Τελευταία νέα & ειδήσεις για τον Παναθηναϊκό μας

Παγκάκης (Blog): Η…ρημάδα ευστοχία και η διαχείριση στα εκτός

Ο Νίκος Παγκάκης καταγράφει ενόψει Ατρόμητου το επιθετικό ζήτημα του Παναθηναϊκού, κόντρα στα νούμερα περί ηττοπάθειας εκτός έδρας

Ο Παναθηναϊκός στην Τρίπολη σκόνταψε – πέρα των αμυντικών λαθών – γιατί δεν ήταν εύστοχος, καθώς έκανε 11 τελικές, σκόραρε μόλις σε 1. Και σε τέτοια ματς ξέρεις από πρώτο χέρι πως θέλεις καλή δημιουργία και εκτέλεση, ώστε οι τελικές να έχουν προοπτική σκοραρίσματος. Βέβαια παίζει και ο αντίπαλος , δύσκολο γιατί ο Αστέρας έχει σκληρύνει την άμυνα του αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία.

Όμως από την μεγάλη εικόνα αντιλαμβάνομαι και από το γήπεδο το είδα καλύτερα, ότι ο Παναθηναϊκός ήθελε περισσότερα Κλεψίματα, ατομικές ενέργειες, 1 vs 1 καταστάσεις, υπεραριθμίες , για να διασπάσει μια δύσκολη άμυνα όπως αυτή του Αστέρα.

Κάτι τέτοιο για να καταλάβετε, όπως αυτό που έκανε ο Μπαράλες στον Πουγγουρα κ πήρε πέναλτι (τελική δηλαδή) από το πουθενά. Για αυτό έπρεπε να βρει τρόπους διάσπασης για να βγάλει πιο εύκολες τελικές με προοπτική σκοραρίσματος το τριφύλλι!

Θα μάθει να παίζει και αλλιώς το έργο ο Παναθηναϊκός στην πορεία. Πρέπει γιατί μέχρι τώρα δείχνει πως του πάει το ανοιχτό γήπεδο , όχι το σετ παιχνίδι…Ο Παναθηναϊκός, θέλει χώρους στα παιχνίδια του! Και προχθές το γκολ ήρθε από κάθετη στον κενό χώρο!

Και η αλήθεια είναι ότι αρκετοί παίκτες τυπου Βιτάλ, από τους οποίους περιμένεις να πάρεις πράγματα κινήθηκαν σε ρηχά νερά στην Τρίπολη, τουλάχιστον ο Παλάσιος ανεβαίνει σταθερά….

Απαιτείται στα εκτός έδρας διαχείριση

Είναι κάτι παραπάνω από ορατό… Διαχείριση, όταν η ομάδα κυνηγάει στο σκορ… Αρκεί να δούμε τα ματς με Άρη, Πας Γιάννενα, Τρίπολη, μετά το 2-1, όταν ο Παναθηναϊκός βρέθηκε πίσω στο σκορ, ουδέποτε μπόρεσε να αντιδράσει.

Διαχείριση παράλληλα και όταν προηγείται… Όπως στην Τρίπολη στο 0-1, έγινε σε dt στο ίδιο ημίχρονο 2-1

Διαχείριση όμως και στην επιθετικοτητα, γιατί στο Καραϊσκάκη για παράδειγμα έβγαλε τελικές στο Α Ημίχρονο, όχι όμως και στο Β’.

Ο Παναθηναϊκός είναι ας μην το ξεχνάμε μια καινούργια ομάδα και θα συμφωνήσω με τον Άγγελο Αναστασιάδη όπως όσο περνάει ο καιρός θα ανεβαίνει, έχει πολλά πράγματα να δώσει ακόμη. Νομίζω βλέπουμε μόνο το 60% . Ειδικά δε από την στιγμή που Βέλεθ και Σχένκεφελντ θα ξαναβρεθούν στα μετόπισθεν η σιγουριά και η ηρεμία θα αποφέρουν σημαντικά οφέλη για το τριφύλλι!