Παναθηναϊκός: Του κοστίζει η πρώτη περίοδος

Ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει προβλήματα στην πρώτη του περίοδο και…ενώ είναι θετικός στις υπόλοιπες τρεις, η πρώτη του κοστίζει.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΜΠΑΣΚΕΤ ΛΙ

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 74-68 μετά απο μια γιγαντιαια προσπάθεια στην Βαρκελώνη πληρώνοντας το 28-12 της πρώτης περιόδου.

Η Μπαρτσελόνα ευστόχησε στα 8 από τα 10 πρώτα της σουτ πίσω από τα 6,75 και έκανε νέο ρεκόρ για το σύλλογο σε τρίποντα σε ένα δεκάλεπτο. Αυτοί οι πόντοι αποδείχθηκαν καθοριστικοί στη συνέχεια, καθώς ο Εξάστερος συνέχισε να μειώνει τη διαφορά και παραλίγο να καταφέρει να ανατρέψει το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Δείτε ακόμα: Ο Παπαγιάννης ξεπέρασε Σκόλα!

Η προβληματική πρώτη περίοδος

Ο Εξάστερος έχει δώσει 14 παιχνίδια μέχρι στιγμής στην Ευρωλίγκα, μετρώντας 6 νίκες και 8 ήττες και βρισκόμενος στην 11η θέση. Η 14η με την 7η θέση έχουν διαφορά μόλις μιας νίκης (6-8 και 7-7). Σε αυτά τα πρώτα 14 παιχνίδια ο Παναθηναϊκός σκοράρει στην πρώτη περίοδο κατα μέσο όρο 3,7 πόντους λιγότερους από τους αντιπάλους του (βρίσκεται στην τελευταία θέση της απόδοσης για την πρώτη περίοδο στην λίγκα).

Και ενώ οι υπόλοιπες τρεις περίοδοι έχουν θετικό πρόσημο για το τριφύλλι -σκοράρει περισσότερους πόντους από τον αντίπαλο κατα 0,3 πόντους στην 2η περίοδο, 0.9 στην 3η και 0,1 στην 4η- πολλές φορές δεν αρκούν για να ανατρέψουν την πρώτη.

Οι  “πράσινοι” είναι η ομάδα της EuroLeague με τις περισσότερες παρατάσεις μέχρι στιγμής (3) στη διοργάνωση. Ακόμα το τριφύλλι έχει χάσει 4 από τα 8 παιχνίδια του με 3 ή λιγότερους πόντους.

Fun Fact: Ο Γιώργος Παπαγιάννης βρίσκεται ισόβαθμος στην 4η θέση φέτος στα μπλοκ με 1,3 ανά αγώνα.

Και τώρα Εφές – Παναθηναϊκός με την “μάχη των σκόρερ”

Ο Παναθηναϊκός θέλει να επιστρέψει στις νίκες και να αφήσει πίσω του την διαβολοβδομάδα. Το ίδιο όμως θέλει να κάνει και η πρωταθλήτρια Εφές (7-7), καθώς έρχεται -και αυτή- από 2 απανωτές ήττες με Μπασκόνια και Παρτιζάν. Η ασταθής φέτος άμυνα της Εφές θα… δοκιμαστεί από τον ασταμάτητο ,πρώτο σκόρερ της λίγκας, Ντουέιν Μπέικον (20,3 πόντοι ανά αγώνα).

Απέναντί του ο Αμερικανός του Παναθηναϊκού θα βρει έναν άλλον χαρισματικό σκόρερ, τον Γουίλ Κλάιμπερν των 19,1 πόντων ανά αγώνα που…βρίσκεται στην 3η θέση φέτος του σκοραρίσματος και θέλει να εκθρονίσει τον άσο του Παναθηναϊκού από την κορυφή της λίστας.

Ο Παναθηναϊκός έχει προβάδισμα 17-11 στα παιχνίδια με την Εφές από την αλλαγή του αιώνα, με την έδρα όμως να έχει την βαρύτητά της καθώς η γηπεδούχους ομάδα έχει κερδίσει τα 7 από τα 8 τελευταία παιχνίδια.

Fun Fact: Ο Παναθηναϊκός νίκησε την Εφές με 81-71 στον ημιτελικό του Final Four της EuroLeague το 2000 και με 74-66 στον ημιτελικό της FIBA SuproLeague το 2001.

Μην χάσετε: Γκριγκόνις – Το απίστευτο στατιστικό και η επιστροφή στο παρκέ

Ακολουθήστε το Paopantou.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα πράσινα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Κάνετε follow στο YOUTUBE του Paopantou, για να δείτε on camera τους πρωταγωνιστές με το “τριφύλλι”. Ακολουθήστε το paopantou στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μαθαίνετε σε χρόνο dt όλα τα νέα