Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 3-2: Λύγισε στο Tie Break όλα για όλα την Τετάρτη (vid)

Ο Ολυμπιακός διατήρησε το πλεονέκτημα έδρα και με νίκη (3-2) επί του Παναθηναϊκού πήρε το προβάδισμα στους τελικούς

Ο πρώτος τελικός της Volley League γυναικών κρίθηκε στα πέντε σετ, με τον Ολυμπιακό να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα με νίκη 3-2 σετ (25-20, 22-25, 25-9, 21-25, 18-16) κόντρα στον Παναθηναϊκό παίρνοντας κεφάλι στο σκορ της σειράς. Ο δεύτερος τελικός στο κλειστό του Μετς είναι προγραμματισμένος για Τετάρτη (17/4).

Το πρώτο σετ ήταν μοιρασμένο μέχρι τα μισά. Ο Ολυμπιακός έβρισκε πόντους σε πρώτο χρόνο, ενώ δυσκόλεψε την υποδοχή του Παναθηναϊκού. Οι “πράσινες” είχαν σε καλή μέρα τις Καρκάσες και Γενιτσαρίδη, ενώ η Παπαφωτίου ανέβασε στροφές μετά τους 15 πόντους. H διαφορά άνοιξε με σερί πόντους της Κούμπουρα και οι “ερυθρόλευκοι” κατέκτησαν το πρώτο σετ με 25-20. Κύριο ρόλο στην απόδοση έπαιξε η Λαμπρούση με την Κούμπουρα.

Στο δεύτερο σετ τα “φίνα” κορίτσια διόρθωσαν τα λάθη τους και έβαλαν πίεση στο σερβίς, με πρώτη την αρχηγό Αθηνά Παπαφωτίου. Χάλασαν την υποδοχή του Ολυμπιακού, βελτιώσαν τα μπλοκ τους και κατάφεραν να κτίσουν διαφορά. Με το σκορ στο 13-17, οι “πράσινες” δεν βρήκαν δυσκολία, παρότι οι γηπεδούχες μείωσαν σε 22-23. Αλλά με το σταθερό σερβίς της Παπαφωτίου και την σταθερή υποδοχή τους, οι “πράσινες” έγραψαν το 22-25 και ισοφάρισαν σε 1-1.

Το τρίτο σετ ήταν καταστροφικό. Οι “πράσινες” μπήκαν δυνατά, αλλά ο Ολυμπιακός πήρε κεφάλι με 4-2. Η Μλεΐνκοβα νίκησε δις την Μπελιά από τα άκρα και διεύρυνε το σκορ στο 5-2. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε, μείωσε σε 5-4 όμως οι “ερυθρόλευκες” απάντησαν η διαφορά έφτασε στο 12-6. Τα double score ήταν διαδοχικά και ο Νέσιτς έψαχνε λύσεις, αλλά το 15-7 δεν άφηνε περιθώρια. Οι γηπεδούχες με τρεις άσσους της Νίζετιχ πήραν και διαφορά 10 πόντων και έκαναν επίδειξη δύναμης. Το τελικό σκορ 25-9 ήταν εξευτελιστικό, κάτι έπρεπε να αλλάξει.

O μονοψήφιος αριθμός πόντων στο τρίτο σετ αφύπνισε το σύνολο του Ντράγκαν Νέσιτς, το οποίο μπήκε αποφασισμένο να βγάλει αντίδραση στο τέταρτο σετ. Η εκκίνηση του σετ βρήκε σε θέση οδηγού τον Παναθηναϊκό, αλλά πολύ γρήγορα ο Ολυμπιακός έφερε τούμπα το σκορ.

Οι «πράσινες» βελτίωσαν τόσο τις επιθετικές τους επιλογές, όσο και το μπλοκ τους με αποτέλεσμα να περνούν μπροστά στο σκορ και να παίρνουν διαφορά τεσσάρων πόντων (12-16). Το «πράσινο» μπλοκ βοήθησε πολύ τον Παναθηναϊκό να διατηρήσει το προβάδισμα και στο τέλος να πανηγυρίσει την κατάκτηση του σετ, στέλνοντας τον πρώτο τελικό στο tie-break.

«Ερυθρόλευκο» tie-break για… γερά νεύρα
Ο πρώτος τελικός κρίθηκε στο tie-break και σε αυτό ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά αποκτώντας προβάδισμα τεσσαρων πόντων (7-4). Ο Παναθηναικός μείωνε στο σκορ, αλλά οι γηπεδούχες πάντα έβρισκαν τρόπο να ανακτούν τη διαφορά (11-8).

Στην τελική ευθεία και με το σκορ στο 13-11, οι φιλοξενούμενες με 2-0 σερί έφεραν το tie-break στα ίσα (13-13) με τη συνέχεια να είναι δραματική. Ο Ολυμπιακός έφτασε σε τρία match ball (14-13, 15-14 και 16-15), με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει ισάριθμες φορές. Στο 16-16 οι «ερυθρόλευκες» έκαναν το σερί που χρειαζόταν, με την Νίζετιχ να παίρνει ένα μεγάλο άσο για το τελικό 18-16.

Το θες το φτιάξαμε! Με το ΝΕΟ  APPLICATION του PAOPANTOU.GR σε Android και σε Iphone κρατάς στα χέρια σου τον πλανήτη Παναθηναϊκό! Follow το Paopantou.gr στο Google News. Θα μάθεις πρώτος τα πράσινα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Κάνε follow στο YOUTUBE του Paopantou, για να δεις on camera τους πρωταγωνιστές με το “τριφύλλι”. Δες απευθείας εκπομπές, κέρδισε καταπράσινα δώρα. Follow το paopantou στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μάθεις σε χρόνο dt όλα νέα!