Παναθηναϊκός – Απόλλων Πάτρας 108 – 77: Εκατοστάρα και ωραίο μπάσκετ από τον Εξάστερο

Για την 21η αγωνιστική της Basket League, ο Παναθηναϊκός επικράτησε εντός έδρας του Απόλλων Πάτρας με σκορ 108- 77.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση όντας στο +5 μόλις στο δεύτερο λεπτό του παιχνιδιού (5-0). Οι «πράσινοι» συνέχισαν να ανεβάζουν την διαφορά και τρία λεπτά αργότερα βρίσκονταν στο +12 (14-2 στο 4′). Κάπου εκεί άρχισε η… αντεπίθεση του Απόλλων, με την ομάδα της Πάτρας κυρίως χάρη σε κάποια καλάθια του Μακ να μειώνει στους δύο στο 9′ (26-24). Η λήξη του δεκαλέπτου βρήκε τον Εξάστερο προηγείται με 29-24.

Στο δεύτερη δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός κάνοντας ένα επί μέρους 7-0 έκανε το σκορ 36-24 και ανέβασε τη διαφορά στο +12 στο 12′. Οι «πράσινοι» συνέχισαν να ανεβάζουν τη διαφορά και κατ’ επέκταση να αυξάνουν το επιμέρους σκορ. Πιο συγκεκριμένα στο 15′ το επί μέρους σκορ ήταν 18-3 και η διαφορά στο +18 για το «τριφύλλι». Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη συνέχισε να παίζει σε υψηλό ρυθμό και με ένα τρίποντο του Μπέικον ανέβασε τη διαφορά στο +25 (58-33) στο 19′.

Ο Γιώργος Παπαγιάννης κάνει μια μεγαλοπρεπή τάπα στον Γιώργο Μπόγρη.

Στη τρίτη περίοδο οι «πράσινοι» συνέχισαν να κρατάνε τον Απόλλων σε μια απόσταση ασφαλείας, καθώς με δύο εύστοχες βολές του Παναγιώτη Καλαιτζάκη έκαναν το σκορ 68-44 στο 26′. Το «τριφύλλι» ανέβασε κι άλλο την διαφορά παίζοντας ωραίο μπασκετ, με τον Εξάστερο να ολοκληρώνει το τρίτο δεκάλεπτο όντας στο +30 (86-56).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Χρήστου Σερέλη διάτηρησε τη διαφορά σε πολύ υψηλά επίπεδα, με το σκορ στο 36′ να είναι 102-71. Έτσι στο παρκέ πέρασε ο μόλις 17 ετών, Αλέξανδρος Σαμοντούροφ, ο οποίος πέτυχε 4 πόντους. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με τον Εξάστερο να επικρατεί με 108-77.

Το θέλατε το φτιάξαμε! Μπες στον κόσμο του Παναθηναϊκού με το APPLICATION του PAOPANTOU.GR σε Android. Σύντομα και σε IOS. Follow το Paopantou.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα πράσινα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Κάνετε follow στο YOUTUBE του Paopantou, για να δείτε on camera τους πρωταγωνιστές με το “τριφύλλι”. Follow το paopantou στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μαθαίνετε σε χρόνο dt όλα τα νέα.