Τελευταία νέα & ειδήσεις για τον Παναθηναϊκό μας

Παναθηναϊκός, League Cup: Σήκωσε την πρώτη κούπα και βλέπει Ολυμπιακό

Ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε τον ΠΑΟΚ στο Κλειστό του ”Μετς” για τον 2ο τελικό του League Cup ”Νίκος Σαμαράς”. Οι ”πράσινοι” είχαν σοβαρό πλεονέκτημα ώστε να κατακτήσουν την πρώτη κούπα τους για φέτος, καθώς στην πρώτη αναμέτρηση είχαν επικρατήσει με 0-3 στη Θεσσαλονίκη κόντρα στον ”Δικέφαλο του Βορρά”. Επομένως, τους αρκούσαν δύο σετ για να πάρουν τον τίτλο.

Οι παικταράδες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου μπήκαν σαν ”ταύροι στην Αρένα” και έβαψαν την κούπα ”πράσινη” μετά από τα δύο πρώτα σετ (2-0). Ωστόσο, χρειάστηκε τεράστια προσπάθεια για να συμβεί αυτό. Έτσι, το υπόλοιπο του αγώνα έγινε απλά μία… φιέστα!

ΤΟ ΜΑΤΣ

ΠΡΩΤΟ ΣΕΤ

Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου μπήκαν αποφασισμένοι στο ματς από το ξεκίνημά του. Ήθελαν να καθαρίσουν την υπόθεση τίτλος γρήγορα, χωρίς να… μπλέξουν σε περιπέτειες. Ο ΠΑΟΚ από την πλευρά του τα έδωσε όλα για να κάνει την μεγάλη ανατροπή και να πάρει το κύπελλο σπίτι του.

Το πρώτο σετ εξελίχθηκε σε μεγάλο ντέρμπι. Από το ξεκίνημα του οι δύο μονομάχοι πήγαιναν ”πόντο πόντο”. Το ”Τριφύλλι” απέκτησε σοβαρό πλεονέκτημα προς το τέλος, καθώς προηγήθηκαν με 23-19 και του αρκούσαν δύο πόντοι για να κάνει το 2-0. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι το έφεραν στην ισοπαλία κάνοντας μεγάλο ”come back”. Το σκορ έφτασε στο 27-27. Και εκεί, οι παίκτες του κόουτς Ανδρεόπουλου καθάρισαν με δύο σερί πόντους, φτάνοντας στο 29-27 και κάνοντας το 1-0!

ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΕΤ

Ο Παναθηναϊκός πλέον ήθελε 1 σετ ακόμη για να φτάσει στον πολυπόθητο πρώτο του τίτλο για φέτος. Στο δεύτερο σετ οι ”Πράσινοι” μπήκαν δυναμικά. Προηγήθηκαν ακόμη και με 11-4. Ωστόσο ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση ξανά (όπως και στο 1ο σετ) και μείωσε ακόμη και στον πόντο (24-23). Ωστόσο σε εκείνο το σημείο οι παίκτες του Ανδρεόπουλου ήταν και πάλι ψύχραιμοι και κατάφεραν να κάνουν το 25-23 και να σφραγίσουν το τρόπαιο!

Όλοι όσοι αγωνίστηκαν έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης. Ωστόσο στα πρώτα δύο σετ ξεχώρισε ο Φερνάντο Ερνάντεζ, ο οποίος ήταν συγκλονιστικός.

ΤΥΠΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΑ ΕΠΌΜΕΝΑ ΣΕΤ, ΠΑΡΤΙ ΤΙΤΛΟΥ ΣΤΟ ΜΕΤΣ, ΝΤΕΜΠΟΥΤΟ Ο ΚΑΜΕΡΟΝ ΚΕΡΝ

Το υπόλοιπο του αγώνα εξελίχθηκε σε πάρτι τίτλου στο Μετς. Ωστόσο ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος και οι παίκτες του δεν ήταν αδιάφοροι. Σίγουρα η ένταση και το κίνητρο δεν έπιασαν τα στάνταρ των πρώτων δύο σετ. Κάτι απόλυτα φυσιολογικό καθώς η κούπα ήταν ήδη ”καταπράσινη”.

Το τρίτο σετ πήγε στον ΠΑΟΚ με 24-26. Ενώ όσον αφορά το 4ο σετ, η σημαντική είδηση ήταν το ντεμπούτο με τα ”πράσινα” του Καναδού πασαδόρου, Κάμερον Κερν. Ο ΠΑΟΚ έκανε το 2-2 (19-24) με τον Ανδρεόπουλο να δίνει ευκαιρία και σε παίκτες που δεν είχαν αγωνιστεί στα καθοριστικά πρώτα δύο σετ (Φράγκος, Πετρέας, Κερν, Μάρκου). Δεν είχε λόγο ο Έλληνας τεχνικός να μην ανοίξει το Rotation της ομάδας του.

Με τον Παναθηναϊκό να κάνει απλά την… προπόνησή του στα τελευταία σετ, το παιχνίδι έληξε 2-3 (11-15) χωρίς αυτό να έχει καμία απολύτως σημασία. Όλοι στην ομάδα εξάλλου, περίμεναν πότε θα τελειώσει το ματς ώστε να πανηγυρίσουν με τον κόσμο και να σηκώσουν το τρόπαιο. Και έτσι έγινε αμέσως μετά το τέλος.