Παναθηναϊκός: Τελείωσε τους «ερυθρόλευκους» και δίνει ακόμα έναν τελικό (highlights)

Ο Παναθηναϊκός έδωσε τα πάντα στο "Κλειστό του Μετς" κόντρα στον Ολυμπιακό, πήρε την νίκη με 3-2 σετ και μείωσε την σειρά των τελικών σε 2-1.

Ο Παναθηναϊκός, έπαιζε σήμερα την τελευταία του ζαριά για το πρωτάθλημα στο “Μετς” με αντίπαλο τον Ολυμπιακό. Οι “πράσινοι” δεν είχαν περιθώρια για ήττα, καθώς ήταν πίσω στη σειρά των τελικών με 2-0. Παναθηναϊκός: Πήρε την ματσάρα στο «Μετς» και έδωσε παράταση στην μάχη του τίτλου

Δείτε τις καλύτερες στιγμές του αγώνα:

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου κατάφερε και έβγαλε αντίδραση μπροστά στον κόσμο της, παίρνοντας το ματς με 3-2. Έτσι, το “Τριφύλλι” έμεινε ζωντανό στη μάχη με τον αιώνιο αντίπαλο. Η σειρά πλέον μεταφέρεται στην έδρα των “Πειραιωτών”, εκεί όπου η ομάδα θέλει μόνο την νίκη έτσι ώστε να κάνει το 2-2 και να κριθεί ο πρωταθλητής στο “Κλειστό του Μετς”, μπροστά στον κόσμο της. Παναθηναϊκός: Πήρε την ματσάρα στο «Μετς» και έδωσε παράταση στην μάχη του τίτλου (highlights)

ΤΟ ΜΑΤΣ

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά και πήρε σχετικά νωρίς προβάδισμα. Έβαλε πίεση στο σερβίς και συνεχώς ανέβαζε την διαφορά. Τελικά πήρε εύκολα το σετ με 25-15 και έκανε το 1-0 στο ματς.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά. Απέκτησε διαφορά έως και 5 πόντους. Οι παίκτες του Ανδρεόπουλου έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν ακόμα και στον πόντο (18-19). Ωστόσο, τα χαμένα σερβίς τους στοίχησαν και τελικά δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή. Έτσι ο Ολυμπιακός έκανε το 1-1 στην αναμέτρηση (21-25).

Το τρίτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός απέκτησε πολύ σημαντικό προβάδισμα τριών πόντων στο 16-19 αλλά και τεσσάρων στο 18-22 και στο 19-23. Η κατάσταση αυτή δεν άλλαξε και οι “ερυθρόλευκοι” πήραν το σετ με 20-25 κάνοντας το 1-2 στον αγώνα.

Το “Τριφύλλι” μπήκε στο 4ο σετ μη έχοντας άλλα περιθώρια για ήττα. Έπρεπε να γίνουν όλα τέλεια για να γυρίσει η πολύ άσχημη κατάσταση που είχε διαμορφωθεί μέχρι εκείνη την στιγμή. Οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο στην αρχή του σετ. Οι “πράσινοι” απέκτησαν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (13-9) και το χαράμισαν αμέσως (13-13). Μετά απέκτησαν ξανά προβάδισμα τεσσάρων πόντων (22-18). Αυτή τη φορά δεν γινόταν να γυρίσει. Το 2-2 ήταν γεγονός (25-20).

Πήρε την ματσάρα στο tie break

Στο tie break οι παίκτες του Ανδρεόπουλου μπήκαν με το “μαχαίρι στα δόντια” και προηγήθηκαν ακόμα και με τρεις (8-5). Ο Ολυμπιακός όμως έβγαλε αντίδραση και ισοφάρισε. Ωστόσο, με την ψυχή των παικτών αλλά και τους “αιώνια πιστούς” που έκαναν “κόλαση” το “Μετς”, το ντέρμπι “βάφτηκε “πράσινο” (19-17).

Το θες το φτιάξαμε! Με το ΝΕΟ  APPLICATION του PAOPANTOU.GR σε Android και σε Iphone κρατάς στα χέρια σου τον πλανήτη Παναθηναϊκό! Follow το Paopantou.gr στο Google News. Θα μάθεις πρώτος τα πράσινα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Κάνε follow στο YOUTUBE του Paopantou, για να δεις on camera τους πρωταγωνιστές με το “τριφύλλι”. Δες απευθείας εκπομπές, κέρδισε καταπράσινα δώρα. Follow το paopantou στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μάθεις σε χρόνο dt όλα νέα