Παναθηναϊκός – Μακάμπι 87-91: τον έπνιξε το άγχος αλλά την έχει (Highlights)

Ο Παναθηναϊκός «αυτοκτόνησε» στο Game 1 της σειράς με την Μακάμπι και τώρα η νίκη την Πέμπτη είναι… μονόδρομος αν θέλει να ελπίζει για πρόκριση στο final-4

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε ιδανικά το ματς με τον Μήτογλου να σκοράρει για τρεις και το γήπεδο να παίρνει φωτιά από την πρώτη επίθεση. Η πρώτη περίοδος ήταν αναγνωριστική για τις δυο ομάδες με το σκορ να πηγαίνει πόντο-πόντο και το σκορ να κλείνει στο 25-26 με τον Γκριγκόνις να έχει σκοράρει ήδη 3 τρίποντα. Παναθηναϊκός – Μακάμπι 79-81: τον έπνιξε το άγχος αλλά την έχει

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι πράσινοι μπήκαν δυνατά με το δίδυμο Βιλντόζα-Γκραντ να σκοράρει συνεχώς από την περιφέρεια και να ανεβάζει την διαφορά έως και το +11 (43-32). Οι παίκτες του Αταμάν συνέχισαν να έχουν καλό ρυθμό επιθετικά, έπαιξαν πιο σκληρή άμυνα και ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο στο +8 (50-42) Παναθηναϊκός – Μακάμπι 79-81: τον έπνιξε το άγχος αλλά την έχει

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Λορέτζο Μπράουν να προσπαθεί να μαζέψει την διαφορά, όμως ο Παναθηναϊκός με τον Σλούκα να δημιουργεί και τους υπόλοιπους να σκοράρουν, βρήκε λύσεις και κράτησε την διαφορά. Στα μέσα του δεκαλέπτου η Μακάμπι έκανε εκ νέου αντεπίθεση με ένα σερί 5-0. Οι πράσινοι όμως κατάφεραν να κρατήσουν την διαφορά υπέρ τους (70-63). Παναθηναϊκός – Μακάμπι 79-81: τον έπνιξε το άγχος αλλά την έχει

Στην τελευταία περίοδο η Μακάμπι με ένα ξέσπασμα έφερε το ματς στα ίσια 71-71. Μάλιστα με τρίποντο του Κόλσον κατάφερε να προηγηθεί 6 λεπτά πριν την λήξη του αγώνα με 77-78. Ενώ άλλο ένα τρίποντο του Μπράουν έστειλε την διαφορά στους 4 πόντους. Ο Γκράντ κράτησε τον Παναθηναϊκό στο παιχνίδι, όμως ένα λάθος στην τελευταία κατοχή από τον Σλούκα ήταν και μοιραίο για τους πράσινους που δεν κατάφεραν να κερδίσουν την ομάδα του Κάτας και ηττήθηκαν με 87-91. Παναθηναϊκός – Μακάμπι 79-81: τον έπνιξε το άγχος αλλά την έχει

Το θες το φτιάξαμε! Με το ΝΕΟ  APPLICATION του PAOPANTOU.GR σε Android και σε Iphone κρατάς στα χέρια σου τον πλανήτη Παναθηναϊκό! Follow το Paopantou.gr στο Google News. Θα μάθεις πρώτος τα πράσινα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Κάνε follow στο YOUTUBE του Paopantou, για να δεις on camera τους πρωταγωνιστές με το “τριφύλλι”. Δες απευθείας εκπομπές, κέρδισε καταπράσινα δώρα. Follow το paopantou στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μάθεις σε χρόνο dt όλα νέα