Παναθηναϊκός – Κολοσσός 96-73 : Με πολυφωνία στην επίθεση «κατάπιε» τους Ροδίτες (vids)

Το Τριφύλλι υποδέχτηκε τον Κολοσσό για την 19η αγωνιστική της Basket League και κατάφερε να πάρει τη νίκη και να παραμείνει στην κορυφή

Ναν Παναθηνϊκός Κολοσσός

Οι “πράσινοι” είχαν καλό ρυθμό στο ξεκίνημα με τον Όλεγκ Μπαλτσερόφσκι να δείχνει σε πολύ καλή μέρα. Ο Πολωνός μοίρασε δύο πολύ ωραίες ασίστ σε Καλαϊτζάκη και Ερνανγκόμεθ ενώ αναφορικά με το σκοράρισμα είχε από νωρίς 8 πόντους. Οι Ροδίτες ήταν «καυτοί» στο ξεκίνημα πίσω από τη γραμμή του τριπόντου και δεν άφηναν τον Παναθηναϊκό να… ανασάνει. Η πρώτη περίοδος έληξε στο 26-26. Παναθηναϊκός – Κολοσσός 96-73 : Με πολυφωνία στην επίθεση «κατάπιε» τους Ροδίτες (vids)

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Τριφύλλι παρουσιάτηκε πιο σοβαρό αμυντικά ενώ ο Κολοσσός δεν συνέχισε το εξωφρενικό σερί από το τρίποντο. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν είχε πλουραλισμό στο σκοράρισμα και όσοι αγωνίστηκαν είχαν από ένα έστω καλάθι. Σχεδόν τρία λεπτά πριν την ανάπαυλα οι «πράσινοι» πήραν διψήφια για το 45-34 πριν το 51-42 του ημιχρόνου. Παναθηναϊκός – Κολοσσός 96-73 : Με πολυφωνία στην επίθεση «κατάπιε» τους Ροδίτες (vids)

Ο Πανθαηναϊκός στην τρίτη περίοδο ήταν ασταμάτητος με τον Παναγιώτη Καλαϊτζάκη να είναι παρών τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Έπειτα ανέλαβε δράση ο Ντίνος Μήτογλου με τον Κέντρικ Ναν και οι δυο τους έγιναν διψήφιοι σε μικρό χρονικό διάστημα. Τελικά το Τριφύλλι έκλεισε την περίοδο με το υπέρ του 79-58.

Το τελευταίο μέρος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τον Παναθηναϊκό να έχει «κλειδώσει» τη νίκη. Ο Εργκίν Αταμάν είχε την ευκαιρί να δοκιμάσει διάφορα στο τέλος του αγωνα και έτσι γύρισε την άμυνα σε ζώνη! Τελικό σκορ στο παιχνίδι: 96-73.

Το θες το φτιάξαμε! Με το ΝΕΟ  APPLICATION του PAOPANTOU.GR σε Android και σε Iphone κρατάς στα χέρια σου τον πλανήτη Παναθηναϊκό! Follow το Paopantou.gr στο Google News. Θα μάθεις πρώτος τα πράσινα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Κάνε follow στο YOUTUBE του Paopantou, για να δεις on camera τους πρωταγωνιστές με το “τριφύλλι”. Δες απευθείας εκπομπές, κέρδισε καταπράσινα δώρα. Follow το paopantou στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μάθεις σε χρόνο dt όλα νέα!