Παναθηναϊκός: Η άμυνα με πηγαίνει εμένα (vids)

Απίστευτη η άμυνα των «πράσινων» στα play off.

Ο Παναθηναϊκός στο πιο κρίσιμο σημείο της φετινής σεζόν παρουσιάζει το καλύτερο του πρόσωπο όσον αφορά την άμυνα. Μετά και το 0-0 με την ΑΕΚ στο Ολυμπιακός Στάδιο το Τριφύλλι συμπλήρωσε 6 παιχνίδια χωρίς να δεχτεί γκολ.

Το τελευταίο γκολ που δέχτηκαν οι «πράσινοι» ήταν στις 3 Απριλίου από τον ΠΑΟΚ στο «Απόστολος Νικολαΐδης» όταν ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 2-1. Από κει και έπειτα έχουν ακολουθήσει 6 ματς και 540 αγωνιστικά λεπτά. 4 για το πρωτάθλημα κόντρα σε ΠΑΣ Γιάννινα 0-0 (εκτός έδρας), Ολυμπιακό 1-0 (εντός έδρας), Άρη 1-0 (εντός έδρας) και ΑΕΚ 0-0 (εκτός έδρας). Και ακόμα 2 για το κύπελλο Ελλάδας για τους ημιτελικούς με τη Λαμία (1-0 εντός έδρας, 0-2 εκτός έδρας).

Σημαντικό ρόλο στην υπόθεση παίζει χωρίς αμφιβολία η ομοιογένεια που έχει χτίσει η «πράσινη» άμυνα. Οι Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σχένκεφελντ, Βέλεθ, Χουάνκαρ και ο «παρτενέρ» στα άκρα της άμυνας είτε δεξιά είτε αριστερά ο Σάντσες είναι αναντικατάστατοι σ’ αυτό το κομμάτι της σεζόν. Και διανύουν όλοι μαζί την πιο φορμαρισμένη περίοδο τους φέτος στα play off.

Ακολουθεί το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό την ερχόμενη Τετάρτη (11/5, 21:00) στο «Γ. Καραϊσκάκης» και είναι μία καλή ευκαιρία το σύνολο του Ιβάνο Γιοβάνοβιτς να διευρύνει τη συγκεκριμένη στατιστική. Άλλωστε τα φετινά ντέρμπι των «αιωνίων» προς εκεί «κλείνουν». Σε 3 αγώνες ο Παναθηναϊκός έχει κρατήσει στο μηδέν τους «ερυθρόλευκους». Για να δούμε… Θα έχει ενδιαφέρον.

Ακολουθήστε το Paopantou.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα πράσινα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Κάνετε follow στο YOUTUBE του Paopantou, για να δείτε on camera τους πρωταγωνιστές με το “τριφύλλι”. Ακολουθήστε το paopantou στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μαθαίνετε σε χρόνο dt όλα τα νέα.