ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 0-3: Δυνατός στην Πυλαία και πάει να το “σηκώσει” στην Αθήνα (vid)

Μεγάλη εμφάνιση από την ομάδα του Ανδρεόπουλου που θα τα παίξει όλα για όλα για την κούπα του Λιγκ Καπ την Κυριακή στο Μετς

ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 1-3: Δυνατός στην Πυλαία και πάει να το "σηκώσει" στην Αθήνα (vid)

Ο πρώτος τελικός του φετινού Λιγκ Καπ “Νίκος Σαμαράς” τα είχε όλα. Πάθος, ένταση και καρφιά και θέαμα. Παρότι βέβαια έγινε σε άδειο γήπεδο. Ο ΠΑΟΚ φιλοξένησε τον Παναθηναϊκό για τον πρώτο αγώνα της μεταξύ τους σειράς. Το “τριφύλλι, που θέλει να διατηρήσει τα σκήπτρα του στον θεσμό, πήρε την νίκη με 0-3 σετ. Ο δεύτερος, καθοριστικός τελικός που θα στέψει τον κυπελλούχο, θα γίνει την Κυριακή, στο κλειστό του Μετς στην Αθήνα στις 17:00. ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 0-3: Δυνατός στην Πυλαία και πάει να το “σηκώσει” στην Αθήνα (vid)

Μοιρασμένο πρώτο μισό

Στο πρώτο σετ του τελικού, οι “πράσινοι” μπήκαν ποιο δυνατά και θέλησαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους. Η διαφορά έφτασε στους τρεις και το 7-10. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και έφερε το σκορ στον πόντο με 9-10, όμως ο Παναθηναϊκός διατήρησε το προβάδισμα ασφαλείας που άγγιξε το 11-15. Με όπλο τους πόντους σε πρώτο χρόνο και τα καλά μπλοκ τους, οι παίκτες του Ανδρεόπουλου τελείωσαν σχετικά γρήγορα το σετ. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε με ένα σερί 5-0 να σπάσει το set ball του Παναθηναϊκού, πράγμα που όμως δεν κατάφερε. Οι “πράσινοι” όμως έφτασαν το 23-25 και πήραν κεφάλι στα συνολικά σκορ. ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 0-3: Δυνατός στην Πυλαία και πάει να το “σηκώσει” στην Αθήνα (vid)

Στο δεύτερο σετ ήταν η σειρά του ΠΑΟΚ να μπει μαχητικά. Οι κεντρικοί του “δικεφάλου του βορρά”, ήταν οι πρώτοι σκόρερ και εκείνοι που έβαλαν δύσκολα στον Παναθηναϊκό. Το σκορ, για αρχή, πήγαινε πόντο πόντο. Το “τριφύλλι” είχε σε καλή μέρα τον Κόβαρ, που με πολλές pipe επιθέσεις βρήκε κρίσιμες επιθέσεις. Αχίλλειο πτέρνα για τους γηπεδούχους αποτέλεσαν τα χαμένα σερβίς, μαζί με τα μπλοκ των “πρασίνων”. Ο ΠΑΟΚ πήρε για πρώτη φορά διαφορά δυο πόντων, με σκορ 8-6, με τους φιλοξενούμενους να απαντούν αμέσως. ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 0-3: Δυνατός στην Πυλαία και πάει να το “σηκώσει” στην Αθήνα (vid)

Είχε τον τρόπο

Με δυο άσσους του Πρωτοψάλτη οι “πράσινοι” προσπέρασαν για το 10-12. Δεν κατάφεραν όμως να πάρουν άμεσα μια διαφορά ασφαλείας. Μπόρεσαν να την διατηρήσουν στους τρεις, χάρις το καλό τους μομεντουμ. Ύστερα το σκορ ανέβηκα στο +5 και το 13-18 και το 15-20. Ο ΠΑΟΚ, όπως έγινε στο πρώτο σετ, έκανε μια προσπάθεια να απειλήσει αλλά οι “πράσινοι” βρήκαν ψυχραιμία. Τελικό σκορ 21-25, 2-0 και το επόμενο σετ ήταν συναρπαστικό. ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 0-3: Δυνατός στην Πυλαία και πάει να το “σηκώσει” στην Αθήνα (vid)

Οι γηπεδούχοι δεν είχαν παραδώσει ακόμα τα όπλα. Έβαλαν δύσκολα στον Παναθηναϊκό, κράτησαν την διαφορά χαμηλά στο τρίτο σετ και προσπαθούσαν για το καλύτερο. Το σκορ δεν ξέφυγα από τον έναν πόντο, με την μια ομάδα να ισοφαρίζει αμέσως την άλλη. Τα χαμένα σερβίς συνεχίστηκαν, δίνοντας ανάσα στους δυο αντιπάλους. Για πρώτη φορά ο ΠΑΟΚ έγραψε το 12-10, αλλά το “τριφύλλι” έφερε το ματς στα ίσα αμέσως. ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 0-3: Δυνατός στην Πυλαία και πάει να το “σηκώσει” στην Αθήνα (vid)

Όλα θα κριθούν στην Αθήνα

Το “τριφύλλι” κτυπούσε στις κόντρα μπάλες, ο ΠΑΟΚ στα μπλοκ και υπολόγιζε στα χαμένα σερβίς ώστε να παραμείνει μπροστά. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να προσπεράσει για τρεις και να γράψει το 16-19, ενώ οι γηπεδούχοι έχαναν έδαφος. Το παιχνίδι ήταν οριακό και καμία ομάδα δεν είχε περιθώριο να χάσεις πόντους. Το 18-22 έφερε μια ηρεμία στον πράσινο πάγκο, αλλά οι γηπεδούχοι πίεζαν. Παραλίγο να φέρουν το ματς στον πόντο, όμως οι “πράσινοι” κράτησαν. Τελικό σκορ 21-25 και 0-3 σετ. ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 0-3: Δυνατός στην Πυλαία και πάει να το “σηκώσει” στην Αθήνα (vid)

Το θες το φτιάξαμε! Με το ΝΕΟ  APPLICATION του PAOPANTOU.GR σε Android και σε Iphone κρατάς στα χέρια σου τον πλανήτη Παναθηναϊκό! Follow το Paopantou.gr στο Google News. Θα μάθεις πρώτος τα πράσινα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Κάνε follow στο YOUTUBE του Paopantou, για να δεις on camera τους πρωταγωνιστές με το “τριφύλλι”. Δες απευθείας εκπομπές, κέρδισε καταπράσινα δώρα. Follow το paopantou στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μάθεις σε χρόνο dt όλα νέα