Τελευταία νέα & ειδήσεις για τον Παναθηναϊκό μας

Παναθηναϊκός: Ο ”Πρέσβης” υπόταξε ομάδα που έβαλε 5 στο ”Καμπ Νου” (highlights)

Η Βιαγιαρεάλ που κατάφερε ο Παναθηναϊκός να κερδίσει στο ΟΑΚΑ εβάλε 5 στο Καμπ Νου

Παναθηναϊκός Βιγιαρεάλ

Στην αποκορύφωση της εξαιρετικής τους εμφάνισης σε μια επιεικώς τρομακτική σεζόν, Το “κίτρινο υποβρύχιο” εξόντωσαν εκτός έδρας την ομάδα των “μπλαουγκράνα” με σκορ 5-3. Η Μπαρτσελόνα αντιμετώπισε μια ανατροπή από το 0-2, με τη Βιγιαρεάλ να κερδίζει 5-3, αφήνοντας τους Καταλανούς στο -10 από την πρώτη Ρεάλ. Παρότι οι “μπλαουγκράνα” κυρίαρχούσαν με ποσοστό κατοχής που άγγιζε το 70%, οι περισσότερες από τις ευκαιρίες τους ήταν ανεπιτυχείς και αδιάφορες.

Δείτε τις καλύτερες στιγμές του αγώνα παρακάτω

Το “κίτρινο υποβρύχιο” προηγήθηκε με τον Γεράρ Μορένο στο 41′, σε μία εκ των ελαχίστων επιθέσεων του. Στο δεύτερο μέρος, ο Ιλιάς Ακομάς εκμεταλλεύτηκε το δώρο του Ζοάο Κανσέλο στο 60′, νικώντας τον πρώην συμπαίκτη του στη Μασία, Ινιάκι Πένια, για το 2-0.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στο γκολ αυτό και πραγματοποίησαν μια εκπληκτική ανατροπή σε ενδεκά λεπτά. Στο 68′, ο Πέδρι ισοφάρισε, ενώ στο 71′, ο Ερίκ Μπαγί με αυτογκόλ έκανε το 3-2 μετά από γέμισμα στην περιοχή.

Ωστόσο, η αγωνία δεν εξανεμίστηκε εντελώς, καθώς οι Καταλανοί πίεζαν ψηλά στον αγωνιστικό χώρο, αφήνοντας κενά στην άμυνα. Σε μια τέτοια φάση στο 84′, ο Γκονσάλο Γκέντες ισοφάρισε με δυνατό σουτ. Όμως, οι παίκτες του Τσάβι πλήρωσαν την ανεπαρκή άμυνα, καθώς με δύο αντεπιθέσεις στα τελευταία λεπτά, η Βιγιαρεάλ σκόραρε δύο φορές με τους Αλεξάντερ Σέρλοτ και Χοσέ Λουίς Μοράλες.

Τέλος να σημειώσουμε ότι ο Παναθηναϊκός κατάφερε να κερδίσει φέτος την Βιγιαρεάλ με σκορ 2-0 στο ΟΑΚΑ.

Το θες το φτιάξαμε! Με το ΝΕΟ  APPLICATION του PAOPANTOU.GR σε Android και σε Iphone κρατάς στα χέρια σου τον πλανήτη Παναθηναϊκό! Follow το Paopantou.gr στο Google News. Θα μάθεις πρώτος τα πράσινα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Κάνε follow στο YOUTUBE του Paopantou, για να δεις on camera τους πρωταγωνιστές με το “τριφύλλι”. Δες απευθείας εκπομπές, κέρδισε καταπράσινα δώρα. Follow το paopantou στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μάθεις σε χρόνο dt όλα νέα