Παναθηναϊκός – Μπολόνια 88-85: Δυσκολεύτηκε αλλά “ντούμπλαρε” τις νίκες στο ΟΑΚΑ ο “Εξάστερος”

Ο "Εξάστερος" πήρε τη νίκη που αναζητούσε μέσα στην έδρα του

Ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε την Βίρτους Μπολόνια στο ΟΑΚΑ στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Euroleague και σημείωσε μία σημαντική νίκη στην παράταση. Με… κομμένη την ανάσα όλοι όσοι παρακολουθούσαν το ματς, είδαν την κανονική περίοδο της αναμέτρησης να τελειώνει με 76-76. Στην παράταση, οι παίκτες του Ράντονιτς κατάφεραν να πάρουν τη δεύτερη εντός έδρας νίκη στην διοργάνωση.

Για άλλη μια φορά, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε νωθρά τον αγώνα και έδωσε το δικαίωμα στη Βίρτους να κάνει το παιχνίδι της στην αρχή. Οι Πράσινοι δεν κατάφεραν στο πρώτο δεκάλεπτο να βρουν ρυθμό και έμειναν χαμηλά στην επίθεση. Από την άλλη, η ομάδα της Μπολόνια βρήκε χώρους και πήρε καλό προβάδισμα, με το δεκάλεπτο να τελειώνει με το σκορ στο 12-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές και σκόραρε 26 πόντους, ενώ δέχτηκε 20. Οι Πράσινοι πλησίασαν την Βίρτους Μπολόνια σε απόσταση “αναπνοής”, καθώς ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι, σε αντίθεση με την πρώτη περίοδο. Σκορ ημίχρονου: ΠΑΟ-Βίρτους 38-41. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός έκανε, ό,τι ήθελε την άμυνα των Ιταλών και κάπως έτσι το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ στο 67-62. Στο τελευταίο και κρίσιμο δεκάλεπτο.

Ο Παναθηναϊκός είχε ένα άστοχο δίλεπτο στην παράταση, όμως και οι Ιταλοί έκαναν δυο λάθη και το «θρίλερ» συνεχίστηκε (78-78 στο 42′). Και τότε ήρθε η… στιγμή του Γκουντάιτις, ο οποίος πρώτα έκανε τάπα στον Λούντμπεργκ και μετά σκόραρε με υπερπροσπάθεια για το 80-78, προτού δώσει ξανά τη θέση του στον Παπαγιάννη. Ο Τζαϊτέ έβαλε 2/2β. και ακολούθησαν από ένα άστοχο τρίποντο για Ουόλτερς και Οτζελέγε (80-80 με 100” για την λήξη). Ο Λι πήρε μια κακή επιλογή και ο Χάκετ στην άλλη πλευρά ευστόχησε σε ένα μεγάλο τρίποντο (80-83 στο 44′). Ωστόσο, τίποτα δεν είχε τελειώσει, καθώς ο Μπέικον, που μέχρι τότε μετρούσε 3/15 σουτ, έβαλε ένα γκολ – φάουλ από… χρυσό και ισοφάρισε με τη συμπληρωματική βολή (83-83 με 51” για το τέλος).

Ακολουθήστε το Paopantou.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα πράσινα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Κάνετε follow στο YOUTUBE του Paopantou, για να δείτε on camera τους πρωταγωνιστές με το “τριφύλλι”. Ακολουθήστε το paopantou στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μαθαίνετε σε χρόνο dt όλα τα νέα.