Άρης – Παναθηναϊκός: Δεν χάνει όταν σκοράρουν Έλληνες

Τα τελευταία 5 γκολ του τριφυλλιού στο Κλεάνθης Βικελίδης τα έχουν πετύχει Έλληνες με τον Παναθηναϊκό να μετράει τρεις νίκες και μία ισοπαλία.

Ο Παναθηναϊκός έχει χτίσει… μια παράδοση με τον Άρη, όταν σκοράρουν για το “Τριφύλλι” Έλληνες ποδοσφαιριστές. Μάλιστα, αυτό κρατάει εδώ και αρκετό καιρό. Ακόμη, η παράδοση μετράει στις αναμετρήσεις που έχουν διεξαχθεί στο Κλεάνθης Βικελίδης. Οι “πράσινοι” θέλουν να παραμείνουν να επιστρέψουν στη θέση του οδηγού του πρωταθλήματος. Επομένως το κάθε ματς είναι σημαντικό για το σύνολο του Ιβάν Γιοβάνοβιτς.

Την περίοδο 2013-14 οι πράσινοι κερδίζουν τον Άρη με 0-2 με τον Βίκτωρα Κλωναρίδη να πετυχαίνει και τα δύο γκολ. Την σεζόν 2018-19 ο Τάσος Χατζηγιοβάνης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο τέλος του αγώνα διαμορφώνει το 1-1. Στα play off της περιόδου 2019-20 ο Δημήτρης Κολοβός είναι ο σκόρερ του “Τριφυλλιού” στο 0-1 στο Κλεάνθης Βικελίδης ενώ ο Αργύρης Καμπετσής συνεχίζει την παράδοση των Ελλήνων σκόρερ την περίοδο 2020-21 διαμορφώνοντας το 0-1 του Παναθηναϊκού στην Θεσσαλονίκη.

Ο τελευταίος ξένος που σκόραρε για τον Παναθηναϊκό στο Βικελίδης

Όλα τα ρεπορτάζ αναφέρουν ότι ο Ιωαννίδης προορίζεται για βασικός στον αγώνα με τον Άρη στο Βικελίδης, σίγουρα ενεργό ρόλο στο παιχνίδι θα έχουν και ο Κουρμπέλης με τον Βαγιαννίδη και αυτό που μένει να φανεί την Κυριακή το βράδυ είναι να συνεχιστεί η παράδοση που θέλει τον Παναθηναϊκό να φεύγει αλώβητος από την Θεσσαλονίκη όταν σκοράρουν Έλληνες παίκτες.

Να σημειωθεί ο τελευταίος ξένος που σκόραρε στο Κλεάνθης Βικελίδης ήταν ο Ζαν Αλέν Μπουμσόνγκ στην ήττα του Παναθηναϊκού με 3-1 την περίοδο 2011-12.