Παναθηναϊκός – Βαλένθια 91-92: Έχει ξεχάσει να κερδίζει…

Ο Παναθηναϊκός για την 24η αγωνιστική της EuroLeague γνώρισε την ήττα από την Βαλένθια με σκορ 91-92 , με τους Γκουντάιτις και Λι να είναι οι διακριθέντες από την πλευρά του «τριφυλλιού»

Βαλένθια - Παναθηναϊκός Πάρις Λι

Το παιχνίδι ξεκίνησε με ένα σερί 6-0 του Παναθηναϊκού στα 2 πρώτα λεπτά, όμως η Βαλένθια μάζεψε γρήγορα την διαφορά. Ο Τζόουνς από μεριάς φιλοξενούμενων ξεκίνησε “ζεστός”, έχοντας 7 πόντους νωρίς στην αναμέτρηση. Οι δύο ομάδες εξέφρασαν πολλές επιθέσεις έξω από τα 6,75, με αποτέλεσμα το σκορ της πρώτης περιόδου να είναι υψηλό (26-21).

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου ο Ντουέιν Μπέικον με τον Ματ Τόμας πέτυχαν από 4 πόντους ο καθένας. Ο Αγραβάνης στο ντεμπούτο του με το “τριφύλλι” έπαιξε εξαιρετικές άμυνες στον Ριβέρο, απαγορεύοντας του τα εύκολα καλάθια. Οι “νυχτερίδες” ροκάνισαν την διαφορά 9 πόντων που είχε πάρει ο Παναθηναϊκός και μείωσαν στους 5 λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 49 – 42.

Βαλένθια - Παναθηναϊκός Ντέρικ Ουίλιαμς

Η Βαλένθια μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ νωρίς στην τρίτη περίοδο. Ο Ματ Τόμας πέτυχε δύο συνεχόμενα τρίποντα και ξεσήκωσε τον κόσμο του “τριφυλλιού”, όμως Πραντίγια είχε την απάντηση. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι εύστοχες από το τρίποντο και η τρίτη περίοδος έκλεισε με το σκορ να είναι 68 – 69.

Οι “πράσινοι” ξεκίνησαν δυναμικά το τελευταίο δεκάλεπτο με τον Λι να σκοράρει έξω από τα 6,75 και να δίνει ξανά το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό. Η Βαλένθια με πρωταγωνιστή τον Κλαβέρ έτρεξε ένα δικό της σερί, περνώντας και πάλι μπροστά στο σκορ. Ο Αρτούρας Γκουντάιτις ήταν ασταμάτητος μέσα στην ρακέτα, αφού κέρδιζε σε άμυνα και επίθεση κάθε αντίπαλο που έβρισκε. Το παιχνίδι ήταν στην κόψη του ξυραφιού, με το προβάδισμα να εναλλάσσεται σε κάθε επίθεση. Τελικά οι “νυχτερίδες” πήραν την νίκη με buzzer beater του Τζόουνς με σκορ 91-92.

Το θέλατε το φτιάξαμε! Μπες στον κόσμο του Παναθηναϊκού με το APPLICATION του PAOPANTOU.GR σε Android. Σύντομα και σε IOS. Follow το Paopantou.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα πράσινα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Κάνετε follow στο YOUTUBE του Paopantou, για να δείτε on camera τους πρωταγωνιστές με το “τριφύλλι”. Follow το paopantou στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μαθαίνετε σε χρόνο dt όλα τα νέα.