Με εκτέλεση Αϊτόρ “καθάρισε” Ιωνικό και Διαμαντόπουλο (1-0)

Με ένα όμορφο γκολ του Αϊτόρ, οι "πράσινοι" έφυγαν νικητές από τη Νίκαια. Αλλοπρόσαλλες αποφάσεις από τον διαιτητή στο δεύτερο ημίχρονο.

Το ζητούμενο στη Νίκαια ήταν ένα και μοναδικό: το διπλό. Οι παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς εμφανίστηκαν συνειδητοποιημένοι ότι έχουν ανάγκη τους βαθμούς και επικράτησαν 1-0 με το γκολ του Αϊτόρ.

Οι “πράσινοι” στο πρώτο ημίχρονο έπαιξαν σε συνέχεια από τα προηγούμενα ματς τους: με κατοχή της μπάλας, με ένταση και με πίεση ψηλά. Ωστόσο, μέχρι το όμορφο γκολ του Ισπανού και τη συνεργασία των Ρούμπεν, Καρλίτος, Βιτάλ και Βιγιαφάνιες, δεν ειχαν άλλη ευκαιρία.

Στο δεύτερο ημίχρονο, αφού πήραν το προβάδισμα, οι ποδοσφαιριστές του Τριφυλλιού είχαν στο μυαλό τους περισσότερο να το διατηρήσουν. Έδωσαν μέτρα, έπαιξαν πιο δυναμικά και δεν άφησαν τον Μπρινιόλι να κινδυνεύσουν.

Σίγουρα η απόδοση τους δεν ήταν εντυπωσιακή, αλλά μετράει το δεύτερο διπλό στο πρωτάθλημα. Γιατί ο Παναθηναϊκός εδραιώθηκε στην τετράδα και στο τέλος της ημέρας, αυτό είναι που έχει σημασία, προκειμένου να επιστρέψει στην Ευρώπη.

Συνεργασία και γκολ-ποήμα

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς παρέταξε τον Παναθηναϊκό με το κλασικό 4-3-3, με τον Μπρινιόλι στην εστία, τους Βέλεθ και Σένκεφελντ στο κέντρο της άμυνας, τον Κώτσιρα στο δεξιό άκρο και τον Χουάνκαρ στο αριστερό άκρο. Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Ρούμπεν, Βιγιαφάνιες και Μαουρίσιο, στα άκρα της επίθεσης οι Αϊτόρ και Βιτάλ και στην κορυφή ο Καρλίτος.

Το μικρό τερέν του γηπέδου της Νίκαιας επέτρεψε στον Ιωνικό να περιμένει σε χαμηλά μέτρα και να μπλοκάρει τον Παναθηναϊκό, ο οποίος με εξαίρεση ένα κλέψιμο του Βιτάλ, ο οποίος όμως έκανε κακή σέντρα, δεν μπόρεσε να απειλήσει τον Χουτεσιώτη. Οι γηπεδούχοι ήταν επικίνδυνοι στις στατικές φάσεις και στο 16′ ο Μύγας με κεφαλιά παραλίγο να ανοίξει το σκορ.

Οι “πράσινοι” δεν μπορούσαν να απειλήσουν με ατομική ενέργεια ή με συνδυασμούς, οπότε έπρεπε να βγει μία μπαλιά από τους πίσω χώρους. Τα κατάφερε ο Ρούμπεν στο 38′ και με μία πάσα… μοιρογνωμονίου απελευθέρωσε τον Καρλίτος στην πλάτη των αμυντικών, αυτός έδωσε στον Βιτάλ, εκείνος στον Βιγιαφάνιες και από τη σέντρα του Αργεντινού, στο δεύτερο δοκάρι ο Αϊτόρ με γυριστό “εκτέλεσε” τον Χουτεσιώτη.

Κακό 45λεπτο, χωρίς φάσεις

Νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο ο Ιωνικός θύμησε στον Παναθηναϊκό πως τίποτε δεν τελείωσε. Από μία σέντρα του Ντάλσιο, ο Μύγας που πάτησε περιοχή σούταρε, αλλά ο Μαουρίσιο έβαλε την κόντρα και αποσόβησε την ισοφάριση. Στον αντίποδα, ο Βιτάλ σε δύο περιπτώσεις που πήγε να βγει στο τετ-α-τετ, καθυστέρησε και τον ανέκοψαν.

Μέχρι το τέλος κυριάρχησαν οι δυνατές μονομαχίες, δεν σημειώθηκε ούτε μία ευκαιρία, αφού οι γηπεδούχοι δεν είχαν τρόπο να διασπάσουν την άμυνα του Τριφυλλιού, ενώ οι δε “πράσινοι” δεν εκμεταλλεύτηκαν τους κενούς χώρους που βρήκαν.