Πέταξε στην επόμενη φάση από το Περιστέρι με πιλότο… Καρλίτος

Με τον συνήθη ύποπτο Καρλίτος, ο Παναθηναϊκός άνοιξε τα φτερά του, παίρνοντας το εισιτήριο της πρόκρισης στο Κύπελλο με σκορ 1-0

Με το 8ο εφετινό του τέρμα – σε ένα set πρώτο ημίχρονο – ο Ισπανός Καρλτίτος, ξεκλείδωσε την άμυνα του προβληματικού αγωνιστικά Ατρόμητου από το πρώτο ημίχρονο και σφράγισε το πρώτο διπλό του Παναθηναϊκού, έστω και στο Κύπελλο Ελλάδας.

Αναμενόμενα έβγαλαν αντίδραση μετά το χαστούκι στην Τρίπολη οι “πράσινοι” και σε ένα κομβικό ματς ήταν προσεκτικοί, ώστε να περιορίσουν το ρίσκο. Για να συμβεί αυτό χρειάστηκε ένα τρίγωνο συνεργασίας… Χουανκάρ από τα αριστερά, γέμισε στο box, ο Χατζηγιοβάννης γύρισε όμορφα και σαν σε προπόνηση ο φορ των “πράσινων” έβαλε σε θέση οδηγού το “τριφύλλι, εκτέλεσε εξ επαφής για το 0-1!

Με σχήμα 4-2-3-1, τον Μπρινιόλι κάτω από τα δοκάρια, τους Κώτσιρα, Σάρλια, Βέλεθ και Χουάνκαρ στην τετράδα στην άμυνα. Τους Πέρεθ και Αλεξανδρόπουλο στον άξονα,με Χατζηγιοβάνη-Παλάσιος στις πτέρυγες και τον Καρλίτος πίσω από τον Ιωαννίδη κλασικό φορ, άρχισε την άχη ο κόουτς Γιοβάνοβιτς.

Νωρίτερα, οι φιλοξενούμενοι τα χρειάστηκαν, όντας μουδιασμένοι… 6ο λεπτό έχασαν σημαντική ευκαιρία οι περιστεριώτες, με τον Κουλούρη να αφήνει την μπάλα, στον Κωτσόπουλο, που με πείσμα ξεπέρασε τον Βέλε, την ξαναγύρισε στον συμπαίκτη του, αλλά το πλασέ πέρασε δίπλα από την εστία.

Απάντησε το τριφύλλι από την προσποίηση στον Γκαλβάο και σέντρα του Χατζηγιοβάνη, ο Καρλίτος νίκησε στον αέρα του Παπαδόπουλο αλλά η κεφαλιά ήταν άστοχη! Και λίγο αργότερα οι “πράσινοι” μάθαιναν τα χαρμόσυνα νέα από την ΕΠΟ (διαβάστε στο paopantou.gr σχετικό ρεπορτάζ) και σχεδόν παράλληλα έβρισκαν στη συνέχεια δίχτυα.  Οκτώ γκολ για τον Καρλίτος και ο λογαριασμός παραμένει ανοιχτός!

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι λογικά έψαξαν την ισοφάριση αλλά έμεναν και εκτεθειμένοι… Σουτ του Κουλούρη στο 56 από το ύψος της μεγάλης περιοχής, πήγε χλιαρά στην αγκαλιά του Μπρινιόλι. Στο 58 κίνηση του Καρλίτος, στρώσιμο στον Παλάσιος το σουτ όμως ήταν άστοχο..

Ίδια κατάληξη στο 63ο λεπτο, με τον Καρλίτος να αφήνει πίσω του τον Νάτσο, βρήκε τον Χατζηγιοβάνη, αλλά δεν νίκησε στο τετ α τετ τον Γιαννιώτη. Άγγιξε το 2-0 το τριφύλλι, με τον Σάλομον, ο οποίος παραλίγο να πετύχει… αυτογκόλ με κεφαλιά, αλλά ο Γιαννιώτης έβγαλε με δυσκολία σε κόρνερ.

Μια πράσινη προσπάθεια έπεσε στο κενό ενώ στο 81, ο Βιτάλ πήρε όμορφα τη μπάλα, σούταρε αλλά ο Στρούγγης με τάκλιν απομάκρυνε. Ενώ ο Γιαννιώτης κράτησε ζωντανή την ομάδα του λίγο αργότερα. Μεγάλη επέμβαση του Γιαννιώτη με το στήθος σε τελείωμα του Χατζηγιοβάνη άφησε ανοιχτό το ματς.

Ο Βιτάλ δεν εκμεταλλεύτηκε την εξαιρετική σέντρα του Καρλίτος και αφού εξ επαφής κλώτησε την ευκαιρία στο δεύτερο δοκάρι υπέπεσε σε φάουλ στη συνέχεια. Και ενώ σε στημένη μπάλα για τους Περιστεριώτες ο Παπαδόπουλος έστελνε την στρογγυλή θεά μακριά από την εστία, στη συνέχεια, ο Ατρόμητος άφηνε την πρόκριση στα αποδυτήρια του δημοτικού γηπέδου οριστικ! Όταν ο Τόμας σε εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Οι πράσινοι σφράγισαν το εισιτήριο της πρόκρισης με ξεκάθαρα επαγγελματικό τρόπο ενώ ήταν σίγουρα καλύτεροι με σοβαρές επιλογές σε σχέση με τον αντίπαλο τους.

ΥΓ: Ο Χουανκάρ αντικαστάθηκε από τον Σάντσες αλλά δεν έχει κάτι σοβαρό σε πρώτη φάση…

Η πράσινη σύνθεση…

Ατρόμητος (Γιώργος Παράσχος): Γιαννιώτης, Κιβρακίδης (60’ Βασιλαντωνόπουλος), Στρούγγης, Παπαδόπουλος, Μαυρομμάτης (76’ Αθανασίου), Γκαλβάο, Νάτσος (70’ Ντένιτς), Σάλομον, Καρτάλης (76’ Μπεντινέλι), Κωτσόπουλος (70’ Τζαβίδας), Κουλούρης.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σάρλια, Βέλεθ, Χουάνκαρ (80’ Σάντσες), Ρούμπεν Πέρεθ, Αλεξανδρόπουλος, Χατζηγιοβάνης (90’ Πούγγουρας), Καρλίτος, Παλάσιος (69’ Βιτάλ), Ιωαννίδης.

Έμειναν στον πάγκο: Διούδης, Μπουζούκης, Βιγιαφάνιες, Αϊτόρ, Σιδεράς και Μαουρίσιο.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Άγγελος Ευαγγέλου και VAR ο Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος.

Βοηθοί: Ράινχαρντ Μπουξμπάουμ, Κωνσταντίνος Τριανταφύλλου.

4ος: Φώτιος Νταουλας