Τελευταία νέα & ειδήσεις για τον Παναθηναϊκό μας

Παναθηναϊκός: Αυτά έκαναν στο χορτάρι οι «πράσινοι» στο πρωτάθλημα

Μία σούπερ ανάλυση για τους «πράσινους» σε όλη την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Ο Παναθηναϊκός μπαίνει σε τροχιά… play off. Η ομάδα του Φατίχ Τερίμ δεν έκλεισε και με τον καλύτερο τρόπο την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, ύστερα από το 2-2 στην Κρήτη. Πλέον μπαίνει στα play off με τον «μαχαίρι στα δόντια», πόσο μάλιστα τώρα που αντιμετωπίζει και τον Ολυμπιακό. Ωστόσο πολλά ειπώθηκαν για την ομάδα του «τριφυλλιού», όμως τα στατιστικά έχουν… την τελευταία «κουβέντα». Παναθηναϊκός: Ειπώθηκαν πολλά να τι είδαμε πραγματικά από το «τριφύλλι»

Τι έχει δώσει μέχρι στιγμής η επίθεση του Παναθηναϊκού

Ο Παναθηναϊκός μέχρι στιγμής δείχνει να είναι πολύ καλά στημένος στην επίθεση και περισσότερο αποτελεσματικός. Κάτι το οποίο δεν το είχε πέρσι, δηλαδή ενώ είχε αρκετές φάσεις δεν πετύχαινε εύκολα γκολ, ενώ φέτος μπορεί να έχει λιγότερες αλλά είναι πιο αποτελεσματικός. Ναι σίγουρα υπάρχουν και ματς όπου θα χάσεις τα άχαστα, αλλά έτσι είναι το ποδόσφαιρο.

Όσο για την επιθετικότητα του Παναθηναϊκού θα ξεκινήσουμε με τους φορ του. Πιο συγκεκριμένα με τον Άντραζ Σπόρα, ο Σλοβένος την φετινή σεζόν με την φανέλα του Παναθηναϊκού στην Stoiximan Super league μετράει 7 γκολ, σε 30 τελικές. Ενώ σκοράρει ανά 1/1.43 τελικές προσπάθειες. Μάλιστα έχει σημειώσει και 2 ασίστ, ενώ έχει και 3 εύστοχα γεμίσματα. O φορ του Παναθηναϊκού επίσης διαθέτει και 4 κλεψίματα και 4 επεμβάσεις και όλα αυτά σε 383΄ συμμετοχής, με τις πάσες του να φτάνουν τις 15.

Παρακάτω πάμε στον Φώτη Ιωαννίδη, ο «Φωτάρας» ο οποίος είναι και πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού. Ο Έλληνας φορ μετράει 10 γκολ σε 46 τελικές ενώ η απόδοση του σε γκολ ανά τελικές, είναι 1/4.6. Μάλιστα ο Ιωαννίδης μετράει 17 εύστοχα γεμίσματα, με 13 κλεψίματα και 73 πάσες. Επίσης έχει 7 κλεψίματα σε 1.473′ συμμετοχής και 20 αγώνες.

Και τώρα πάμε και στον τελευταίο φορ του Παναθηναϊκού, όπου είναι ο Αλεξάντερ Γερεμέγεφ. Ο Σουηδός «θερμόαιμος killer» των «πρασίνων» μετρά 7 γκολ σε 14 τελικές. Αυτό σημαίνει ότι σκοράρει ανά τελικές στη 1/2.0, έχει μάλιστα 1 εύστοχο γέμισμα και 7 πάσες. Επίσης έχει 2 κλεψίματα και 2 επεμβάσεις, σε 10 αγώνες και 292΄ συμμετοχής.

Οι παίκτες στα άκρα της επίθεσης που δίνουν και αυτοί το κάτι παραπάνω

Ωστόσο σίγουρα οι «πράσινοι» έχουν χτίσει και τα άκρα της επίθεσης τους. Θα ξεκινήσουμε με τον Μπερνάρ ο οποίος βασικά παίζει και στο κέντρο αν χρειαστεί, αλλά κάνει πολύ καλά παιχνίδια και στα άκρα της επίθεσης. Ο Βραζιλιάνος έχει 5 γκολ σε 26 τελικές προσπάθειες, δηλαδή σκοράρει ανά τελικές στη 1/5.2. Επίσης έχει 53 εύστοχα γεμίσματα και 32 κλεψίματα και 1 επέμβαση. Μάλιστα έχει 178 πάσες και 7 ασίστ. Ο παίκτης των «πρασίνων» έχει 23 αγώνες και 1.660΄ συμμετοχής.

Στην συνέχεια πάμε στον Παλάσιος ο οποίος έχει 6 γκολ στο πρωτάθλημα, έχει 32 τελικές προσπάθειες και πιο συγκεκριμένα ανά τελικές σκοράρει 1/5.3. Επίσης έχει 5 ασίστ, 13 εύστοχα γεμίσματα και 34 κλεψίματα, ενώ και 1 επέμβαση. Όλα αυτά μέσα σε 19 αγώνες και 1.340΄ συμμετοχής. Επίσης έχει καταγράψει 47 πάσες.

Στην συνέχεια πάμε στο Βέρμπιτς. Ο Σλοβένος ακραίος επιθετικός του Παναθηναϊκού φέτος στο πρωτάθλημα έχει 3 γκολ, 16 τελικές όπου μέσα σε αυτές σκοράρει ανά 1/5.3. Επίσης έχει 19 πάσες, 2 εύστοχα γεμίσματα, 12 κλεψίματα και όλα αυτά σε 15 αγώνες και 720΄ συμμετοχής.

Στην συνέχεια πάμε στον Αϊτόρ, ο οποίος έχει 3 γκολ σε 16 τελικές και σκοράρει ανά τελικές στη 1/5.3. Επίσης έχει 2 εύστοχα γεμίσματα 19 πάσες και 12 κλεψίματα. Όλα αυτά σε 15 αγώνες και 720΄ συμμετοχής.

Και ο τελευταίος είναι ο Ντάνιελ Μαντσίνι. Ο Αργεντινός έχει 2 γκολ σε 18 τελικές προσπάθειες, στις οποίες σκοράρει ανά 1/9.0. Έχει 6 ασίστ και 31 εύστοχα γεμίσματα, όπως επίσης έχει 35 κλεψίματα και 87 πάσες. Μάλιστα έχει 4 επεμβάσεις και όλα αυτά σε 23 αγώνες και 1.208΄ συμμετοχής.

Όσο αφορά την μεσαία γραμμή:

Ο Αραο, στην πρώτη του χρόνια στα «πράσινα», έχει σκοράρει 3 γκολ στις 22 εμφανίσεις του. Επιπλέον ο Βραζιλιάνος μέσος έχει δώσει 88 πάσες, χωρίς όμως να καταφέρει να γράψει κάποια ασίστ.Ωστόσο  έχει και 6 εύστοχα γεμίσματα. Όσο αφορά το αμυντικό κομμάτι, είναι ο πρώτος «κόφτης» της ομάδας, αφού μετράει 51 επεμβάσεις και  47 κλεψίματα, ενώ έχει καταφέρει να κερδίσει και 8 φάουλ. Όλα αυτά ο Αράο τα έχει πετύχει σε 1607’ σε 22 αγώνες.

Ο Μπακασέτας, στην πρώτη του χρόνια στα «πράσινα», έχει σκοράρει 2 γκολ σε 5 αγωνίστηκες. Επιπλέον έχει καταφέρει να κάνει 15 εύστοχα γεμίσματα, και να «δώσει» 30 πάσες. Από την άλλη, στο αμυντικό κομμάτι, μετράει 2 επεμβάσεις ενώ, έχει κερδίσει 11 φάουλ και έχει κλέψει 10 μπάλες. Όλα αυτά τα έχει καταφέρει μέσα σε  449’ αγωνιστικής δράσης σε 5 αγώνες.

Ο Τζουρισιτς, όπως και οι άλλοι δυο που αναφέραμε από πάνω, διανύει την πρώτη του χρόνια στα «πράσινα», μετρώντας 3 γκολ, 2 ασίστ, έχοντας μάλιστα δώσει 39 πάσες. Επιπλέον ο Σέρβος έχει καταφέρει να κάνει 14 εύστοχα γεμίσματα. Όσο αφορά το αμυντικό κομμάτι, έχει καταφέρει να κλέψει 14 μπάλες ενώ μετράει και 1 επέμβαση. Όλα αυτό ο Τζουρισιτς τα έχει σημειώσει σε 15 αγωνιστικές και 872 λεπτά.

Ο Τσέριν, διανύει την δεύτερη χρόνια του στα «πράσινα», φέτος μετράει με την φανέλα του τριφυλλιού 2 γκολ και 2 ασίστ. Επιπλέον έχει δώσει 89 πάσες, έχοντας καταφέρει και 11 εύστοχα γεμίσματα. Στο αμυντικό κομμάτι, ο Σλοβένος μέσος έχει κλέψει 44 μπάλες, έχει επέμβει σε 3 σουτ, ενώ έχει καταφέρει να κερδίσει 11 φάουλ. Όλα αυτά ο Τσέριν, τα έχει καταφέρει μέσα σε 16 αγώνες και 1238’ αγωνιστικής δράσης.

Στην συνέχεια πάμε στον Βιλένα. Ο Ολλανδός, διανύει και εκείνος την πρώτη του χρόνια με το τριφύλλι στο στήθος. Και έχει σημειώσει 1 γκολ απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα. Ο μέσος του Παναθηναϊκού μετράει ακόμη, 40 πάσες και 14 εύστοχα γεμίσματα. Στο αμυντικό κομμάτι έχει σημειώσει, 7 επεμβάσεις, 21 κλεψίματα αλλά και 17 κερδισμένα φάουλ. Όλα αυτά ο Ολλανδός τα έχει πετύχει σε 19 παιχνίδια και συνολικά 994 λεπτά συμμετοχής.

Ο Περέθ βρίσκεται στην 3η του χρόνια με τα «πράσινα», έχοντας καταγράψει 1 ασίστ φέτος. Αλλά και ένα γκολ στο κύπελλο απέναντι στον Ατρόμητο. Επιπλέον ο Ισπανός μέσος έχει δώσει 70 πάσες. Και έχει μπορέσει να κάνει και 4 εύστοχα γεμίσματα. Όσο αφορά το αμυντικό κομμάτι έχει κλέψει 45 μπάλες, έχει επέμβει σε 13 φάσεις, ενώ έχει κερδίσει και 22 φάουλ. Να σημειώσουμε ότι όλα αυτά τα έχει πετύχει, σε 17 αγωνιστικές και 1202’ λεπτά συμμετοχής.

Τέλος την μεσαία γραμμή του Παναθηναϊκού  ολοκληρώνει ο Ζέκα. Ο Έλληνας μέσος, δεν έχει καταφέρει να σημειώσει κάποιο γκολ ή κάποια ασίστ. Όμως μετράει, 12 πάσες και 3 εύστοχα γεμίσματα. Στο αμυντικό κομμάτι ο Ζέκα έχει κλέψει 20 μπάλες, έχει επέμβει σε 10 φάσεις, ενώ έχει κερδίσει και 6 φάουλ. Τέλος να σημειώσουμε ότι όλα αυτά τα έχει πετύχει μέσα σε 12 αγωνιστικές και 535’ λεπτά αγωνιστικής δράσης.

Η αμυντική γραμμή των πράσινων που τόσο τους έχει ταλαιπωρήσει :

Μια γραμμή που που έχει πολύ ενδιαφέρον φέτος είναι η αμυντική. Η άμυνα του Παναθηναϊκού φέτος έχει περάσει ‘από σαράντα κύματα ‘. Καταρχήν αν το πιάσουμε από την αρχή της χρόνια ένας παίκτης που βασιζόταν η ομάδα βγήκε νοκ αυτ μόλις από την 4η αγωνιστική . Αναφερόμενος στον Μάγκνουνσον ο οποίος ήταν ο στύλος την άμυνας των πράσινων πέρσυ . Ήταν ο άτυχος της χρονιάς καθώς στο ματς με την ΑΕΚ τραυματίστηκε μόλις στο πρώτο λεπτό και μένει εκτός πλάνων από τότε . Ο Ισλανδός αγωνίστηκε φέτος μόλις 3 αγώνες , έβαλε 2 γκολ ,ενώ κατέγραψε 168’ λεπτά συμμετοχής . Επίσης εν λόγο παίκτης έκανε μόλις 7 πάσες και 2 κεφαλιές.

Ο Τιν Γεντβαϊ που προοριζόταν για αναπληρωματικός αλλά με τις αναποδιές που έτυχαν στο στρατόπεδο των πράσινων έγινε βασικός . Ο Γέντβαϊ έχει βάλει φέτος 2 γκολ σε 16 αγώνες. Ο χρόνος συμμετοχής του είναι 1.289′. Ο Κροάτης έχει κάνει 49 λάθη , 8 κεφαλιές ,8 γεμίσματα εκ των οποίων τα 4 είναι εύστοχα . Επίσης μετράει 21 φάουλ υπέρ και ισάριθμα κατά .

Ο Γιάννης Κώτσιρας είναι ένα ”πολυεργαλίο” φέτος για τον Παναθηναϊκό καθώς έχει αγωνιστεί αρκετές φορές και στα Χαφ. Ο Έλληνας παίκτης έχει παίξει φέτος 21 αγώνες και έχει καταγράψει 1.644′. Έχει 3 ασίστ ,1 κεφαλιά , 69 λάθη , 50 γεμίσματα εκ των οποίων τα 24 είναι εύστοχα . Επίσης έχει κάνει 85 πάσες και έχει 24 φάουλ κατά και 13 υπέρ .

Ο Φίλιπ Μπλαντένοβιτς έχει και αυτός 21 αγώνες με την πράσινη φανέλα και μετράει 1594 λεπτά συμμετοχής. Έχει μοιράσει 4 ασίστ, έχει ανταλλάξει 39 πάσες και έχει κλέψει την μπάλα 39 φορές . Ο Σέρβος έχει 61 λάθη και 122 γεμίσματα εκ των οποίων τα 45 είναι εύστοχα . Του έχουν κάνει φάουλ 18 φορές ενώ έχει κάνει 13.

Ο Γιώργος Βαγιαννίδης φέτος μετράει 17 συμμετοχές με την πράσινη φανέλα και 1.201 λεπτά συμμετοχής. Έχει κάνει 50 λάθη , 1ασίστ, 48 πάσες , 2 κεφαλιές και έχει 3 κίτρινες κάρτες. Ο Έλληνας έχει 41 κλεψίματα , έχει 32 γεμίσματα από τα οποία τα 15 είναι εύστοχα .

Ο Χουάνκαρ έχει ταλαιπωρηθεί πολύ από τραυματισμούς αλλά έχει παίξει σε 10 αγώνες και συνολικά έχει καταγράψει 717 λεπτά συμμετοχής . Έχει κάνει 14 λάθη και έχει κερδίσει 14 φάουλ. Έχει κλέψει την μπάλα 44 φορές και έχει ανταλλάξει 29 πάσες. Έχει πάρει μια μια κίτρινη κάρτα . Έχει δοκιμάσει να γεμίσει την μπάλα 31 φορές με τις 13 να είναι εύστοχες.

Ο Μπαρτ Σένκεφελντ έχει παίξει 1.148 λεπτά και έχει 17 αγώνες . Έχει κάνει 14 λάθη και 14 φάουλ υπέρ και 17 κατά. Έχει 44 κλεψίματα και 29 πάσες . Επίσης έχει 1 κεφαλιά ,μια κίτρινη κάρτα και μια κόκκινη.

Ο Ούγκο έχει παίξει μόνο 5 αγώνες και έχει καταγράψει 364 λεπτά συμμετοχής. Μετράει 10 λάθη και 10 κλεψίματα. Επίσης έχει 3 γεμίσματα εκ των οποίων το 1 είναι εύστοχο. Έχει μοιραστεί 9 πάσες και έχει 3 κεφαλιές.

Ο Ακαϊντίν έχει μόνο 4 αγώνες και 204 λεπτά συμμετοχής. Έχει κάνει 7 λάθοι και 10 φάουλ. Έπίσης έχει κάνει 10 κλεψίματα και 2 κεφαλιές . Μετράει μία κίτρινη κάρτα.

Το θες το φτιάξαμε! Με το ΝΕΟ  APPLICATION του PAOPANTOU.GR σε Android και σε Iphone κρατάς στα χέρια σου τον πλανήτη Παναθηναϊκό! Follow το Paopantou.gr στο Google News. Θα μάθεις πρώτος τα πράσινα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Κάνε follow στο YOUTUBE του Paopantou, για να δεις on camera τους πρωταγωνιστές με το “τριφύλλι”. Δες απευθείας εκπομπές, κέρδισε καταπράσινα δώρα. Follow το paopantou στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μάθεις σε χρόνο dt όλα νέα!