Πάλεψε για τη νίκη αλλά του στοίχισε το κακό πρώτο ημίχρονο, ήττα με 74-64 από την Βίρτους

Ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε ούτε απέναντι στη Βίρτους, όπου ηττήθηκε με 74-64

Παναθηναϊκός

Ο σημερινός Μπέικον έκανε το χειρότερο παιχνίδι του, ο Παναθηναϊκός δέχθηκε σερί 14-0 μόλις προηγήθηκε 55-57. Νέα ήττα στην Μπολόνια που δείχνει μια συντριβή στην Euroleague, και τώρα μένει να παρθούν αποφάσεις.

Ο Παναθηναϊκός “κοιτάει” τον Μούσα Αλ Τάμαρι (vids)

Ο Παναθηναϊκός κυνηγούσε τη Βίρτους Μπολόνια σχεδόν σε όλο το ματς, προσπέρασε στο 33′ με ανατροπή από διψήφιες διαφορές, αλλά κάπου εκεί «έσβησε τις μηχανές». Για άλλη μια φορά οι «πράσινοι» ήταν αρκετά κακοί, δέχτηκαν ένα 14-0 στο πιο κομβικό σημείο του αγώνα και επιστρέφουν από την Μπολόνια με ακόμα μία ήττα. Άλλωστε, όταν δεν υπάρχει προπονητική καθοδήγηση στα κρίσιμα και η απουσία αυτής συνδυάζεται με ένα άστοχο βράδυ του Ντουέιν Μπέικον (2/11 σουτ), διπλό σε έδρα της Euroleague δεν μπορεί να έρθει.

Η Βίρτους σημάδευε μόνο στο ζωγραφιστό, ο Αρτούρας Γκουντάιτις δεν μπορούσε να σταματήσει τον πιο αθλητικό Ισμαέλ Μπάκο και το προβάδισμα ανέβαινε συνεχώς σε διψήφιες τιμές (27-13 στο 13′). Με τρία σερί τρίποντα φάνηκε μια «πράσινη» αντίδραση την οποία όμως το «τριφύλλι» δεν εκμεταλλεύτηκε. Οι βιαστικές επιθετικές επιλογές του Παναθηναϊκού σε συνδυασμό με την κακή του άμυνα έδωσαν το δικαίωμα στην ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο να «ξεφύγει» ξανά στο σκορ 43-30.

Στην επανάληψη η ελληνική ομάδα προσπάθησε να κυκλοφορήσει περισσότερο την μπάλα έχοντας τους Λι – Ουόλτερς μαζί στο παρκέ. Το αντιαθλητικό του Μίλος Τεόντοσιτς «ροκάνισε» τη διαφορά στο 44-39. Με ένα γρήγορο 5-0 η Μπολόνια πήγε ξανά στο +10 (49-39 στο 26′), με τον Ντουέιν Μπέικον να μετράει 2/9 σουτ και τον Μαυροβούνιο να εμπιστεύεται πιο πολύ τον Γκριγκόνις. Ο Παναθηναϊκός, που ήταν πιο συγκεντρωμένος στην 3η περίοδο, «απάντησε» άμεσα, καθώς βρήκε πρωταγωνιστή στο πρόσωπο του Ουόλτερς και με ένα γκολ – φάουλ του Πονίτκα έριξε την διαφορά στους 4 (55-51).

Στην τελευταία περίοδο, ο Ντέρικ Ουίλιαμς ευστόχησε σε ένα τρίποντο και έστειλε τη διαφορά σε απόσταση αναπνοής (55-54 στο 31′). Σε εκείνο το σημείο ήρθε το μεγάλο σουτ του Πονίτκα με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στην ανατροπή και να περνάει μπροστά, έχοντας κρατήσει την ιταλική ομάδα για 3 λεπτά χωρίς σκορ (55-57). Ωστόσο, ο ρυθμός άλλαξε γρήγορα χέρια. Η Βίρτους έκανε ένα γρήγορο 12-0 (67-57), εκμεταλλευόμενη το black out του Παναθηναϊκού. Από εκεί και πέρα το ένα λάθος διαδεχόταν το άλλο, με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να κάνει την μεγάλη ανατροπή στο ματς, γνωρίζοντας ακόμα μια ήττα (74-64).

Θέλεις μια συλλεκτική φανέλα του Παναθηναϊκού; Μπές εδώ.

Follow το Paopantou.gr στο Google News για να μάθεις πρώτος τα πράσινα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Κάνε follow στο YOUTUBE του Paopantou, για να δεις on camera τους πρωταγωνιστές με το “τριφύλλι”. Follow το paopantou στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μάθεις σε χρόνο dt όλα τα νέα. Ο Παναθηναϊκός είσαι εσύ μέσα από το Paopantou.gr