Παναθηναϊκός: Η παράδοση του Γιοβάνοβιτς κόντρα στον Ολυμπιακό

Η παράδοση του Σέρβου τεχνικού Ιβάν Γιοβάνοβιτς απέναντι στον Ολυμπιακό.

Παλάσιος

Ο προπονητής των ”πρασίνων” την περίοδο που βρίσκεται στον Παναθηναϊκό απέναντι στον ”αιώνιο” αντίπαλο έχει μια καλή παράδοση. Συγκεκριμένα δεν έχει ηττηθεί, σε κανένα παιχνίδι κόντρα στον Ολυμπιακό.

Ο Σέρβος τεχνικός εκτός από καλός προπονητής είναι και ”μετρ” της ψυχολογίας, παρέβαλε καμένη Γη και έχει φτάσει τον Παναθηναϊκό σε σημείο να είναι πρώτος στο πρωτάθλημα, να είναι πολύ ανταγωνιστικός και να κάνει πρωταθλητισμό μετά από πολλά χρόνια.

Ποια τα αποτελέσματα κόντρα στους ”ερυθρόλευκους”

Από την περσινή σεζόν όπου ο Παναθηναϊκός του Ιβάν Γιοβάνοβιτς άρχισε να κτίζεται, έχει ειδικά απέναντι στον ”αιώνιο” αντίπαλο πάρα πολύ καλή παράδοση, συγκεκριμένα πέρσι στα τέσσερα παιχνίδια που παίχτηκαν (δύο στην κανονική διάρκεια και δύο στα play off) οι ”πράσινοι” του Ιβάν Γιοβάνοβιτς είχαν δύο ισοπαλίες και δύο νίκες.

Το πρώτο παιχνίδι ήταν στο Γ. Καραϊσκάκης όπου ήρθε 0-0 ο Παναθηναϊκός δεν απείλησε αρκετά, όμως είχε μια πολύ οργανωμένη άμυνα και τον Αλμπέρτο Μπρινιόλι να κάνει κάθε φάση να φαίνεται απλή. Το επόμενο παιχνίδι ήταν στην Λεωφόρο με έναν Ολυμπιακό να παίζει πίσω από την μπάλα και να μην καταφέρνει να απειλήσει καν την εστία του Μπρινιόλι και έναν Παναθηναϊκό να κυριαρχεί και αυτό το παιχνίδι, έληξε ισόπαλο με τον πίνακα του σκορ να γράφει 0-0.

Τι έγινε στα play off

Ο Παναθηναϊκός απέναντι στον Ολυμπιακό την περσινή περίοδο στα play off κατάφερε να τον κερδίσει, μάλιστα και τις δύο φορές που ήρθαν αντιμέτωποι. Η πρώτη ήταν στην λεωφόρο με τον Αϊτόρ να σκοράρει λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξαν πολλά και ο Παναθηναϊκός πήρε το τρίποντο κερδίζοντας 1-0. Η δεύτερη ήταν εκθαμβωτική, εφόσον το ”Τριφύλλι” πήρε ένα μεγάλο διπλό μέσα στο Φάληρο και άφησε με ανοιχτό το στόμα τον πρωταθλητή Ελλάδος, στην αρχή προηγούταν στο πρώτο ημίχρονο με 0-1, στο δεύτερο πέτυχε από κόρνερ ένα δεύτερο γκολ και απλά ο Ολυμπιακός στην συνέχεια μείωσε με τον πίνακα του σκορ να γράφει 1-2. Αυτή η ήττα για τους Πειραιώτες δεν τους επηρέασε αρκετά, εφόσον ήταν πολύ κοντά στην κατάκτηση του πρωταθλήματος , όμως έπαιξε μεγάλο ρόλο ψυχολογίας για τους ”πράσινους”.

Τι γίνεται μέχρι στιγμής φέτος στα ”αιώνια” ντέρμπι που έχουν καταγραφεί

Την φετινή σεζόν η ομάδα του Γιοβάνοβιτς έχει δείξει μια σταθερότητα στο πρωτάθλημα και το αποτέλεσμα είναι να βρίσκεται στην κορυφή. Φέτος μέχρι στιγμής απέναντι στον Ολυμπιακό έχουν καταγραφεί δύο ισοπαλίες, η μία στην Λεωφόρο (1-1) και η άλλη στον Πειραιά (0-0). Στο πρώτο παιχνίδι υπήρχε μια σταθερότητα ανάμεσα στις δύο ομάδες, ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο έβαλε λίγο παραπάνω πίεση στα ”πράσινα” καρέ και κατάφερε στο 83′ να ανοίξει το σκορ με τον Πεπ Μπιελ, ο Παναθηναϊκός αντέδρασε στα τελευταία λεπτά των καθυστερήσεων, όπου ο Ιωαννίδης κερδίζει πέναλτι από την κακή άμυνα του Γκονζάλο Άβιλα και ο Σπόραρ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και σε αυτό το ματς το ”Τριφύλλι” σώζει το αήττητο του, το παιχνίδι έληξε 1-1.

Στον Πειραιά το παιχνίδι έρχεται ισόπαλο με τον πίνακα του σκορ να γράφει 0-0 ο Παναθηναϊκός απείλησε περισσότερο στο φινάλε με κάποια σουτ ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, όμως ο Μπρινιόλι του έλεγε όχι κάθε φορά που η μπάλα πήγαινε προς την εστία του. Ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ στις καθυστερήσεις, αλλά το γκολ δεν μέτρησε λόγο που ο Ελ Αραμπί που ήταν εκτεθημένος επηρέαζε την φάση.

Με τι ψυχολογία πάνε οι ομάδες στο αυριανό παιχνίδι

Ο Ολυμπιακός του Αντιγκό και όχι πλέον του Μίτσελ έρχεται με ανεβασμένη ψυχολογία μετά την νίκη του επί του ΠΑΟΚ με 3-1, όμως και η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς έρχεται μετά από μια μεγάλη νίκη κόντρα στον ΆΡΗ στο Κλεάνθης Βικελίδης με 0-1 με το γκολ του Σπόραρ.

Το θέλατε το φτιάξαμε! Μπες στον κόσμο του Παναθηναϊκού με το APPLICATION του PAOPANTOU.GR σε Android. Σύντομα και σε IOS. Follow το Paopantou.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα πράσινα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Κάνετε follow στο YOUTUBE του Paopantou, για να δείτε on camera τους πρωταγωνιστές με το “τριφύλλι”. Follow το paopantou στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μαθαίνετε σε χρόνο dt όλα τα νέα.