Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 3-1: Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε (vid)

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα στο Λουτράκι με αντίπαλο τον Ολυμπιακό και δεν πήρε το εισιτήριο για τον τελικό της Κυριακής. Παρότι οι “πράσινες” μπήκαν δυναμικά στο ματς, λύγησαν στο καλό σερβίς και στις υποδοχές των αντιπάλων τους. Η πρώτη κούπα της σεζόν χάθηκα και τώρα όλοι πρέπει να συνέλθουν άμεσα, ώστε να μην υπάρξει πρόβλημα με το πρωτάθλημα. Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 3-1: Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε (vid)

Δυνατό ξεκίνημα ο Παναθηναϊκός

Οι “πράσινές” μπήκαν δυνατά στο πρώτο σετ και είχαν σε όλη την διάρκεια μια διαφορά ασφαλείας. Ξεκίνησαν από το 2-7, ύστερα έφτασε στο 4-10, όπου και ο Ολυμπιακός έδειξε να ξυπνά. Παρόλα αυτά το “τριφύλλι” πέτυχε double score με 5-10 και αμέσως διεύρυνε την διαφορά του στο 7-11. Οι ερυθρόλευκες, με ηγέτιδα την Λαμπρούση έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν στο 8-12. Αλλά ο Παναθηναϊκός απάντησε γρήγορα και αύξησε το προβάδισμά του με το ευρύ σχετικά 10-16, με τις “κόκκινες” να μειώνουν 13-17. Από εκεί και έπειτα οι “πράσινες” κράτησαν την διαφορά μεταξύ τεσσάρων και πέντε πόντων. Όμως ο Ολυμπιακός κατάφερε και μείωσε μέχρι και στους δυο, συγκεκριμένα 19-21 και 20-22. Τελικό σκορ 23-25 και 0-1 σετ. Η συνέχεια του ημιτελικού απολαυστική. Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 3-1: Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε (vid)

Ισορρόπησε ο Ολυμπιακός

Στο δεύτερο σετ το παιχνίδι διαφήμιση του αθλήματος, συνεχίστηκε με αμείωτο ρυθμό, ένταση και πόντους εκατέρωθεν. Ο Παναθηναϊκός, παρότι έβρισκε λύσεις, δεν μπόρεσε να πάρει ασφαλή διαφορά από τον αντίπαλό του. Συνάμα οι “ερυθρόλευκες”, διόρθωσαν τα λάθη τους και πίεσαν δυνατά, κυρίως στο σερβίς. Ενώ έφτιαξαν τις τοποθετήσεις τους πάνω στο φιλέ θεαματικά. Από 3-3, σε 6-6 και από 6-7 αμέσως σε 7-7 μέσα σε ελάχιστα δευτερόλεπτα, καταπληκτικό ματς. Παράλληλα η Γκρόθες “ντύθηκε” λίμπερο και κατάφερε να παίξει αξιοπρεπέστατα. Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 3-1: Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε (vid)

Ανατροπή και προβάδισμα οι “Ερυθρόλευκες”

Η διαφορά παρέμεινε σταθερά, μεταξύ ενός και δυο πόντων ως και τα μισά του σετ. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε δυο φορές και πήρε κεφάλι με 11-10, πριν ισοφαρίσουν οι “πράσινες” σε 12-12. Μετά, προσπέρασαν με 12-14 από άσσους της Καρκάσες, όμως ο Ολυμπιακός βρήκε απαντήσεις και ξαναπήρε κεφάλι με 16-14. Το “τριφύλλι” ισοφάρισε μετά από συνεχόμενα ράλι σε 17-17 , 18-18 και 19-19. Τελικό σκορ, ύστερά από αλλεπάλληλα χαμένα σερβίς πόντους, 25-22 και 1-1 σετ. Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 3-1: Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε (vid)

Αγωνία στο τέλος

Η αγωνία στο κατακόρυφο και στο τρίτο σετ. Η αρχή πόντο πόντο με τον Παναθηναϊκό να είναι εκείνος που κυνηγά το σκορ. Οι ερυθρόλευκες πήραν προβάδισμα με 7-4. Η Καρκάσες με μπλοκ και άσσο μείωσε σε 7-6 αμέσως μετά οι “πράσινες” ισοφάρισαν με μπλοκ αουτ. Με τον ίδιο τρόπο, ύστερα από μεγάλο ράλι ο Ολυμπιακός πήρε ξανά κεφάλι με 9-8, όμως ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε με την Άτκινσον. Η μάχη “καυτή”, γεμάτη αγωνία και αδρεναλίνη, Μόλις… ξεμάκρυνε ο Ολυμπιακός, η ομάδα του Καλμαζίδη απαντούσε. Και στον αντίποδα οι “ερυθρόλευκες” διεύρυναν το σκορ σε 16-12. Το σετ έληξε στο 25-19 και οι “ερυθρόλευκες” πήραν κεφάλι στο συνολικό σκορ με 2-1. Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 3-1: Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε (vid)

Στο τέταρτο σετ οι “ερυθρόλευκες” μπήκαν με σκοπό να τελειώσουν την πρόκριση και πήραν μεγάλη διαφορά με 6-2. Το “τριφύλλι” ήταν αμέσως σε θέση κυνηγού από νωρίς, με το σκορ στο 9-3. Ο αγώνας πήρε μέχρι το double score του 10-5. Ο Ολυμπιακός όμως, διάβαζε κατευθείαν τις κινήσεις του αντιπάλου του και έφτασε την διαφορά στο 14-6, που έγινε 16-6. Όποιες προσπάθειας έγιναν, έπεσαν στην καλή υποδοχή του Ολυμπιακού. Το σκορ σταθερά στους 10 πόντους διαφορά. Τελικό σκορ 25-15 και 3-1 σετ. Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 3-1: Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε (vid)

Το θες το φτιάξαμε! Με το ΝΕΟ  APPLICATION του PAOPANTOU.GR σε Android και σε Iphone κρατάς στα χέρια σου τον πλανήτη Παναθηναϊκό! Follow το Paopantou.gr στο Google News. Θα μάθεις πρώτος τα πράσινα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Κάνε follow στο YOUTUBE του Paopantou, για να δεις on camera τους πρωταγωνιστές με το “τριφύλλι”. Δες απευθείας εκπομπές, κέρδισε καταπράσινα δώρα. Follow το paopantou στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μάθεις σε χρόνο dt όλα νέα!