Ο τελευταίος Έλληνας σκόρερ του Παναθηναϊκού στην Ευρώπη

Μπορείτε να θυμηθείτε ποιος ήταν και σε ποιος ματς, ο τελευταίος Έλληνας σκόρερ του Τριφυλλιού σε ευρωπαϊκό επίπεδο;

Ο Παναθηναϊκός κινείται σε…ρυθμούς Ευρώπης. Πέντε χρόνια μετά, οι Πράσινοι θα δώσουν ξανά αγώνα για ευρωπαϊκή διοργάνωση. Στόχος φυσικά, είναι η πρόκριση στους ομίλους του Europa Conference League. Ένα “έργο”, που δεν θα είναι εύκολο, καθώς το Τριφύλλι, καλείται να αντιμετωπίσει την Σλάβια Πράγας στον 3ο προκριματικό γύρο και να πάρει μια πραγματικά “μεγάλη” πρόκριση.

Με αφορμή την επιστροφή του…πρέσβη στο φυσικό του περιβάλλον, το paopantou θυμάται την τελευταία φορά, που κάποιος Έλληνας παίκτης του Παναθηναϊκού, χρίστηκε σκόρερ σε ευρωπαϊκή αναμέτρηση. Για να “βρούμε” πότε συνέβη τελευταία φορά κάτι τέτοιο, θα πρέπει να “ταξιδέψουμε” εφτά χρόνια πίσω, τέτοια εποχή.

Πιο συγκεκριμένα, ήταν στις 28 Ιουλίου του 2015. Ο Παναθηναϊκός, με προπονητή τότε τον Γιάννη Αναστασίου, αντιμετώπιζε την βέλγικη Κλαμπ Μπριζ, στο “πλαίσιο” του 3ου προκριματικού γύρου του Champions League. Το πρώτο παιχνίδι, είχε λάβει χώρα στην Λεωφόρο.

Οι Βέλγοι είχαν προηγηθεί στο 10ο λεπτό. Πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, το Τριφύλλι θα κερδίσει ένα πέναλτι με το Νίκο Καρέλη. Ο Μάρκους Μπεργκ, θα κάνει κάτι που δεν μας είχε συνηθίσει. Θα αστοχήσει από την άσπρη βούλα. Μόλις τρία λεπτά αργότερα όμως, ο Σουηδός killer θα…διορθώσει το λάθος του και στο 37′ με κεφαλιά θα φέρει το ματς στα ίσα.

Το γκολ που χάρισε στους Πράσινους τη νίκη, ήρθε από ελληνικά πόδια. Στο δεύτερο μέρος, ο Παναθηναϊκός θα κερδίσει ένα ακόμα πέναλτι. Αυτή την φορά, την εκτέλεση θα την αναλάβει ο Νίκος Καρέλης. Ο τότε επιθετικός του Παναθηναϊκού ήταν ψύχραιμος και κατάφερε να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου, είχε καταφέρει να πάρει μια πολύ σημαντική νίκη, όμως στη ρεβάνς του Βελγίου, έπειτα από μία κάκιστη εμφάνιση ηττήθηκε με 3-0 και αποκλείστηκε από το Champions League πολύ νωρίς.

Εφτά χρόνια αργότερα, θα καταφέρει άραγε, κάποιος Έλληνας παίκτης του Παναθηναϊκού, να βρει δίχτυα σε ευρωπαϊκό παιχνίδι; Μήπως ο Ιωαννίδης; Ο αρχηγός Δημήτρης Κουρμπέλης; Ο Αλεξανδρόπουλος; Ο αμυντικός Κώτσιρας; Ή ακόμα και η…τεράστια έκπληξη με κάποιον άλλον; Φυσικά, καμία σημασία δεν έχει από που θα προέρθει το γκολ. Αυτό που “μετράει” είναι μονάχα η πρόκριση, ώστε να μπορέσει ο “πρέσβης” να πάει στα playoffs και στην συνέχεια με μια ακόμα ενδεχόμενη πρόκριση να βρεθεί σε ομίλους ευρωπαϊκής διοργάνωσης για πρώτη φορά μετά τη σεζόν 2016-2017.

Ακολουθήστε το Paopantou.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα πράσινα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Κάνετε follow στο YOUTUBE του Paopantou, για να δείτε on camera τους πρωταγωνιστές με το “τριφύλλι”. Ακολουθήστε το paopantou στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μαθαίνετε σε χρόνο dt όλα τα νέα.