Τελευταία νέα & ειδήσεις για τον Παναθηναϊκό μας

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 3-0: Τον “γκρέμισε” από την κορυφή και τώρα… τρέχει (vid)

Πάλεψε αλλά δεν μπόρεσε να κερδίσει τον αιώνιο ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός πήγε στο Μελίνα Μερκούρη με μόνο στόχο την νίκη, που θα τον διατηρούσε στην κορυφή του πρωταθλήματος. Όμως ο Ολυμπιακός ήταν σαφώς ανώτερος, είχε λύσεις σε όλες τις επιθέσεις των φιλοξενούμενων και πήρε μια πολύ σημαντική νίκη. Οι “ερυθρόλευκες” πέρασαν στην πρώτη θέση με 38 βαθμούς ενώ ο Παναθηναϊκός έμεινε δεύτερος με 35 και ισόβαθμος με τον ΑΟ Θήρας. Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 3-0: Τον “γκρέμισε” από την κορυφή και τώρα… τρέχει (vid)

Δεν αρκούσε η προσπάθεια

Οι “πράσινες” δεν μπήκαν καλά στο πρώτο σετ και ο Ολυμπιακός πήρε από νωρίς κεφάλι στο σκορ. Αρχικά με το 8-4, στην συνέχεια ανέβηκε στο 10-6 και παρότι ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 12-10, αυτό δεν αρκούσες. Οι γηπεδούχες αύξησαν και πάλι την διαφορά στο 17-11, στο 20-13 και πήραν το πρώτο σετ με 25-19.

Στο δεύτερο σετ ο Καλμαζίδης ανακάτεψε την τράπουλα, αλλάζοντας συνεχώς τις λίμπερο και ρίχνοντας στο ματς την Σαμαντάν. Οι “πράσινες” μπήκαν δυνατά, πήραν μια μικρή διαφορά τριών πόντων, με σκορ 1-3. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε και το σετ πήγε πόντο πόντο, με τον Παναθηναϊκός να παίρνει μικρές διαφορές δυο και τριών πόντων. Οι γηπεδούχες ισοφάρισαν σε 11-11 και ύστερα πέρασαν μπροστά στο σκορ με 12-11. Το τριφύλλι ανασυντάχθηκε, έβαλε πίεση στο σερβίς όπως και στα μπλοκ, όμως δεν κατάφερε να ισοφαρίσει. Ο Ολυμπιακός με σερί έφτασε το σκορ στο15-11. To “τριφύλλι” πίεσε, το σκορ έφτασε στο 20-18. Η προσπάθεια δεν αρκούσε και το τελικό 25-21 έδωσε το σετ στον Ολυμπιακό.

Το τρίτο σετ πήγε και αυτό με την σειρά του πόντο πόντο. Και οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα, καμία όμως δεν πήρε ασφαλή διαφορά. Όλα αυτά εως ότου ο Ολυμπιακός πήγε το σκορ στο 26-24, με τις ”ερυθρόλευκες” να παίρνουν τον αγώνα με 3-0 στα σετ. Αν και οι ”πράσινες” πάλεψαν στο τρίτο σετ δεν τα κατάφεραν.

Το θες το φτιάξαμε! Με το ΝΕΟ  APPLICATION του PAOPANTOU.GR σε Android και σε Iphone κρατάς στα χέρια σου τον πλανήτη Παναθηναϊκό! Follow το Paopantou.gr στο Google News. Θα μάθεις πρώτος τα πράσινα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Κάνε follow στο YOUTUBE του Paopantou, για να δεις on camera τους πρωταγωνιστές με το “τριφύλλι”. Δες απευθείας εκπομπές, κέρδισε καταπράσινα δώρα. Follow το paopantou στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μάθεις σε χρόνο dt όλα νέα