Παναθηναϊκός Aktor – Ερυθρός Αστέρας 82-65: Χριστουγεννιάτικο… πάρτι στο ΟΑΚΑ και τέταρτη σερί νίκη (highlights)

Οι "πράσινοι" αντιμετώπισαν στο ΟΑΚΑ τον Ερυθρό Αστέρα για την 17η αγωνιστική της Euroleague και πήραν ακόμα μία νίκη στο "καυτό" ΟΑΚΑ

Λεσόρ Παναθηναϊκός - Ερυθρός Αστέρας

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο παιχνίδι “μουδιασμένες” και σκόραραν με το… σταγονόμετρο. Ο Εργκίν Αταμάν έκανε αλλαγή στην πεντάδα από την πρώτη φάση ρίχνοντας τον Καλαϊτζάκη στο αιχνίδι για να αναλάβει το μαρκάρισμα του Τεόντοσιτς. Ο Έλληνας διεθνής τα πήγε εξαιρειτικά και σε συνδυασμό με το επιθετικό κρεσέντο του Λεσόρ ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα στην περίοδο με το σκορ να είναι 20-17. Παναθηναϊκός Aktor – Ερυθρός Αστέρας 82-65: Χριστουγεννιάτικο… πάρτι στο ΟΑΚΑ και τέταρτη σερί νίκη

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοση του επιθετικά με τον Τζέριαν Γκραντ να πετυχαίνει δύο τρίποντα. Οι “πράσινοι” κατάφεραν να πάρουν ένα +9 στα μέσα της περιόδου όμως οι φιλοξενούμενοι με Νέντοβιτς και Μίτροβιτς κατάφεραν να μειώσουν. Ο Σλούκας ανέβασε την απόδοση του στο σκοράρισμα και στη δημιουργία ενώ έκανε εξαιρετικές προσπάθειες στην άμυνα. Το ημίχρονο έκλεισε με την ομάδα του Εργκίν Αταμάν να προηγείται με 38-31. Παναθηναϊκός Aktor – Ερυθρός Αστέρας 82-65: Χριστουγεννιάτικο… πάρτι στο ΟΑΚΑ και τέταρτη σερί νίκη

Ο Παναθηναϊκός μετά την ανάπαυλα μπήκε στο παρκέ με δύο συνεχόμενα τρίποντα από Σλούκα και Γκριγκόνις αντίστοιχα. Έτσι οι “πράσινοι” κατάφεραν να πάρουν διψήφια διαφορά αλλά ο Μπολομπόι με δικά του καλάθια μείωσε και πάλι στους 7. Ο Εξάστερος όμως έβρισκε καλές επιλογές στην επίθεση και κατάφερε να κλείσει την τρίτη περίοδο στο 61-50.

Το Τριφύλλι συνέχισε να αυξάνει τη διαφορά του και έφτασε στο +13 6:54 πριν το τέλος της αναμέτρησης. Ο Κώστας Αντετοκούνμπο ήταν από τους πρωταγωνιστές της αναμέτρησης χάρη στα κερδισμένα του ριμπάουντ και τα εύστοχα καλάθια του. Ο Ερυθρός Αστέρας μείωσε κάπως τη διαφορά, όμως ο Παναθηναϊκός ήταν αποφασισμένος να κάνει την τέταρτη σερί νίκη του και με… διφορά. Τελικό σκορ: 82-65.

Το θες το φτιάξαμε! Με το ΝΕΟ  APPLICATION του PAOPANTOU.GR σε Android και σε Iphone κρατάς στα χέρια σου τον πλανήτη Παναθηναϊκό! Follow το Paopantou.gr στο Google News. Θα μάθεις πρώτος τα πράσινα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Κάνε follow στο YOUTUBE του Paopantou, για να δεις on camera τους πρωταγωνιστές με το “τριφύλλι”. Δες απευθείας εκπομπές, κέρδισε καταπράσινα δώρα. Follow το paopantou στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μάθεις σε χρόνο dt όλα νέα