Παναθηναϊκός: Αϊτόρ ο “δήμιος” του ΠΑΟΚ!

Έξι στα έξι ο Παναθηναϊκός... 6X6 ο Αϊτόρ

Ο Παναθηναϊκός σε ένα ντέρμπι για γερά νεύρα, κατάφερε να φύγει νικητής από την Τούμπα, κερδίζοντας με ανατροπή τον “δικέφαλο του Βορρά” με 1-2. Το τριφύλλι παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 18ο λεπτό δεν “μάσησε” και έδειξε χαρακτήρα.

Με κύριο πρωταγωνιστή, τον… συνήθη ύποπτο Αϊτόρ Κανταλαπιέδρα Φερνάντεζ να παίρνει για άλλη μια φορά το όπλο του. Έχοντας οπλίσει, ο Ισπανός έριξε την πρώτη προειδοποιητική βολή στο 51, αφού πέρασε σαν σταματημένη όλη την ασπρόμαυρη άμυνα και τον Κοτάρσκι, φέρνοντας το ματς στα ίσα.

Και 20 λεπτά αργότερα, ύστερα από συνεχή πράσινη πίεση, ο Ισπανός έδωσε την χαριστική βολή στον ΠΑΟΚ και με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έγραψε το 1-2. Το πιο ενδιαφέρον είναι πως στα τρία χρόνια της παρουσίας του στην Ελλάδα, ο Ισπανός εξτρέμ έχει πάθει… εμμονή με τα “ασπρόμαυρα, σαν άλλος ταύρος με το κόκκινο. Πιο αναλυτικά σε έξι αναμετρήσεις με τον ΠΑΟΚ έχει σκοράρει έξι φορές.

Το πρώτο γκολ που πέτυχε ήταν στην ήττα με 2-1 τον Δεκέμβριο του 2020 μέσα στην Λεωφόρο. Την ίδια χρονιά ξανασκόραρε με απευθείας εκτέλεση φάουλ στην νίκη με 3-1 για τα playoffs. Με την έλευση του Ιβάν Γιοβάνοβιτς του άνοιξε η όρεξη και… κάρφωσε άλλη μια φορά τον δικέφαλο στην νίκη με 2-1 ξανά για τα playoffs πέρυσι.

Όλοι μας θυμόμαστε φυσικά την καταπληκτική του εκτέλεση στον τελικό του κυπέλλου, με την οποία χάρισε στο τριφύλλι το βαρύτιμο τρόπαιο μετά από 7 χρόνια ανομβρίας. Με τα δύο σημερινά του γκολ φτάνει τα έξι απέναντι στον ΠΑΟΚ σε ισάριθμες αναμετρήσεις εναντίον του, ενώ χρίζεται και 1ος σκόρερ της Superleague 1 με 7 συνολικά. Ελπίζουμε να τον δούμε να τα διπλασιάζει στο μέλλον.