Τελευταία νέα & ειδήσεις για τον Παναθηναϊκό μας

Ο Παναθηναϊκός πληρώνει την πρώτη περίοδο

Ο Παναθηναϊκός πληρώνει το κακό του ξεκίνημα στην πρώτη περίοδο και μετά.... τρέχει

Βίρτους Μπολόνια - Παναθηναϊκός Euroleague

Ο Παναθηναϊκός θέλει να επιστρέψει στις νίκες και να βάλει ένα τέλος στο αρνητικό σερί 1-7 που τρέχει. Στην προηγούμενη αγωνιστική απέναντι στην Μπολόνια το τριφύλλι έδειξε χαρακτήρα στην 3η περίοδο πριν πάθει ένα ολικό μπλακ άουτ και τον χάσει στην 4η. Σε μια ακόμη αναμέτρηση ο Εξάστερος πλήρωσε (και) το κακό του ξεκίνημα.

Η “καταραμένη” πρώτη περίοδος

Ο Παναθηναϊκός στην πρώτη περίοδο σκοράρει κατά μέσο όρο 3.8 πόντους λιγότερους από τον αντίπαλό του. Οι πράσινοι πληρώνουν αυτή την “συνήθειά” τους τους καθώς από την αρχή “τρέχουν” να ανατρέψουν το σκορ. Και στην τελευταία αγωνιστική το τριφύλλι, απέναντι στην Μπολόνια, τελείωσε την πρώτη περίοδο στο -7 (18-11).

Η επίδοση του Παναθηναϊκού στην πρώτη περίοδο είναι η χειρότερη της λίγκας και κοστίζει. Απεναντίας η καλύτερη περίοδος της ομάδας είναι η τρίτη. Σε εκείνη οι “πράσινοι” σκοράρουν κατά μέσο όρο 0.8 πόντους περισσότερους από τους αντιπάλους του.

Μάχη “πρασίνων” στο ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναϊκός ψάχνει την επιστροφή του στις νίκες. Οι πράσινοι μετρούν μια νίκη στα τελευταία τους οκτώ παιχνίδια. Απεναντίας η Ζαλγκίρις έρχεται καυτή στο ΟΑΚΑ. Οι Λιθουανοί αναζητούν την πέμπτη συνεχόμενη νίκη. Ίσως περισσότερο από κάθε άλλη ομάδα, οι Λιθουανοί βασίζονται στη συλλογική δουλειά και όχι στην ατομική λάμψη – ειδικά μέσω μιας άμυνας που έχει επιτρέψει μόλις 76,2 πόντους ανά παιχνίδι, τη δεύτερη καλύτερη στην κατηγορία.

Ο Παναθηναϊκός έχει το πλεονέκτημα 19-10 στα μεταξύ τους παιχνίδια αυτόν τον αιώνα. Μάλιστα είχε πραγματοποιήσει μια από τις καλύτερες φετινές εμφανίσεις του στο Κάουνας. Εκεί οι πράσινοι είχαν επικρατήσει με 67-81 για στην 11η αγωνιστική. Ο Ντέρικ Ουίλιαμς σημείωσε 25 πόντους σε εκείνη τη νίκη.

Η Ζαλγκίρις νίκησε τον Παναθηναϊκό με διψήφιο αριθμό πόντων τις δύο τελευταίες φορές που επισκέφθηκε την Αθήνα, συμπεριλαμβανομένης της νίκης με 83-96 την περασμένη σεζόν, πίσω από τους 22 πόντους του Edgaras Ulanovas που έκανε ρεκόρ καριέρας.

Follow το Paopantou.gr στο Google News για να μάθεις πρώτος τα πράσινα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Κάνε follow στο YOUTUBE του Paopantou, για να δεις on camera τους πρωταγωνιστές με το “τριφύλλι”. Follow το paopantou στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μάθεις σε χρόνο dt όλα τα νέα.