Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός: Τον ”έλιωσε” στην ”καυτή” Λεωφόρο και 2-2 οι τελικοί (Highlights)

Ο Παναθηναϊκός, υποδέχθηκε τον Ολυμπιακό, ενόψει του 4ου τελικού. Οι πράσινες επικράτησαν με 60-50 και πήγαν τη σειρά στο 2-2.

Ο Παναθηναϊκός αγωνιζόταν στο κλειστό ”Παύλος Γιαννακόπουλος” κόντρα στον Ολυμπιακό για τον 4ο τελικό της Α1 των γυναικών στο μπάσκετ. Οι ”Αμαζόνες” ήθελαν πάση θυσία τη νίκη, με σκοπό να κάνουν το 2-2 στη σειρά και να την στείλουν σε 5ο ματς στην έδρα του αιωνίου αντιπάλου. Και το πέτυχαν με σκορ…..

ΑΓΩΝΑΣ

Οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη μπήκαν αγχωμένες στο παιχνίδι, κάτι το οποίο τις επηρέασε και έφερε τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με 2-8 στα 4.50 πριν την λήξη της πρώτης περιόδου. Ωστόσο, σε εκείνο το σημείο άρχισαν να μπαίνουν τα σουτ και η πρώτη περίοδος έληξε με σκορ 10-10. Αν μη τι άλλο χαμηλό σκορ 60-50.

Στην 2η περίοδο οι ”πράσινες” έπαιξαν καταπληκτική άμυνα. Και για αυτό το λόγο κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο με διαφορά δέκα πόντων, κάνοντας και ένα ντεμαράζ στην επίθεση στα τελευταία δύο λεπτά (27-17).

Στην 3η περίοδο ο ρυθμός της αναμέτρησης ήταν κάπως καλύτερος. Το σημαντικό όμως ήταν το ότι το ”Τριφύλλι” κράτησε την διαφορά που είχε αποκτήσει στα τελευταία δύο λεπτά του 1ου ημιχρόνου. Οι παίκτριες του Ολυμπιακού δεν κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά, με το επιμέρους σκορ του 3ου δεκαλέπτου να είναι 16-16 και συνολικό σκορ 43-33.

Στην τελευταία περίοδο οι γυναίκες του Παναθηναϊκού μπήκαν αποφασισμένες να καθαρίσουν το παιχνίδι. Συνέχισαν την σκληρή άμυνα, η οποία κράτησε χωρίς πόντο τον Ολυμπιακό για 3 λεπτά. Ενώ στη συνέχεια με ένα επιθετικό κρεσέντο σταθεροποίησαν την διαφορά κοντά στους 20 πόντους! Κάπως έτσι έβαλαν τέλος στην σεμνή τελετή, με την αναμέτρηση να λήγει με σκορ 60-50. Έτσι, όλα τώρα θα κριθούν στον Πειραιά.

Εννοείται πως σήμερα θα σταθούμε για ακόμη μία φορά στους καλύτερους φιλάθλους στην Ελλάδα. Οι ”πράσινοι αιώνια πιστοί” γέμισαν τον ”Τάφο του Ινδού” για ακόμη μία φορά, φτιάχνοντας μία τρομακτική ατμόσφαιρα που όμοια της δεν έχει υπάρξει και ούτε πρόκειται να υπάρξει στο συγκεκριμένο τμήμα, και όχι μόνο!