Τελευταία νέα & ειδήσεις για τον Παναθηναϊκό μας

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 71-65 :Τα λάθη και οι λεπτομέρειες έκριναν το ντέρμπι (highlights)

Τον πλήγωσαν τα λάθη στο ΣΕΦ και γνώρισε την ήττα από τον «αιώνιο» αντίπαλο

Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός έδωσαν την δική τους μάχη στο ΣΕΦ.

Το ντέρμπι «αιωνίων» ξεκίνησε πολύ δυναμικά, με τις δύο ομάδες μπαίνοντας στον παρκέ να δείχνουν πραγματικά ότι θέλουν την νίκη. Ο Παναθηναϊκός όμως ήταν αυτός που έδειξε πολύ καλύτερα στοιχεία από τον Ολυμπιακό στο πρώτο μέρος του αγώνα. Μάλιστα το «τριφύλλι» έκανε σωστή διαχείριση της μπάλας και είχε καταφέρει ήδη να πάρει από νωρίς, τα «σκήπτρα» του ματς. Στην πρώτη περίοδο το «τριφύλλι» κατάφερε να είχε πάρει γερό προβάδισμα με σκορ 7-17. Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός : Φουλ του λάθος και λεπτομέρειες έκριναν το ντέρμπι

Δείτε παρακάτω τις καλύτερες στιγμές της αναμέτρησης:

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο «ψυχωμένος» στην δεύτερη περίοδο. Μάλιστα το «τριφύλλι» στο πρώτο δίλεπτο της δεύτερης περιόδου έβαλε μόνο ένα δίποντο, με τους «ερυθρόλευκους» να καταφέρνουν να μειώνουν στους 5 πόντους. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα όλο και πλησίαζε, αλλά ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ξεφύγει ξανά, όταν ο Ολυμπιακός τον πλησίασε στον ένα πόντο (18-19).

Το παιχνίδι είχε πάρει «φωτιά» για τα καλά με τον Ολυμπιακό να μην σταματά να κυνηγάει. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα κατάφερε να ισοφάρισε σε 33-33. Η ομάδα των Πειραιωτών, μπήκε σαφώς πιο διαβασμένη στην δεύτερη περίοδο.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε ακριβώς όπως ξεκίνησε την δεύτερη περίοδο. Η ομάδα των Πειραιωτών κατάφερε μέσα σε πολύ μικρό διάστημα κατάφερε να ξεφύγει για λίγο στο σκορ κάνοντας το στα 6:30΄ 39-33. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχιζαν να κερδίζουν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και είχαν βάλει για τα καλά στα «ταμπού» του τον Παναθηναϊκό. Στην συνέχεια ο Εξάστερος μάζεψε λίγο την διαφορά, αφού ο Ολυμπιακός είχε φύγει πάνω από τους 10 πόντους. Ο Ναν λίγο πριν την λήξη της τρίτη περιόδου κατάφερε με φάουλ και τρίποντο να μειώσει σε 48-42.

Στην τέταρτη περίοδο ο Παναθηναϊκός μπήκε λίγο καλύτερα, με τον Ναν να πετυχαίνει άλλο ένα τρίποντο. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα προσπαθούσε να μην χάσει τον ρυθμό της, αφού ενώ έβλεπε τον Παναθηναϊκό να ανεβαίνει η ίδια έδειχνε πως κρατούσε καλά στο παρκέ. Ο Εξάστερος παρόλα αυτά δεν σταματούσε να πιέζει και να δείχνει πως θέλει να πάρει το παιχνίδι, αφού σταδιακά μείωνε συνεχώς.

Οι «ερυθρόλευκοι» όμως δεν σταματούσαν να πιέζουν κάνοντας ένα πολύ καλό ματς.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να μειώνει δεν σταματούσε να το παλεύει αλλά ο Ολυμπιακός ήταν πάντα ένα βήμα μπροστά, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα. Πολύ πιο συγκεντρωμένος ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει το παιχνίδι κόντρα στην ομάδα του Εργκίν Αταμά. Ο Παναθηναϊκός έχασε την συγκέντρωση, όπου είχε στο πρώτο μέρος του παιχνιδιού και οι «ερυθρόλευκοι» τον τιμώρησαν με τον χειρότερο δυνατό τρόπο. Το παιχνίδι έληξε με σκορ 71-65

Το θες το φτιάξαμε! Με το ΝΕΟ  APPLICATION του PAOPANTOU.GR σε Android και σε Iphone κρατάς στα χέρια σου τον πλανήτη Παναθηναϊκό! Follow το Paopantou.gr στο Google News. Θα μάθεις πρώτος τα πράσινα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Κάνε follow στο YOUTUBE του Paopantou, για να δεις on camera τους πρωταγωνιστές με το “τριφύλλι”. Δες απευθείας εκπομπές, κέρδισε καταπράσινα δώρα. Follow το paopantou στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μάθεις σε χρόνο dt όλα νέα!