Παναθηναϊκός και ΑΕΚ χαμένοι της αγωνιστικής (βαθμολογία+highlights)

Νέο στραβοπάτημα για τον Παναθηναϊκό και ο τίτλος απομακρύνεται

Ο Παναθηναϊκός ταξίδεψε στην Κρήτη, ώστε να αντιμετωπίσει τον ΟΦΗ για την 26η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι ”πράσινοι” από την αρχή του αγώνα είχαν την κατοχή και τον έλεγχο του αγώνα. Όμως η ομάδα της Κρήτης, μέσα από μία τρομερή ενέργεια του Χιμένεθ στο 21 κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Το τριφύλλι δεν τα έβαλε κάτω, έγινε πιο ουσιαστικό. Και μπόρεσε να ισοφαρίσει την αναμέτρηση με την τρομερή ενέργεια του Μπερνάρ, αλλά και την εύστοχη εκτέλεση του Φώτη στο 36′. Έπειτα, λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο η ομάδα του Φατίχ Τερίμ. Δημιούργησε άλλες δύο ευκαιρίες με τους Μπακασέτας, Παλάσιος. Όμως κανένας από τους δύο δεν βρήκε δίχτυα. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στο ημίχρονο με το σκορ να είναι 1-1. ΟΦΗ-Παναθηναϊκός 2-2: Χαμένοι της αγωνιστική οι ”πράσινοι” (βαθμολογία+highlights)

Δείτε τις καλύτερες στιγμές του αγώνα παρακάτω:

Στο δεύτερο μέρος, ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ καλύτερα από ότι στο πρώτο μέρος, και ανέβασε στροφές. Πιο συγκεκριμένα οι ”πράσινοι” από την αρχή κυνήγησαν το γκολ με αποκορύφωμα, την φάση του Μπακασέτα στο 46′. Όπου βρέθηκε μόνος του μέσα στην περιοχή και αστόχησε. Το τριφύλλι συνέχισε να πιέζει και βομβάρδισε τον ΟΦΗ με ευκαιρίες. Αναλυτικότερα στο 52′ με τον Παλάσιος αλλά και τον Ιωαννίδη δύο λεπτά μετά στο 54′. Η ομάδα του Φατίχ Τερίμ δεν έριξε ρυθμό και προσπάθησε να φέρει ”τούμπα” το ματς. Όμως ο ΟΦΗ κατάφερε να σκοράρει στο 81′ έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, και να κάνει το 2-1. Παρόλα αυτά το τριφύλλι δεν τα παράτησε… κατάφερε να βρει δίχτυα με τον Σπόραρ, 2 λεπτά μετά στο 83! Εν τέλει το τριφύλλι δεν κατάφερε όμως να ανατρέψει το παιχνίδι και το ματς έληξε με σκορ 2-2.