Παναθηναϊκός: Γκολ μόνο στην Θεσσαλονίκη το τελευταίο 3μηνο, έχει δεχθεί μόλις 2

Δεν...υπάρχουν αυτά που κάνει φέτος η άμυνα του Παναθηναϊκού

Αλμπέρτο Μπρινιόλι

Τα clean sheets είναι “συνώνυμο” του Αλμπέρτο Μπρινιόλι και του Παναθηναϊκού την σεζόν αυτή. Οι Πράσινοι μετά τον…καταραμένο Γενάρη, έχουν δεχθεί γκολ με το “σταγονόμετρο”. Πιο συγκεκριμένα, σε 3 μήνες (Φεβρουάριο, Μάρτιο, Απρίλιο) το Τριφύλλι έδωσε 13 παιχνίδια.

Στα ματς αυτά, ο Παναθηναϊκός συνήθως ήταν νικητής. Για την ακρίβεια είχε 9 νίκες και 4 ισοπαλίες. Όλες “λευκές” (0-0). Ήταν μία στο “Γ. Καραϊσκάκης”, με τον Βόλο στη Λεωφόρο, αλλά και τα 2 παιχνίδια με την ΑΕΚ στα playoff.

Μόλις 2 γκολ σε διάστημα 3 μηνών κατάφεραν να βάλουν στον Παναθηναϊκό, χωρίς καν να τα “πληρώσει”

Ενώ, άξιο αναφοράς είναι πως ο Παναθηναϊκός σε 3 μήνες δέχθηκε μόλις 2 γκολ. Πραγματικά απίστευτο. Μάλιστα και τα 2 τέρματα που έβαλαν στον Αλμπέρτο Μπρινιόλι, ήταν την Θεσσαλονίκη. Σε αναμετρήσεις που η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς, στο τέλος της ημέρας αναδείχθηκε νικήτρια.

Ήταν αρχικά στο “Κλεάνθης Βικελίδης” για την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Αν και ο Άρης προηγήθηκε, ο Παναθηναϊκός με γκολ των Αργεντίνων του, Παλάσιος και Μαντσίνι, πραγματοποίησε την ολική ανατροπή.

Ακόμη και στον αγώνα της Τούμπας, για την διαδικασία των playoff, το Τριφύλλι δέχθηκε τέρμα, όμως νίκησε. Προηγήθηκε η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς με τον Μπερνάρ στο πρώτο ημίχρονο. Ισοφάρισε ο ΠΑΟΚ με Ντάγκλας Αογκούστο, στα τελευταία λεπτά. Όμως οι Πράσινοι έφυγαν για ακόμη μία φορά με το “διπλό” από την Θεσσαλονίκη. Χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φώτη Ιωαννίδη στις καθυστερήσεις.

Αυτά είναι όλα τα γκολ που κατάφεραν να σκοράρουν στον Παναθηναϊκό, εδώ και 3 μήνες. Δύο τέρματα, που το Τριφύλλι δεν “πλήρωσε”. Καθώς, ήταν σε ματς που κέρδισε και πήρε 2 “τρίποντα”. Απομένουν μόλις 3…στροφές για την ολοκλήρωση της Superleague. Οι Πράσινοι με 3/3 είναι ξανά πρωταθλητές μετά από 13 χρόνια. Αν συνεχίσει στο ίδιο “μοτίβο” αμυντικά, καταλαβαίνει κανείς πως αυξάνονται ακόμη περισσότερο οι πολλές πιθανότητες που έχει!

Το θέλατε το φτιάξαμε! Μπες στον κόσμο του Παναθηναϊκού με το APPLICATION του PAOPANTOU.GR σε Android. Τώρα και σε IOS. Follow το Paopantou.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα πράσινα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Κάνετε follow στο YOUTUBE του Paopantou, για να δείτε on camera τους πρωταγωνιστές με το “τριφύλλι”. Follow το paopantou στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μαθαίνετε σε χρόνο dt όλα τα νέα.