Παναθηναϊκός – Μπαρτσελόνα 74-88 : Τον… πλήγωσε ο Σάρας

Ο Παναθηναϊκός υποδέχτηκε στο ΟΑΚΑ τη Μπαρτσελόνα και "γνώρισε" την ήττα με σκορ 74-88

Το ματς:

Ο Εξάστερος μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι σε άμυνα και επίθεση. Ο Γιώργος Παπαγιάννης ήταν ο παίχτης “κλειδί” για την ομάδα του Σερέλη, καθώς σκόραρε συχνά στο καλάθι της Μπαρτσελόνα, ενώ δεν άφηνε τον Σανλί και τον Βέσελι σε… ησυχία. Το Τριφύλλι πήρε προβάδισμα 10 πόντων για το νταμπλ σκορ (20-10) 3:50 πριν το τέλος. Η Μπαρτσελόνα με ένα δικό της σερί κατάφερε να μειώσει στους 3 στο πρώτο δεκάλεπτο. (25-22)

Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους ξεκίνησε καλύτερα στη δεύτερη περίοδο και πέρασε μπροστά στο σκορ. Ο Τόμπι ήταν καθοριστικός για τους “Blaugrana”, χάρη στο εξαιρετικό μακρινό του σουτ. Ο Αμερικάνος πέρασε στο παρκέ στο 10ο λεπτό και πέτυχε γρήγορα 11 πόντους. Η Μπαρτσελόνα μεγάλωσε το προβάδισμα της στους 7 πόντους μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. (36-43)

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε την ίδια εικόνα με αυτή της πρώτης περιόδου, με αποτέλεσμα η Μπαρτσελόνα να έχει πάρει διψήφια διαφορά. Η άμυνα των “Blaugrana” ήταν… σφιχτή και ο Εξάστερος είχε πρόβλημα στο σκοράρισμα. Πριν τη λήξη του δεκαλέπτου, όμως ο Παναθηναϊκός με τη μαχητικότητα του κατάφερε να μειώσει στους 8 πόντους. (60-68)

Ο Παπαγιάννης ήταν εξαιρετικός απέναντι στην Μπαρτσελόνα

Το Τριφύλλι βρισκόταν στο ματς και κηνυγούσε την ανατροπή στο ΟΑΚΑ. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη συμπλήρωσε 4 φάουλ πριν καν περάσουν 2 λεπτά στο 4ο δεκάλεπτο και η Μπαρτσελόνα μπήκε από νωρίς στο μπόνους των βολών. Ο Λι με ένα τρίποντο από τα 8,5 μέτρα μείωσε στους 5, αλλά ο Μίροτιτς είχε άμεση απάντηση. Οι “Blaugrana” πήραν και πάλι διψήφια διαφορά στα τελευταία 2 λεπτά και ο Εξάστερος δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή. Τελικό σκορ: 74-88

Το θέλατε το φτιάξαμε! Μπες στον κόσμο του Παναθηναϊκού με το APPLICATION του PAOPANTOU.GR σε Android. Σύντομα και σε IOS. Follow το Paopantou.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα πράσινα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Κάνετε follow στο YOUTUBE του Paopantou, για να δείτε on camera τους πρωταγωνιστές με το “τριφύλλι”. Follow το paopantou στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μαθαίνετε σε χρόνο dt όλα τα νέα.