Παναθηναϊκός: Τα…μαγικά του Φώτη Ιωαννίδη

Φώτης Ιωαννίδης ή αλλιώς ο...λευκός Ολιζαντέμπε

Ο Φώτης Ιωαννίδης…άνοιξε το σκορ στο Πανθεσσαλικό. Με αυτό το γκολ, ο Παναθηναϊκός “ξεκλείδωσε” ένα πολύ σημαντικό εκτός έδρας ματς. Κάπως έτσι, το Τριφύλλι πήρε την 4η σερί του νίκη και παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού “πίνακα”.

Παναθηναϊκός: Σπόραρ και Ιωαννίδης σκοράρουν στο ίδιο ματς πρώτη φορά και με τρομερή σύμπτωση

Αυτό, ήταν το 7ο γκολ του Φώτη Ιωαννίδη στο πρωτάθλημα. Ξεπερνώντας έτσι τον Σεμπαστιάν Παλάσιος που έχει 6. Πλέον, ο Έλληνας επιθετικός είναι 3ος στην…πράσινη κατάταξη πίσω μόνο από τον Αντράζ Σπόραρ και τον Αϊτόρ που σε 9 αγώνες μέχρι να τραυματιστεί σοβαρά, “μετρούσε” 8 γκολ.

Οι…βαθμοί-δωράκι από τον Φώτη Ιωαννίδη

Πάντως, το απίστευτο είναι πως όλα τα τέρματα του 23χρονου φορ “μεταφράζονται” σε βαθμούς για τον Παναθηναϊκό. Συγκεκριμένα, στο Αγρίνιο καθώς πέρασε αλλαγή και λίγο αργότερα διαμόρφωσε το τελικό 0-1. Την επόμενη αγωνιστική…άνοιξε το σκορ στη Λεωφόρο με τον Ατρόμητο λίγα λεπτά πριν το τέλος του ματς. Στην συνέχεια ο Μάγκνουσον στις καθυστερήσεις με απευθείας εκτέλεση φάουλ έβαλε το…κερασάκι στην τούρτα.

Το επόμενο του γκολ, ήταν με τον ΟΦΗ στη Λεωφόρο. Οι Πράσινοι έχαναν σε ένα δικό τους παιχνίδι από τους Κρητικούς με 0-1. Ο Ιωαννίδης πέρασε ως αλλαγή και στις καθυστερήσεις σκόραρε για να διατηρήσει το τότε αήττητο που “έτρεχε” το Τριφύλλι.

Στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας, ο Έλληνας διεθνής διαμόρφωσε με 2 προσωπικά γκολ στο Β’ ημίχρονο το τελικό 0-2 στο Περιστέρι. Ενώ, στα playoff κέρδισε και στην συνέχεια έβαλε το κρίσιμο πέναλτι στην Τούμπα στις καθυστερήσεις για το 1-2. Αλλά και όπως προαναφέραμε το γκολ στο Πανθεσσαλικό που…απέβαλε ένα μεγάλο άγχος από τους παίκτες του Παναθηναϊκού.

Με λίγα λόγια, όποτε σκοράρει ο Ιωαννίδης, η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς δεν χάνει. Έχει 5 νίκες και 1 ισοπαλία και όλα του τα γκολ είναι στο 2ο ημίχρονο των αγώνων. Φυσικά και δεν πρέπει να ξεχνάμε και το πέναλτι που κέρδισε με τον Ολυμπιακό στη Λεωφόρο στην κανονική διάρκεια της Superleague. Το οποίο είχε εκτελέσει ο Σπόραρ και στις καθυστερήσεις “έγραψε” το 1-1.

Γίνεται εύκολα κατανοητό πως ο Φώτης Ιωαννίδης είναι…big time για τον φετινό Παναθηναϊκό. Το…κρύο αίμα του έχει χαρίσει πολύτιμους βαθμούς στην ομάδα του. Θα συνεχίσει να το κάνει άραγε και στους 4 τελευταίους “τελικούς”;

Πανθεσσαλικό: Τα σχόλια των Παγκάκη Τσιμπίδα για την νίκη στο Βόλο και το ντέρμπι με την ΑΕΚ (vid)

Το θέλατε το φτιάξαμε! Μπες στον κόσμο του Παναθηναϊκού με το APPLICATION του PAOPANTOU.GR σε Android. Τώρα και σε IOS. Follow το Paopantou.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα πράσινα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Κάνετε follow στο YOUTUBE του Paopantou, για να δείτε on camera τους πρωταγωνιστές με το “τριφύλλι”. Follow το paopantou στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μαθαίνετε σε χρόνο dt όλα τα νέα.