Παρτιζάν – Παναθηναϊκός 83-81: Αποχαιρέτησε με ήττα σε ματς “θρίλερ” (highlights)

Ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε την Παρτιζάν στο Βελιγράδι για την τελευταία αγωνιστική της Euroleague με τους "πράσινους" να γνωρίζουν την ήττα

Παρτιζάν - Παναθηναϊκός

Ο Εξάστερος των πολλών απουσιών έπαιξε κόντρα στην πιο φορμαρισμένη ομάδα της Euroleague. Οι δύο ομάδες ήταν εξαιρετικές και το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι μέχρι και το τελευταίο λεπτό. Το σουτ του Νάναλι στο τέλος “πλήγωσε” το Τριφύλλι που έκλεισε με ήττα τη σεζόν στη Euroleague.

Το ματς:

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το παιχνίδι με τρομερή ενέργεια καταφέρνοντας να επιβάλλει αυτός τον ρυθμό. Από την αρχή κρατούσε το προβάδισμα στα… χέρια του και όσο περνούσε η ώρα η διαφορά αυξανόταν. Η Παρτιζάν απειλούσε με τον Ματίας Λεσόρτ να έχει νωρίς 6 πόντους. Τελικά η περίοδος έκλεισε στο 18-26.

Το δεύτερο δεκάλεπτο συνεχίστηκε όπως και το πρώτο με το “τριφύλλι” να είναι εξαιρετικό επιθετικά. Οι παίκτες του Σερέλη έβγαζαν άψογες συνεργασίες μπροστά, ενώ στην άμυνα δεν επέτρεπαν στους Σέρβους τα εύκολα καλάθια. Η διαφορά έφτασε τους 18 πόντους, όμως η Παρτιζάν μείωσε μέσα σε ενάμιση λεπτό σε μονοψήφιο αριθμό. Το ημίχρονο βρήκε τους “πράσινους” να προηγούνται με σκορ 39-45.

“Καυτός” ο Μπέικον κόντρα στην Παρτιζάν

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Σέρβοι έβαλαν στην εξίσωση τον κόσμο τους και μείωσαν στον 1 πόντο. Ο Γουίλιαμς με ένα τρίποντο του πήγε και πάλι τη διαφορά στους 4 για το 45-49. Ο Παναθηναϊκός κρατούσε ένα σταθερό προβάδισμα δύο καλαθιών με τον Μπέικον να είναι “καυτός” πίσω από τη γραμμή του τριπόντου. Το Τριφύλλι στο τέλος της περιόδου προηγήθηκε με 8 χάρη στο καλάθι του Παναγιώτη Καλαϊτζάκη στη λήξη του χρόνου.

Οι “πράσινοι” μπήκαν εξαιρετικά στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού και πήραν μια διαφορά 11 πόντων. Η απάντηση της Παρτιζάν δεν άργησε να έρθει και με ένα μεγάλο σερί γύρισε τελείως το ματς. Η αναμέτρηση ήταν στην κόψη του “ξυραφιού” και ο Νάναλι με τρίποντο “σκότωσε” τον Παναθηναϊκό για το τελικό 83-81.

Το θέλατε το φτιάξαμε! Μπες στον κόσμο του Παναθηναϊκού με το APPLICATION του PAOPANTOU.GR σε Android. Σύντομα και σε IOS. Follow το Paopantou.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα πράσινα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Κάνετε follow στο YOUTUBE του Paopantou, για να δείτε on camera τους πρωταγωνιστές με το “τριφύλλι”. Follow το paopantou στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μαθαίνετε σε χρόνο dt όλα τα νέα.