Παναθηναϊκός: Οι δυο όψεις του Μπέικον απέναντι στη Βαλένθια

Ο "εξάστερος" είχε μια ήττα απο την Βαλένθια και οι δυο όψεις του Μπέικον σε αυτή την αναμέτρηση επηρέασαν αρκετά.

μπεικον

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα απέναντι στη Βαλένθια, η οποία σταμάτησε το σερί των “πρασίνων” σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά. Η πρώτη προσπάθεια για ένα μεγάλο διπλό επί Ισπανικού εδάφους έπεσε στο κενό.

Το “Τριφύλλι” αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα και ένα από αυτά ήταν η μηδενική παρουσία του Ντουέιν Μπέικον στο πρώτο ημίχρονο. Την προηγούμενη μέρα της αναμέτρησης ο ίδιος είχε ένα πρόβλημα με το δόντι του και είναι πολλές οι πιθανότητες να τον επηρέασαν και στην απόδοση του στο παιχνίδι.

Θα μπορούσαμε να το χαρακτηρίσουμε ως ένα πνευματικό μπλακ άουτ αυτό που υπέστη ο Αμερικάνος, το οποίο σίγουρα θα αφήσει πίσω του. Όμως 28ο λεπτό του ματς ο Μπέικον πάτησε “γκάζια” και φανέρωσε τον πραγματικό του εαυτό. Πιο συγκεκριμένα, στο πρώτο ημίχρονο είχε 0/9 σουτ (0/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα). Στο δεύτερο ημίχρονο πέτυχε 7/16 δίποντα με ποσοστό ευστοχίας 43,8% ενώ στα τρίποντα παρέμεινε σε χαμηλά ποσοστά 1/8 με 12,5%. Πέτυχε 5/6 βολές με ποσοστό 83,3% και έκανε την ανατροπή απο το -14.

Η αναγωγή σε 100 κατοχές τον έφερε αυτομάτως στο -7 (97.7π – 104.7π), έφτασε το 31% στο Usage, αλλά έδωσε μόνο 0.8π ανά κατοχή κι ήταν υπεύθυνος για συνολικά 29 πόντους των Πρασίνων (22 πόντοι, 7 πόντοι από ασίστ). Αυτή ήταν η δεύτερη χαμηλότερη επίδοσή του σε ματς της Ευρωλίγκας, καθλως τέλειωσε το ματς με 0.8π ανά κατοχή, μετά το 0.75 απέναντι στη Μπολόνια.

Ήταν μια “άσχημη” νύχτα του Αμερικανού καθώς τα στατιστικά που έχει στα προηγούμενα παιχνίδια μαρτυρούν το αντίθετο. Παρόλα αυτά όμως, ο Αμερικανός σμολ φόργουορντ του Παναθηναϊκού ήταν πυλώνας της ομάδας και μάλιστα με τρίποντο έκανε την ανατροπή (91-90 στο 43′).

Ακολουθήστε το Paopantou.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα πράσινα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Κάνετε follow στο YOUTUBE του Paopantou, για να δείτε on camera τους πρωταγωνιστές με το “τριφύλλι”. Ακολουθήστε το paopantou στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μαθαίνετε σε χρόνο dt όλα τα νέα.