους σερί 2-0 ο Πανιώνιος πέρασε μπροστά με 9-5 στο τρίτο οκτάλεπτο. Παρόμοια ήταν η εικόνα του αγώνα και στην τελευταία περίοδο με τον τυπικά γηπεδούχο Πανιώνιο να ανοίγει τη διαφορά (10-5). Ο κόουτς Μάζης έδωσε χρόνο συμμετοχής στον δεύτερο τερματοφύλακα της ομάδας, Δημήτρη Κρατημένο και ο Σγουρίδης πέτυχε το τρίτο του γκολ. Το τελικό αποτέλεσμα ήταν 16-6.

Τα οκτάλεπτα: 2-4, 5-1, 2-0, 7-1

Πανιώνιος (Κώστας Δήμου): Γαλανίδης, Κοπελιάδης 3, Μπουζαλάς, Γκιουβέτσης 2, Παπάκος Γ., Γραμματικός, Καλαϊτζής 2, Μοσκόφ 5, Μουρίκης 1, Γούνας 2, Σοφός, Καπετανάκης 1, Λιμαράκης, Παυλοστάθης

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Μάζης): Ριστίσεβιτς, Δευτεραίος, Κανδανολέων, Παπανικολάου Ν., Νικολαΐδης Γ., Στίβενσον 1, Μπραΐμης, Σγουρίδης 3, Χατζηγούλας 1, Δερμιτζάκης Δ., Αγκόρτσας, Αλβέρτης 1, Κρατημένος, Χωματάς, Ζερβουδάκης.

Το θες το φτιάξαμε! Με το ΝΕΟ  APPLICATION του PAOPANTOU.GR σε Android και σε Iphone κρατάς στα χέρια σου τον πλανήτη Παναθηναϊκό! Follow το Paopantou.gr στο Google News. Θα μάθεις πρώτος τα πράσινα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Κάνε follow στο YOUTUBE του Paopantou, για να δεις on camera τους πρωταγωνιστές με το “τριφύλλι”. Δες απευθείας εκπομπές, κέρδισε καταπράσινα δώρα. Follow το paopantou στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μάθεις σε χρόνο dt όλα νέα