Τελευταία νέα & ειδήσεις για τον Παναθηναϊκό μας

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 81-73: Το πάλεψε το “τριφύλλι”, αλλά ηττήθηκε στο τέλος

Ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ για την 32η αγωνιστική της Euroleague, με τους "πράσινους" να γνωρίζουν την ήττα με σκορ 81-73

Το ματς:

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυναμικά το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα για το 2-4. Η απάντηση του Ολυμπιακού ήρθε από τη ρακέτα με τους Βεζένκοφ και Φαλ να σκοράρουν. Μετά το σερί των “ερυθρόλευκων” το Τριφύλλι “έχτισε” το δικό του και ξαναμπήκε μπροστά στο σκορ. Η περίοδος έκλεισε στο 16-17 για τους “πράσινους”.

Το δεύτερο δεκάλεπτο έμοιαζε με το πρώτο, καθώς οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Ο Ολυμπιακός είδε τον Ταρίκ Μπλακ να ξεκινάει εξαιρετικά το παιχνίδι δημιουργώντας μεγάλο πρόβλημα στον Παναθηναϊκό. Όμως ο Αρτούρας Γκουντάιτις είχε τις απαντήσεις και χρησιμοποίησε σωστά το κορμί του. Ο Εξάστερος έκλεισε φανταστικά το ημίχρονο προηγούμενος με 5 πόντους. (33-38)

Η ομάδα του Μπαρτζώκα ήταν καλύτερη από την αρχή του τρίτου δεκαλέπτου ανατρέποντας γρήγορα το σκορ. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να προηγηθεί από πολύ νωρίς, ενώ από εκείνο το σημείο και έπειτα η διαφορά ανέβαινε για τους γηπεδούχους. η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους “ερυθρόλευκους” να προηγούνται με 57-48.

Τρομερό ξεκίνημα από τους παίχτες του Σερέλη στο τέταρτο δεκάλεπτο! Ο Παναθηναϊκός “έτρεξε” σερί 0-8 και μείωσε νωρίς στον έναν πόντο. Ο Μπαρτζώκας σε εκείνο το σημείο κάλεσε τάιμ άουτ και… ξύπνησε τους παίχτες του. Το Τριφύλλι συνέχισε να κυνηγάει το σκορ και να είναι “μέσα” στο παιχνίδι, με τον Λευτέρη Μαντζούκα να πετυχαίνει δύο τρίποντα! Οι “ερυθρόλευκοι” κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα 6 πόντων, όμως το παιχνίδι ήταν στην… κόψη του ξυραφιού. Ο Ολυμπιακός τελικά πήρε την νίκη με ένα “ξέσπασμα” στα τελευταία λεπτά. Τελικό σκορ: 81-73.