Παναθηναϊκός – Βόλεϊ Γυναικών: ”Καθάρισαν” τον Ηλυσιακό και τώρα… play off

Οι γυναίκες του Παναθηναϊκού κέρδισαν με 1-3 τον Ηλυσιακό, τελείωσαν στην 2η θέση όσον αφορά την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος και ετοιμάζονται για τα play off.

Πήρε από νωρίς προβάδισμα ο Παναθηναϊκός στο πρώτο σετ, έφτασε γρήγορα στο +6 (9-15), μείωσαν οι γηπεδούχες (12-16) όμως οι «πράσινες» δεν επηρεάστηκαν, άνοιξαν ξανά την διαφορά (14-21) και πήραν το πρώτο σετ με 18-25.

Στο δεύτερο σετ ο Ηλυσιακός ήταν τρομερός. Πήρε μία καλή διαφορά από νωρίς (10-7), κατάφερε να πάει στο +8 (16-8), μείωσε ο Παναθηναϊκός σε 16-12 όμως οι γηπεδούχες βρήκαν λύσεις, πήγαν ξανά στο +6 (22-16) και κράτησαν το προβάδισμα τους έως το τέλος και ισοφάρισαν στα σετ με 25-18.

Στο τρίτο σετ οι «πράσινες» ξεκίνησαν πολύ δυναμικά, παίρνοντας προβάδισμα με 5-12, ο Ηλυσιακός μείωσε σε 9-13, όμως ο Παναθηναϊκός πήρε νέα καλή διαφορά στο 13-20, όμως και πάλι οι γηπεδούχες κατέβασαν την απόσταση στους τρεις (18-21) δεν κατάφεραν να την ρίξουν και άλλο και οι φιλοξενούμενες πήραν νέο προβάδισμα στα σετ με 21-25.

Στο τέταρτο και όπως αποδείχθηκε τελευταίο σετ ο Παναθηναϊκός δεν είχε καμία διάθεση να το χάσει. Πολύ γρήγορα πήγε στο +6 (5-11), οι γηπεδούχες δεν είχαν άλλες δυνάμεις και οι «πράσινες» το εκμεταλλεύτηκαν φτάνοντας στο +8 (7-15). Η ομάδα του Νίκου Κωστακόπουλου περιόρισε την διαφορά στους πέντε (14-19), όμως το «τριφύλλι» με συνεχόμενους πόντους πήρε «καθαρό» τρίποντο με 14-25 και θα αντιμετωπίσει στα Play offs τον έβδομο της κανονικής διάρκειας τους Πρωταθλητές Πεύκων.

Το θες το φτιάξαμε! Με το ΝΕΟ  APPLICATION του PAOPANTOU.GR σε Android και σε Iphone κρατάς στα χέρια σου τον πλανήτη Παναθηναϊκό! Follow το Paopantou.gr στο Google News. Θα μάθεις πρώτος τα πράσινα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Κάνε follow στο YOUTUBE του Paopantou, για να δεις on camera τους πρωταγωνιστές με το “τριφύλλι”. Δες απευθείας εκπομπές, κέρδισε καταπράσινα δώρα. Follow το paopantou στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μάθεις σε χρόνο dt όλα νέα!