“Παραδώθηκε” στη Ρεάλ και ηττήθηκε με 83-68

Ακόμη μια ήττα για τον "Εξάστερο"

Ο Παναθηναϊκός πέταξε στα σκουπίδια ένα ακόμη ημίχρονο και παρά την προσπάθεια που έκανε στο δεύτερο μισό του αγώνα στη Μαδρίτη, δεν μπόρεσε να γυρίσει το ματς.

Ο Παναθηναϊκός δεν άλλαξε συνήθεια στα ματς της Ευρωλίγκας. Συγκεκριμένα είχε βρεθεί πίσω στο σκορ με 7-0, ενώ έφτασε και στο -13 (15-2) μετά από πέντε λεπτά στο παρκέ του «WiZink Center». Η διαφορά παρέμεινε σε διψήφια νούμερα (21-9) με τον εξαιρετικό Γιαμπουσέλε (8π., 4ριμπ.) να δίνει συνέχεια πόντους στην ομάδα του μέσα από το «ζωγραφιστό». Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο +12 (26-14) για τους γηπεδούχους.

Στη δεύτερη περίοδο η διαφορά επέστρεψε στο +13 για τη Ρεάλ (33-20) αλλά σ’ εκείνο το χρονικό σημείο ο Παναθηναϊκός έδειξε να έχει παλμό μειώνοντας στους 8 πόντους (33-25). Έδειξε ότι μπορούσε ναν γίνει απειλητικός, αλλά είχε ξεκινήσει η κατηφόρα στη Μαδρίτη. Η Ρεάλ πραγματοποίησε σερί 13-0 παίρνοντας διαφορά 21 πόντων (46-25) μέσα σε διάστημα πέντε λεπτών. Το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 48-30.

Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στη συνέχεια. Ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να «ψαλιδίσει» τη διαφορά με μακρινά σουτ (54-39) αλλά η Ρεάλ έβρισκε τις λύσεις για να κρατήσει τη διαφορά σε επίπεδα απόλυτης ασφάλειας. Στα μέσα της 3ης περιόδου κρατούσε το σκορ σταθερά στους 20 πόντους (60-39) συνεχίζοντας για όλο το βράδυ αυτό που έκανε στο πρώτο μισό του ματς. Η μπάλα συνέχεια στο «ζωγραφιστό» και προσπάθειες από το post up. Οι «πράσινοι» κατάφεραν να μειώσουν στους 13 πόντους (60-47) και να κλείσουν το 3ο δεκάλεπτο στο -11 (68-57) έχοντας πάρει λύσεις από τον Γκριγκόνις, όπως επίσης από τα κλεψίματα του Λι και τις εκρήξεις του Μπέικον.

Στη τελευταία περίοδο η διαφορά πήγε στο +15 (74-59) για τη Ρεάλ. Και ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να κάνει τίποτα στην επίθεση για φανεί απειλητικός. Έτσι οδηγήθηκε με μια ακόμη ήττα με 83-68 πέφτωντας στο 8-14.

Τα δεκάλεπτα: 26-14, 48-30, 68-57, 83-68.

Follow το Paopantou.gr στο Google News για να μάθεις πρώτος τα πράσινα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Κάνε follow στο YOUTUBE του Paopantou, για να δεις on camera τους πρωταγωνιστές με το “τριφύλλι”. Follow το paopantou στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μάθεις σε χρόνο dt όλα τα νέα.